Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksYazarlık Hakkında... > Ne yapabilirim?

Forumda Ara:

Bu başlık altında 8 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:31
Büşra Korkmaz 31.05.2009 15:54:28

Selam arkadaşlar, yazarlık hakkında bir şeyler sormak istiyorum size, bunlar benim için çok önemli, çünkü bugüne kadar hiç kitap yazmasam da biliyorum yazacağım zaman gelicek, yazarlığı çok seviyorum. Önceden de yazmıştım buraya,  eskiden kitap yazamya çalıştım, her kitap da çıkabilen sorunlardan dolayı kitabımı yarıda bırakmak zorunda kaldım demiştim. Sağolsun bir arkadaş bana yanda ki yazım tekniklerini okumanız faydalı olur demişti,  neyse ben ozamanlar denedim ve olmadı, ve sonuç: Edebiyata küstüm...
 Ama şimdi bu küskünlük uzun yıllardan sonra, yeni yeni geçiyor, ve diyorum ki kendime, ben yeniden deneyebilirim. O zaman o zamandı... Ayrıca yazarlık çok zahmetli bir iş, başarısızlığa uğramak çok normal bu yüzden, ne olursa olsun vazgeçmemek gerek... O zamanlar çok yeni olduğum için edebiyatla uğraşmada bunları bilmiyordum, hem yazar olabiliecek kadar birikimim de yoktu, bu yüzden de olmadı.

Şimdi daha iyiyim evet, şimid yazabilirim diyorum, fakat bazı şeyler önümde duruyor, mesela konu... Bir yazar için konu bulmak gerçekten zor mudur? Aslında çok zor değil konu bulmak, sadece biraz yaratıcılığa ve daha fazla bilgili olmaya ihtiyacım var.
 Konu bulmakla ilgili  şunları söyleyebilirim, evet bir sürü konu var biliyorum, aşk, savaş, sevgi, dostluk... Ama yazılmış bir sürü roman var, bu romanlar hep bu kavramları mı anlatmış, o zaman her roman aynı olurdu, hayır ama öyle değil, sanırım özgünlük gerek bu yüzden...
 Roman yazmayı düşünürken karşıma bunlar çıkıyor, ve ben üzülüyorum. Bunların olmaması için ne yapabilirim? Cevaplarınızı benim için çok önemli olucak, sizlerden cevap bekliyorum, hoşcakalın...

İletileri:57
Nesrin Göçtürk Kaya 31.05.2009 21:30:39

"""Hem yazar olabilecek birikimim de yoktu""""  İşte düğüm bu cümlenizde. Yazmak için birikim gerekiyor, birikim için okumak, okumak ve gözlem yapmak gerekiyor.

Konu bulma sıkıntısı çekmeyecek kadar renkli bir ülkede yaşıyoruz ve millet olarak duygusallığımız ön planda. Çevrenizi biraz dikkatle gözlemlerseniz dilediğiniz kadar konu bulabileceksiniz. Hatta televizyonda haber seyretmeniz bile birçok konunun beyninizin içinde dönüp durmasına yetecektir.

Özgür roman sitesinde hikayeler bölümünde yazılan hikayeleri okumanızı öneriyorum. Birbirinden güzel kalemlerin çok farklı konuları nasıl işlediklerini göreceksiniz.
 Roman gibi ağır yazılardan önce kısa denemeler-öyküler yazarak başlamanız kendinize olan güveninizi yenileyecektir.

Bu kadar üzmeyin kendinizi bence. En ünlü yazarlar da başlarda sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşamışlardır inanın... Şu roman yazma iddianızı erteleyin bence, mutlu olacağınız kısa yazılar ve şiirler yazarak kaleminizle barışın öncelikle:)) 

Başarılar diliyorum...

Büşra Korkmaz 1.06.2009 12:03:44
Yazdıklarınız çok önemliydi teşekkür ederim çok:)    Bu sitedeki hikayeleri okuycam...
 Deneme yazmak benim de aklıma gelmişti, olur yazarım.

İletileri:291
Sessiz Gemi 1.06.2009 13:03:10

Okuyarak bilgi birikimimizi, yazarak da gelişimimizi tamamlarız. Mutlaka ama mutlaka yazmalıyız. Belki bir sayfa belki de sayfalarca... Zamanla iyi bir seviyeye çıkabilir insan.

İletileri:34
Oğuz Tepe 8.06.2009 23:48:41

Hayalgücünüzü geliştirmenizi tavsiye ederim.

İletileri:28
çiğdem güllü 24.06.2009 00:07:22

roman yazmak gerçekten çok zahmetli bir iş. başlarda eğer seni tatmin eden şeyler ortaya koyamazsan tüm özgüvenin tamamen azalıyor. benim de başıma gelmişti. eğer öyle hissettiğin olursa oku. sadece oku... okudukça aklına değişik fikirler gelicek. sonra da al önüne beyaz bi kağıt aklına ne gelirse yaz. cümlelerin her seferinde daha da iyi olucak. zamanla her şey yoluna girer zaten. 

Büşra Korkmaz 27.07.2009 14:39:15
Teşekkür ederim yazdıklarınız için:)) sessiz çok teşekkür ederim yazdıkların benim için çok önemli oldu:))
Senin de bu olayın eskiden  başına geldiğini yazmışsın, umarım şimdi her şey istediğin gibi olmuştur...

İletileri:5
Emine Ekmen 4.10.2010 22:44:11
Burada yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum öncelikle.Bu sorunlar benim de sorunum.Ben de sürekli yazamıyorum, yazmak istiyorum artık diye yazılar yazıyorum :)biraz önceden yaşamış olduğum hatıraları yazarak yazma işine başladım. Gördüğümü dile getirerek insan yazmayı öğreniyor.Yazdıkça, diğer yazıları okudukça hayal gücü de gelişecektir. Bende yazma tekniklerini okuyorum sürekli. Önce yazım çeşitlerini öğreniyorum. Roman nedir, hikaye nedir, makale nedir. Bunların tanımlarını bilmeden, nasıl yazılacağını öğrenmeden yazılamaz diye düşünüyorum. Öncelikle okumaya ve kendini geliştirmeye hedef al bence.

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6340
2 Firari Fırtına 4399
3 Mustafa Ermişcan 3788
4 Hasan Tabak 3504
5 Nermin Gömleksizoğlu 3155
6 Uğur Kesim 3023
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2898
8 Sibel Kaya 2870
9 Enes Evci 2580
10 Turgut Çakır 2276

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3528 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com