Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksYazarlamız/Yazılarımız > Eleştirilerimiz...Yorumlarımız!!!

Forumda Ara:

Bu başlık altında 8 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:57
Nesrin Göçtürk Kaya 9.07.2009 17:01:53

Eleştiri: (TDK)
1)-"Bir edebiyat veya sanat eserini her yönüyle değerlendirerek anlaşılmasını sağlamak amacıyla yazılan yazı türü, tenkit, kritik"
2)-"Özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama"
3)-"Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit"

Yorum:(TDK)
1)-
"Bir yazının veya bir sözün, anlaşılması güç yönlerini açıklayarak aydınlığa kavuşturma, tefsir"
2)-"Bir olayı belli bir görüşe göre açıklama, değerlendirme"
3)-"Bir ürünün, bir modelin, bir sanat eserinin farklı bir açıdan ele alınarak yeniden oluşturulmuş biçimi, versiyon"

Sitede yapılan bazı yorumları ve eleştirileri düşünüp, Türk dil kurumunu baz alarak verdiğim bu örnekler sonucunda ben, kimsenin yazdığı şiir/deneme/öykü ve benzeri yazıları ciddi anlamda eleştirme ve yorumlama kapasitemin olmadığını bir kez de buradan açıklıyorum! Çünkü edebiyatın içindeki yerimin, "eleştirmenlik" değil sadece "yazan" olduğumun bilincindeyim.

"Yazan" diyorum çünkü (piyasada iki kitabım olmasına rağmen) kendimi "yazar" olarak görmüyorum! Daha sizler gibi farklı fikirlerden -yazanlardan- öğreneceğim çoook şey olduğunun da bilincindeyim. Evet! Burada sizin yazdıklarınızı okurken ne kadar heyecanlanıyorum bir bilseniz? Her bir satırınız bana âdeta eksiklerimi gösteriyor, neler neler öğretiyor ve kendimi yenilenmiş-canlanmış- hissettiriyor, bunu size anlatamam. 

Şair değilim, haddimi bilirim! Şiir yazmak benim için sadece bir olay karşısında içimde günlerce sıkışan/yoğunlaşan duygularımın patladığı anda, gözüm kapalı karaladığım satırlardır... Yani şiir, duygularımın patlama noktası! Şiirimi okurken aynı duyguları hisseden kişiler lütfedip, beğenilerini yazdıklarında; duyumsadıklarımı farklı kişilere de hissettirdiğimi düşünüp tâbii ki  mutlu oluyorum ama hatalarımı gösterip bazı fikirlerime muhalif olanların da yazdıkları beni mutlandırıyor. Bu kez empati kurup muhalif olan kişi gibi düşünmeye çalışmak bana yeni yeni fikirler veriyor.

Eleştiri yapılacak yazılar bana göre, genellikle ideolojik ya da radikal fikirler içeren yazılardır, çünkü her bireyin benimsediği farklı ideolojisi vardır. Kişiliğe dokunmadan, kişisel saldırılarda bulunmadan o tarz yazıların altına kendi fikirlerimizi-ideolojik görüşlerimizi
yazmamız, fikir beyan etmemiz aynı zamanda özgürlüğün de göstergesidir. Buna göre, duygusallık taşıyan yazılara eleştiri yapılamaz! Ancak yazımda yapılmış imlâ hataları, gözden kaçmış eksik cümleler konusunda, yazan kişiyi uyarmaktır doğru olan. 

"Bu da yaşamak" adlı şiirimin altındaki yorumlar beni bu yazıyı yazmaya yöneltti. Duygularımızı yansıttığımız, emek verdiğimiz şiir ya da yazıların altında böylesi tartışmalar şık olmuyor diye düşündüğümden düşüncelerimi formda belirtmeyi uygun buldum. Böylece sizin de bu konudaki fikirlerinizi daha detaylı öğrenme fırsatı bulacağımı düşündüm.

Yazdığınız her yazı/şiir/öykü benim için çok değerli. Şundan emin olun ki yazdıklarınızı okurken bir sözcüğü bile atlamaktan sakınıyorum. Anlayamadığım cümleleriniz olmuşsa, tekrar tekrar okuyup anladığımdan emin olduktan sonra o cümleyi geçiyorum. Çünkü çok iyi biliyorum ki hepiniz satırlarınıza yaydığınız sözcüklere yüreğinizi de bırakıyorsunuz. O yüreği hangi cümlede, hangi satırda göreceğim heyecanıyla okuduğum yazılarınızı eleştirmek için "ruhsuz" olmak gerekir diyorum...

