Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksDUYURULAR ! ! ! > En iyi erkek giyotinde can versin!

Forumda Ara:

Bu başlık altında 30 adet mesaj bulunmuştur.

Sayfa seçiniz: Toplam Sayfa: 2

İletileri:57
Nesrin Göçtürk Kaya 26.05.2009 20:09:59
Bu benim, 16 Ocak'da piyasaya çıkan ikinci kitabımın adı...  Bu isim özellikle erkeklerin tüylerini diken diken ediyor! Ben yine de en çok erkeklerin okumasını istiyorum. Feodal düşüncenin, erkek egemen düşünce yapısının erkek-kadın demeden insanları nasıl bir karanlığın içine çektiğini görüp, bu düzeni değiştirmek için biz kadınların yanında yer alsınlar diye okumalarını isterim. Gelecek yarınlarda iki cinsin de eşit şartlarda hayatı paylaştığında dünyanın daha güzel olacağını görmeleri için erkeklerin okumasını isterim... "Erkek" sözcüğünü cinsiyetlerini belirtmek için kullanan, özünde-yaşam tarzında "adam gibi adam" olanlara saygılarımla....   

İletileri:8
Zelda Çılgın 27.05.2009 17:07:42
Merakım fazlasıyla uyandı, ilk fırsatta okuyacağım..

İletileri:100
umut berker 29.05.2009 17:03:13
kitabınızı çevremdeki kitapçılarda göremedim, görseydim alacaktım. gerçi çok fazla yere bakma fırsatım olmadı. sınavlarımdan dolayı okumaya biraz ara verdim. yakında tekrar okumaya başlayıp kitapçıları dolaştığımda tekrar arayacağım...

Nesrin Göçtürk Kaya 29.05.2009 22:03:11

İlginize teşekkür ediyorum arkadaşlar. Sevgili umut, internet kitapçıları satınalma konusunda daha çok kullanılıyor. Yayınevleri de bu kolaylık işlerine geldiği için kitapçılara dağıtımlar pek sağlıklı yapılmıyor sanıyorum. Dilerim birgün kitaplarımı okuma fırsatı bulursunuz çünkü sizin eleştirileriniz benim için çok önemli...Sevgiler

İletileri:100
umut berker 30.05.2009 01:52:26
sanal alış-verişe bir türlü alışamayan eski kafalılardan olmanın zararları işte bunlar :) artık internet üzerinden alış veriş yapmaya yönelme zamanı geldi sanırım...

İletileri:4
Huseyin Zelci 30.05.2009 11:37:03

İkisini de ilk fırsatta almak-okumak isterim, haber verdiğiniz için teşekkürler. Saygılar bizden :)

Nesrin Göçtürk Kaya 30.05.2009 20:21:34
Kitaplarımı okuyanların buradan eleştirilerini öğrenmek isterim doğrusu. Benim hedef kitlem genelde yarınlarımızın umudu siz genç fikirlerdir. Biz yerli yazarların eserleriyle kültürümüzden damlalar yudumlayan gençler, tadacakları geçmişten gelen farklı tadları değerlendirip buna göre geleceği doğru şekillendirecekler inancındayım. Dinimize-milliyetimize ve cinsiyetimize geçmişten dersler çıkartırsak sahip çıkabiliriz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, geçmişi olmayanların gelecekleri asla olamaz...

İletileri:17
Gulen Cocuk 11.06.2009 19:37:55
Aslında muhalefet olmayı pek sevmem ama bende dikta etmiş bir düşünce hala mevcuttur -ki- Kadın erkek eşit değildir. Olmamaları da gerek. Tabi bu benim düşüncem... Mutlaka herkesin kendine has düşünceleri vardır.
Ayrıca kitabınızı da merak etmedim değil. İsmi yönünden bayağı ağır bir kitap geldi bana ama herhalde bu merakı uyandırmak için sizde böyle bir isim koydunuz diye düşünüyorum...

