Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksYazarlık Hakkında... > Nasıl geçer?..

Forumda Ara:

Bu başlık altında 9 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:1
Büşra Korkmaz 21.12.2008 06:05:41
  Merhaba hepinize, ben bu siteye şimdi üye oldum, ve hemen bunu sormak istedim çünkü bu sorun beni raahtsız ediyor!
 Bundan yıllar önce ben kitap yazmaya çalışıyordum, o kitap ilk kitabım olucaktı, ama sonunu getirememiştim, her kitap yazıldığında çıkan sorunlar çıkmıştı karşıma, mesela mantıksal çelişmeler gibi...
 İşte bütün bunlar yüzünden yazamadım o zamanlar kitabımı, ve bu beni çok üzdü, öyle ki yazarlığa küstüm, bir daha kitap yazmaz oldum!..
 Şimdi yeniden başlamak istiyorum fakat, yine aklıma geliyor bu yıllar önceki başarısız hüzünlü deneyimim ve üzülüyorum üzülüyorum üzülüyorum  ;) Benim yazmamı etkiliyor bu olay, ben bundan nasıl kurtulabilirim?...

Bu ileti Büşra Korkmaz tarafından 21.12.2008 06:07:24 tarihinde değiştirilmiştir.

İletileri:79
Verda Pars 21.12.2008 23:01:24
yandaki roman yazma teknikleri işinize yarayabilir. onları dikkatlice okuyup kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Sevgiler

İletileri:31
Büşra Korkmaz 22.12.2008 22:17:12
   Zaten okumuştum o teknikleri ama sizin bu cevabınız üzerine tekrar dikkatlice okudum. Faydalı olucak:)) Teşekkür ederim, hoşcakalın...

İletileri:291
Sessiz Gemi 31.12.2008 15:10:33
Bence sizin yapmanız gereken tek şey o yıllar önce yazdığınız romanınızın kusurlarını bulup buradan ders çıkarmak. Sonuçta roman yazmak ciddi anlamda zor iş ve bu yüzden ilk yazacağınız yazınında başarılı olma olasılığı çok düşüktür. Bu yüzden ilk seferde başarısız olmanız pek bir sorun teşkil etmiyor. Hatta bu bir noktada size tecrübe de kazandırır. İşte bu sebeple moralinizi bozmanız gerekmiyor, sonuçta ortaya yarım da kalsa çelişkili de olsa bir şeyler çıkartabilmişsiniz ki bence bu bir şeyler yapabileceğiniz anlamına geliyor. Saygılar...

İletileri:59
Hasan Basri ESGÜN 5.01.2009 12:21:54
Sitenizdeki dersler kesinlikle okunması gereken sayfalar. Güzel çözüm bulmuşsunuz. Eski yazıları du dersleri aldıktan sonra tekrar elden geçirmek gerekli. Hatta -bence- yeniden yazmakta yarar var.

Saygılar,

Büşra Korkmaz 31.05.2009 16:11:53
 Arkadaşlar çok teşekkür ederim:) En son buraya bir kişi cevap yazmıştı, şimdi hepiniz çok güzel önerilerde bulunmuşsunuz çok mutlu oldum:))
 Evet haklısınız, ilk yazarlık denemesinde başarısız olmak çok normal, ama ben çok üzüldüğüm ve yeni olduğum için bunu görmemezlikten gelmiş oldum o zamnlar, ama şimdi geçti o küsüknlüğüm yeniden yazıcam:)) Çok teşekkür ederim size...
  Niye zor durumda bıraksın ki beni size kitabımı anlatmak, o zaman benim yazdığım kitaplar, kitap yazma tarzımdan bahsedecek olursam, aslında tarzımı da tam oluşturmuş değilim ama, anlatmaya çalışıyım, bilirsiniz her müzik bir şeyi anlatır, her kitap da öyle... Bir müziği müzik yapan nasıl notalarsa, bir romanı roman yapan da, kelimelerdir, cümlelerdir... Çünkü bütün konu, bütün veirlmek istenen mesaj olnalrdadır...
 Her müzğin de bir tarzı vardır, bunlar ulus olarak da ayrılırlar, mesela Türk Sanat Müziği, ve Blues gibi... Öyleki tek bir milletde de çeşitli türler de müzik vardır, işte müzikler nasıl böyle çeşit çeşitse, romanalar da çeşit çeşittir...
 Bazıları sıkcıdır, sanki ders vermek için yazılmıştır, o tarz romanlarda pek az şey hissedirz... Onlar daha çok metal müzik gibi serttirler...
 Bir de bazı romanlar vardır ki, onlar da sanki ders verircesine her şey yazar, ama öğreticilik ön planda değildir o romanlarda, daha çok okuyuca bir şeyler anlatırken, aynı zamandao  anlatılanları ona yaşatmak önemlidir o tarz romanlarda...
 Okursunuz , evet bir şeyler öğrenirsiniz, ama bu sıkıcı bir öğrenme değildir, yanii bir ders niteliğinde değildir bu, bu  daha çok yazar ve okur arasında kurulan duygusal bağdan başlayarak, yazan kişinin üslübundan, konuları ele alışından, yazarın olaylara bakışından, kısaca bir çok şeyden etkilenen gerçekten bir sanat yoluyla öğrenmedir, öyle ki, bir film de bile öğrenemeyeceğiniz şeyleri o romanda öğrenirsiniz, hem de hiç unutmamak üzere...
 İşte bence edebiyat bu... Buna bir tarz denilemez elbette...

İletileri:34
Oğuz Tepe 8.06.2009 23:53:41

Her yazan kişinin,kendisine özgü yazma dili olduğuna inanırım.Roman tarzında uzun soluklu yazılar yazacaksanız,size sabır ve disiplinli olmanızı tavsiye ederim.

İletileri:39
merve gülsüm 25.07.2009 16:28:02
En başta kendinize güvenmelisiniz. Genelde hep bunu söylüyorum ama korkuları yenebimek adına bu çok gerekli. Eminin bütün arkadaşlarda bana katılıyordur. Ayrıca kötü deneyimler daha iyi sonuçların çıkabileceği olaylara gebedir. Bu sizin elinizde... Bence iyi bir araştırma birkaç karalmayla beraber yavaş yavaş her şey yoluna girecektir.

Büşra Korkmaz 28.09.2009 16:29:14
Teşekkür ederim arkadaşlar güzel önerileriniz için...  :))   Yazı hayatınızda sizlere başarılar dilerim...

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6356
2 Firari Fırtına 4416
3 Mustafa Ermişcan 3814
4 Hasan Tabak 3524
5 Nermin Gömleksizoğlu 3171
6 Uğur Kesim 3034
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2935
8 Sibel Kaya 2883
9 Enes Evci 2595
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:517 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com