Hepinize “sevgiyle” diyorum:)))

İletileri:87
sessizlik zamani 9.07.2009 20:08:51
Sevgili Nesrin Hanim cok iyi etmissiniz burada bunlari bizimle paylasmakla. Elestiri ve Yorumun asil anlamlarinida ögrenmis olduk. Sizin gibi bende ne elestirebilecek nede yorum yapabilecek bir kapasiteye sahip degilim. Yolun daha coook basindayim bu konuda. Fakat beni yürekten etkileyen yahut gercekten samimi ve cok icten buldugum siirlere yada yazilara "dokundu be kardesim" demekten vazgecmiyorum. Ayni sekilde bende her yorumu dikkate aliyorum. Positif bir yorum beni mutlu ediyor tabi ki. Negatif bir yorumda kendimi elestirmeme yol aciyor ki bu cok güzel. Zaten sadece ve tek kendimi elestirebilirim. Sunuda unutmamak gerekir kimse dört dörtlük degildir. Sevgilerimle. Cok tesekkürler :)

İletileri:291
Sessiz Gemi 9.07.2009 21:33:30
Bu yazıda öğrenmem gereken çok şeyin olduğunu bir kez daha anladım sanırım. Bilgilendirme için teşekkürler :):) İşe yarayacak galiba... (Son söz kendi adımadır...)

İletileri:100
umut berker 9.07.2009 22:27:33

yukarıdaki TDK'nın tanımına göre eleştiri yalnızca konu hakkında bilgili, eğitimli ve deneyimli kişilerce yapılabilecek bir şey. ancak bence sitedeki yazılara, kişisel saldırı, hakaret veya karşındakini aşağılama şeklinde algılanma olasılığı bırakmadan "negatif yorumlar" da yapılmalı. örneğin ben beğendiğim yazılara övgü dolu yorumlar yapıyorum. ancak gerek imla hatası gördüğüm, gerek bir takım eksiklikler hissettiğim yazılarda yanlış anlaşılıp ters tepki alabileceğimi düşünerek yorum yazmaktan kaçınıyorum. sonuçta evet, ben de gayet amatörüm ve bu sitedeki herhangi bir üyeden üstün bir pozisyonum yok. kimseye akıl verme ve yazarlığını eleştirme gibi bir hakkım da yok. ancak aklıma gelen bir takım önerileri de yanlış anlaşılma korkusuyla içimde bırakıyorum -ki bu yaptığım aslında hiç de doğru bir şey değil bence- çünkü yazdığım yoruma ters, sert ve kişisel saldırı içeren bir cevap alırsam bu beni hayli üzer. ancak buradan herkese rica ediyorum. bütün yazılarıma eğer negatif bir fikriniz varsa, beğenmediyseniz, bir eksiklik duyumsadıysanız kişisel saldırı, hakaret veya karşındakini aşağılama şeklinde algılanma olasılığı bırakmadan negatif yorumlar da yapınız. bu benim başka bakış açılarını görebilmemi ve kendimi geliştirebilmemi sağlar. örneğin nesrin hanım öyküme yaptığınız aceleci davranmakla ilgili uyarı benim için çok faydalı oldu, bana bir şeyler kattı, ne kadar teşekkür etsem azdır. yani bence iyi yorumların yanı sıra gördüğümüz eksiklikler de fikir belirtmek açısından yazılmalı. elbette burası amatör yazarlardan oluşan bir site olduğundan kimse bu yazı/şiir/hikaye olmamış, yazamamışsın deme gibi bir hakka sahip değil. ancak bir yazı hakkında düşündüğümüz güzel fikirleri belirtirken, ardına hissettiğimiz veya gördüğümüz eksiklikleri de belirtebilsek bence bu yazan arkadaşa çok büyük faydalar sağlayabilir. ben alacağım tepkiden çekinerek şimdiye kadar bunu yapamadım. ama keşke yapabilseydim...

İletileri:68
Blue Angel 9.07.2009 22:50:28
Benim yazılarıma olumsuz yorumlar da yapabilirsiniz arkadaşlar. Ben de yapamıyorum olumsuz yorum. Yanlış anlaşılacağımı düşündüğüm için. Ama yapacağınız kötü eleştiriler beni daha çok geliştireceği için yardım etmiş olursunuz.

İletileri:199
Davut Dlbz 10.07.2009 00:20:11
Nesrin abla çok sağolasın, çok gerekliydi bu açıklama gerçekten. Ben son zamanlarda başladım eksik yönleride söylemeye ama asla yanlış anlamaya  taviz vermemek için elimden geleni yapıyorum, hatta bazen kendimden örnekler de veriyorum. Yazılarımda kişisel saldırı, hakaret veya karşındakini aşağılama şeklinde algılanma olasılığı bırakmadan  :) yanlış bulduğunuz noktayı dile getirmenizi temenni ederim. Kimseyi kırmak istemem hiç bir zaman, eğer bir hata yaparsam da affınıza sığınıyorum. Teşekkürler:)