Nesrin Göçtürk Kaya 11.06.2009 23:32:25

Bir konu hakkında sayısız fikir üretilebilir ama "doğru" bir tanedir! Yani "senin doğrun-benim doğrum" diye bir şey olamaz. Kadın erkek eşitliği konusunda da bir çok farklı fikir olması doğaldır ama "doğru" tektir. İnsanların cins, dil, din, ırk gözetilmeksizin eşit yaşam hakları vardır. Erkek ve kadının ayrı cins olarak fiziki anlamda birbirlerinden  farklı bazı özellikler taşıyor olması; bir tarafın ezilmesi-dışlanması-kendi yaşamı hakkında dahi başkalarının kararına uymak zorunda bırakılması insanın varoluş özelliğine aykırıdır! Eşitlik konusunda sadece kadınların değil her iki cinsinde insani koşullarda, eşit hak ve imkanlarla hayatını sürdürmesi gerekir.

Bu konuyu feminizmi erkek düşmanlığı olarak lanse etmek isteyen zihniyetler sanki kasıtlı olarak saptırıyor bence. Eşitlik derken ne anlaşıldığı önemli. Benim eşitlik düşüncem: yaşayacağım hayat bana aittir! Eğitimim konusunda, çalışacağım işim konusunda, evliliğimde eşim konusunda son kararı vermek benim hakkımdır. Yaşamımla ilgili tercihleri başkaları benim adıma yapamaz-yapmamalıdır. Hata da yapsam benim hatam olmalı, başkalarının hatalarının bedelini ben ödememeliyim. Ben insanım ve insanca yaşamak hakkım!

Kitabımda da, adına yakışır nitelikte içeriği olan gerçek yaşamdan alınmış bir yaşam öyküsü yer almakta. Feodal yapıda olan ve erkek egemenliği zihniyetini taşıyan, kadına ikinci sınıf muamelesi yapma çabalarını sürdüren "en iyi erkek giyotinde can versin" diyorum.... Ayrıca kitabıma bu ismi merak uyandırmak-dikkat çekmek gibi bir kaygı içinde vermedim. Erkek takıntısı içinde olanların canını acıtmak düşüncesiyle böyle bir isim düşündüm... Eminim okuduğunuzda aynı cümleyi sizde söylersiniz:))  Saygılar

Gulen Cocuk 12.06.2009 09:34:26
Zamanında Cem YILMAZ' ında dediği gibi git sen dinazor vur mağarada sana birşey vereceğim diyerek erkekleri gaza getirdiniz şişirdiniz şişirdiniz... Şimdi ise o bin yıllık gazı bir seferde almaya çalışıyorsunuz. Kadın erkek eşit olamaz, olmamalı da... Bu sözümle kadını ikinci plana atalım dışlayalım demiyorum tam bir eşitlik olamaz diyorum. Olmaması gereken bu...

Nesrin Göçtürk Kaya 12.06.2009 21:11:04

:))))))

Erkekleri şişiren kadınlar değil bence. Onlar, kaslarının farkına varıncaya kadar yüzlerce yıl "kuzu" gibi yaşadılar.! Hala günümüzde de öyle değil mi? Gençken mangalda kül bırakmayan erkekler, yaşlandıklarında kedi gibi kül eşeliyor:)))

Bir de; Sıklıkla vurgulamaya çalıştığınız "Tam bir eşitlikten" neyi kasdettiğinizi hala anlayamadım... 

Gulen Cocuk 13.06.2009 03:26:32
Sizin bahsettiğiniz erkeklerden benim bulunduğum coğrafyada pek fazla yok. Hatta karşılaşmadımda diyebilirim. Evin reisi erkektir cümlesi biraz sade bir cümle oluyor ama genelde kullanılan bu... Kızılderililer gibi kabile sisteminde yaşamadığımıza göre reislik kavramından çıkararak sözü daha bir günümüze uyarlamak gerekirse "Evde son sözü söyleyecek olan erkektir." Ben böyle yetiştim, benim babamda böyle yetişti, benim çevremdekiler de böyle yetişti... Çünkü olması gerekende budur.
Affına sığınarak konuyu birazda farklı bir boyutta ele almak istiyorum. İnandığım dine (islamiyete) göre de kadın erkek eşit değildir. Bilindiği üzere kadın ibadetini bile erkeğin yanında değil arkasında yapmak zorundadır. Ayrıca hadislerde ve kitabımızda belirtildiği üzere kadın erkeğe hediye olarak gönderilmiştir. Nasıl ki doğum gününüzde sevgiliniz, eşiniz, anneniz, babanız... size hediye veriyorlar ve onu gözünüz gibi kollayıp zarar gelmemesini sağlamaya çalışıyorsanız, kadında Allah tarafından erkeğe verilen bir hediye... -ki- verenin kim olduğuna bakıldığında hediyenin değeride o derece büyük ve saygıya değerdir ona lafım yok... Ancak -umarım söylediklerimden farklı anlam çıkararak tek bir cümleye odaklanmazsın- nasıl ki sana verilen bir hediye seninle eşit olamayacağı gibi kadında erkekle eşit olamaz.

Bu ileti Gulen Cocuk tarafından 13.06.2009 03:43:49 tarihinde değiştirilmiştir.

İletileri:98
A'Gül ... 13.06.2009 14:42:02

O zaman erkek bu hediyeyi hak etmiyor.Kendisi de fark etmiş olmalı ki bunu,hediyeyi ortadan kaldırmaya çalışıyor.Dövüyor,aşağılıyor,kapatıyor,susuturuyor,elde edemediğinde tecavüz ediyor,öldürüyor,konuşmasını istemiyor.Ve böylece,gelişip daha iyi bir insan olma şansını da kaybediyor.
 Erkeğin omuzundaki yük,kaldıramayacağı kadar fazla.Onu büyürken hem pohpohlayıp şımartıyoruz,kendi yapacağı işleri de abla,anne,eş,sevgili olarak biz yapıyoruz.Hem de güçlü olduğunu vurguluyoruz.Sen ağlamazsın,sen kodun mu oturtursun diyoruz.Bu çelişkili durum,erkek için  yüktür.Onları beceriksiz,içi boş balonlara dönüştürüyopruz.
İnsan olmalıyız,insan.Sonra kadın ya da erkek olmak kolay.
Kadınla erkek aynı değil.Ama "temel insani haklar"a sahip olmak açısından eşit değil.
Bu haklar tüm insanlar için olmalı.Yani kadınla erkek,eşit insani haklara sahip olmalı:Sağlık,kendi bedeni üzerinde söz sahibi olma,eğitim,okuma hakkı,istediğiyle evlenme hakkı,mal gibi satılmama,
iş yerinde eşit hakka sahip olma.....uzar gider.

Bu yazdıklarım,genel bir tanımlamadır.Kişileri hedef almıyor.Esasında hepimiz kurban oluyoruz böylece.
Bir de son sözü söylemenin değil,söylenmesi gereken doğru sözü söylemenin önemli olduğunu bir anlasak?Ama yolumuz çok uzun daha.Yapılacak çok iş var.Önce hediyeyi hak etmek lazım.