İletileri:98
A'Gül ... 10.07.2009 16:34:42

Nesrin Hanım;
Hepimizden önce davranarak düşünce ve duygularımıza tercüman oldunuz,teşekkürler..
Bu sitede ,çoğunluğu oldukça genç-ne güzel-,bir çok arkadaşımız var.Çoğu heyecanlı,bir kısmı karamsar,bazısı haylaz,bazısının beklentisi yüksek.....Farklı renklerde kocaman,cıvıl cıvıl,hareketli bir tablo gibiyiz.
Düşünce ve duygularınızın neredeyse tamamına katılıyorum.Katılmamak mümkün mü?
Yazıların çoğunu okuyorum Hepsine yetişemiyorum açıkçası,bazı isimleri okumayı tercih ettiğimi de gizleyemem.Ama herkesin ortak bir noktası var:Yazmak bizim ifade biçimimiz.Derdimiz var, dikkatimizi çeken bir şeyler var, bu bir şeyleri yazıyla anlatmak istiyoruz.Bu kendi başına bir iddiadır.
Belki şimdi garip karşılayacaksınız,ama iddia kelimesini yaşam biçimi anlamında kullanıyorum.Ve buradaki özellikle genç arkadaşların bu yolu seçmiş olması bile benim için umut kaynağıdır.
Peki,yazarak anlatma iddiamız varsa,bunu daha iyi neden yapmayalım?
Bir çok çalışmada noktalama işaretleri olmaması,o -de ve-ki eklerinin birleşik yazılması,birleşik yazılması gereken eklerin ayrı yazılması,düşük-devrik değil,bu ikisini karıştıran arkadaşlar var-cümleler,anlatım bozuklukları...aslında yazan kişinin yapmaması gereken hatalar.Bilmiyorsa da doğrusunu öğrenme ve uygulama kaygısı içinde olmalı.Ben anadil konusunda çok duyarlıyım,belki fanatik olduğum bile düşünebilir arkadaşlar.Ama anadilini yitirmiş bir toplumun teslim alınmış olduğunu bildiğimdendir bu.
Tabii ben de,yukarıda foruma katılmış arkadaşların duyduğu "yanlış anlaşılma" kaygısını duydum başlangıçta.Sonra da kendime kızdım."Yanlış anlaşılırsan,bunu düzeltirsin,sözcüklerle aran iyi değil mi?"Tabii yüzyüze olmanın getirdiği,birbirinin mimik ve hareketlerini gözleme kolaylığından uzağız.Sözle dokunabiliyoruz.Yanlış anlaşılabiliriz.Önemli olan,haddini bilerek,okuduğu yazı hakkındaki fikrini belirtmek.Kelimeleri seçerek,kırıcı değil,yapıcı olmayı hedefleyerek yapmak ama bunu....İçinde saklamanın kimseye bir faydası yok.Bunun için de sizin yaptığınızı yapmak gerek.Yani her satırı anlayarak okumak,yazanın yazdığının hakkını vermek.Bu anlamda okumak ta,yazmak kadar emek istiyor...
Açtığınız konunun bana hatırlattıkları bunlar işte Nesrin Hanım..Eşim bana sık sık "Yine öğretmenliğin tuttu "diye takılır.Öğretmenliğim tuttuysa bağışlayın.Ben de böyleyim işte.Herkese sevgiler

İletileri:57
Nesrin Göçtürk Kaya 10.07.2009 22:08:39
Sevgili Ayşegül öğretmenim:)) "Bir öğretmenin söyledikleri/fikirleri her zaman soluksuz dinlenmeli" diyorum. Tüm kardeşlerim ve siz  değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum.
Yukarıda yazılan fikirlerin hepsi aşağı yukarı aynı çizgide diye düşünüyorum. Yazılanlara eleştiri/tenkit yerine, yorum yani, değerlendirme-açıklama-farklı açıdan ele alıp yeni fikir oluşturma ya da uyarma gibi dipnotlarla, yazana yeni pencereler açmak bana daha doğru geliyor. Ben prensip olarak, okuduğum yazılara zaman zaman düşündüklerimi yorum olarak belirtiyorum, yani okurken çok dikkatli okuyorum ve (sevgili Umut'un da belirttiği gibi) yazıda dikkatimi çeken bir durum fark etmişsem kesinlikle yazanı uyarma gereği duyuyor ve uyarıyorum. Eğer karşı taraf bu konudaki samimi duygularımı görmezden gelir de uyardım diye bana karşı tavır alırsa o kişinin yazılarını da bir daha okumuyorum. Benim yazılarıma da dileyen bu şekilde yorumlar yazabilir, kesinlikle kendisine bu konuda minnet duyarım ama emek verip yazdığım yazımın altını da sudan sebeple savaş alanına çevirmelerine göz yumamam. Sadece benim yazılarıma değil, yazı kimin olursa olsun kimseye o yazıyı/emeği proveke ettirmem!
Sevgili Nevin yazılarına "olumsuz yorum" yapılmasını isterken sanıyorum -tüm iyi niyetiyle- yazdıklarında hatalarının açığa çıkartılmasını vurgulamak istemiş. Oysa "olumsuz yorum"  "bir kulp bulma" anlamına da geldiğinden, bu cümlesi gereği canını sıkacak bir yorum alma şansını yükseltmiş. 
Bu konuda her zaman söylediğim bir söz var..."Lütfen, yorumlarımız "düşürücü" değil "düşündürücü" tarzında olsun" diyorum... Sevgiler:))

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6350
2 Firari Fırtına 4410
3 Mustafa Ermişcan 3803
4 Hasan Tabak 3517
5 Nermin Gömleksizoğlu 3166
6 Uğur Kesim 3030
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2922
8 Sibel Kaya 2878
9 Enes Evci 2589
10 Turgut Çakır 2284

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1178 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com