Gulen Cocuk 13.06.2009 17:34:35
Çok güzel açıkladın. Mutlaka karşıyım bir kadının erkek tarafından ezilmesine, aşağılanmasına...tabi ki kadınında hakları olmalı -ki bu saydıklarınızın hepsi bunlara dahil- Kadınında tercih hakkını savunurum ancak kendi adıma konuşmam gerekirse ilerde birgün evleneceksem eğer evlenme teklifi edeceğim bayanla bir konuda anlaşmam gerek...
Ortada ayrıma düştüğümüz bir konu varsa ben bir konuya beyaz o aynı konuya siyah diyorsa ben telkinle beyaz olduğunu ona anlatmaya çalışırım, oda aynı şekilde siyah olması gerektiğinin sebeplerini bana anlatır. Sonuçta eğer onun söyledikleri kafama yatarsa siyah benim söylediklerim onun kafasına uyarsa beyaz olur. Ancak herzaman telkin işe yaramaz bildiğiniz gibi... Ben sebepleri anlatsamda o yine siyah diyorsa o da kendi sebeplerini anlattıktan sonra ben yine beyaz diyorsam o zaman o beyazdır. Bunu kabul ettikten sonra (tabi diğer belli başlı şartları ayrı tutuyorum) evleneceğim bayan olmayı hakeder...
Benim savunduğum görüş şu, yanlış anlaşılmak istemem... Ayşegül arkadaşımında dediği gibi öncelikle hediyeyi haketmek gerek o hediyeyi hakettikten sonra -ki bu hediye bir canlı- onu mutlu etmek için elinden geleni yapmak. Herşeyde ortak karar almak ancak son sözü (yanlış dahi olsa) erkeğin söylemesi...
Cahiliye devrindeki araplar gibi kız çocukları savaşta esir olur rezil oluruz diye doğrar doğmaz onları öldürmek, yada başlık parası gibi bir -afedersiniz- salak nedeni ortaya koyarak kızını mal gibi satmak, sağlık, eğitim, okuma gibi temel haklar zaten kadını mutlu eder. Erkeğin o hediyeyi kabul etmesindeki amaç az önce dediğim gibi onu mutlu etmekse bu hakları zaten ona sağlamalı.
Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Öyle bağnaz biri değilimdir. Ama söz konusu bir aile olunca kendime has düşüncelerim vardır. Yanlış anlaşılmak istemem söylediklerimi hiç anlamamanızı tercih ederim, yanlış anlaşılmaktansa...

Nesrin Göçtürk Kaya 13.06.2009 19:23:51
Tartışmalarda yanlış anlaşılma olduğunda o konuda tepki verilir zaten ve siz de yanlı anlaşılanı daha açık anlatırsınız. Anlattıklarınızı anlayabiliyorum ben kendi adıma. Çünkü sizin bu görüşlerinizi yıllardır çok kişiyle yazılarda olsun, konuşarak olsun tartışıyoruz. Yazarak anlatmak konuşarak anlatmakdan daha kısıtlı olduğu için böyle uzuyayıp gidiyor sayfalar...

Allah kadını erkeğe "hediye" olarak değil, eş olarak, yoldaş olarak emanet etti. Bunu da Sevgili peygamberimiz (SAV) veda hutbesinde (Ey erkekler! kadınlarınıza iyi davranın. Şüphesiz onlar Allahın size emanetleridir.)buyurmuştur. 

Asıl Allahın hediyesi, bizlere bahşettiği evlatlarımızdır...  

Gulen Cocuk 13.06.2009 19:47:02
Tamam işte aynı şeyden bahsediyoruz. Benim okuduğum hadiste kadın erkeğe hediye edilmiştir. Senin verdiğin bilgide emanet olarak gönderilmiştir. Kelime anlamlarına pek takılmadan özünde aynı sonuca varıyoruz. Bir hediye erkeğe emanet edildi. Hemde Allah tarafından, ve onun sevgilisi Hz. Muhammed (SAV) o hediyeye iyi davranmamızı söyledi. Bunu yapmayan erkekler benim nazarımda da insan sınıfına girecek kişiler değildir. Ama siz en iyi erkeğin bile giyotinde can vermesini öngören bir fikir attınız ortaya:) Neyse bir anda konu kadın erkek eşitliğinden farklı boyutlara taşındı gibi geldi. Bence bundan sonrası gereksiz...Sağolsun Ayşegül Hanım herşeyi çok güzel açıkladı. Sizede teşekkür ederim Nesrin Hanım ve emin olun ilk fırsatta kitabınızı bitireceğim:) En iyi erkek olmasamda giyotinde can vermemek için elimden geleni yapacağım:))))

Nesrin Göçtürk Kaya 14.06.2009 01:11:36

Hediye ve emanet arasında çok fark var ama dediğiniz gibi konu dağılmasın bence de....

Bu arada kitabımı okuduktan sonra sözünü ettiğim erkekler hakkında sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Benim "adam gibi adamlara sözüm yok. Kesinlikle erkek düşmanı olmadığım gibi insanların eceliyle ölmeleri taraftarıyım.... Saygılar 

Gulen Cocuk 14.06.2009 08:53:19
Ne tür erkeklerden söz ettiğinizi az çok tahmin ediyorum ancak söylediğim gibi ben o tür erkekleri insan sınıfına bile koymuyorum bırak kendi cinsim olarak kabul etmeyi.
Ama siz en iyi erkek dediniz:) Yani büyük bi genelleme... Tüm erkekleri kapsıyor bu söylediğiniz...

Nesrin Göçtürk Kaya 14.06.2009 14:39:53

:)))

Bu tartışma çok hoşuma gitmeye başladı "Gülen Çocuk" Bana, fikirlerimi açıklama şansı vermiş olan sorularınız nedeniyle ve kadınlar hakkındaki düşünceleriniz için teşekkür ederim...

"En iyi erkek..." Genelleme olarak anlaşılıyor demek. Oysa ben ve yayınevim açılıma gebe bir cümle olarak düşünmüştük. Mesela; neyin en iyisi? Erkeklerin! Hangi erkeklerin? İşte açılım burada başlıyor. "Feodal yapı içinde olan, erkek egemenliğini benimseyen erkeklerin içinde bulunan en iyi erkek...." Böyle bir yapı içinde nasıl "iyi" bir erkek olur? İyiliğe bakış açısıyla herkesin bir cevabı vardır bu konuda. Mesela;  bir sokak çocuğuna simit alıp onu sevindiren bir kişi gözümüzde iyidir... Aynı kişi evine gittiğinde sudan sebeple karısına-çocuklarına şiddet uyguluyorsa... (Dışarıda sevecen-kibar-nazik ama evinde azrail kesilen kişilerden bahsediyorum) O zaman bu kişi o bahsettiğimiz gruba dahil olanların içinde "en iyisi" olarak gördüklerimiz işte... En azından toplum içinde zararsız! Bu tarz iyi erkekler olduğu için ben de onları cezalandırırken "insani" davranıp "giyotine" gönderiyorum":))))))))
Biliyorsunuz 17. yüzyılda fransada ölüme mahkum olanların infazında "giyotin" kullanılıyormuş. Ve dünyada giyotin "insani ölüm şekli" olarak kabul edilmiş...." 

Genelleme olarak ele alsaydım galiba "tüm erkekler giyotinde can versin" diye bir başlık düşünürdüm:)))

Gulen Cocuk 14.06.2009 15:07:21
Kapalı bir cümle kitabınızın adı yada tam tersi çok açık bir cümle en iyi erkek neye ve kime göre en iyi erkek mesela siz açıklamadan önce benim aklımdan geçen şuydu ne kadar iyi olursan ol kadın erkek ayrımı gözetmeksizin (kendi aileside dahil tabi) herkese iyi davranan onların iyiliğini düşünen erkeği giyotine göndermekten çekinmiyorsunuz diye düşünmüştüm. Cümle bayağı açık uçlu bi cümle bu açıklamanızı kitabınızın arkasında yada girişinde yapsaydınız -ki belkide yapmışsınızdır bilmiyorum- eminim çok daha yararlı olurdu. Diğer türlü bence bu sözü ilk duyan özellikle hemcinslerim benim bu açıkladığım şekilde anlayacağına eminim... Öyle anlayanlarada sizin cevabınız hazır ama kitabı al oku ondan sonra anlarsın neden öyle dediğimi diyeceksiniz:)
Sayfa seçiniz: Toplam Sayfa: 2

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6435
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3238
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3085
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:83 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com