Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksYazarlık Hakkında... > Olmuyor

Forumda Ara:

Bu başlık altında 10 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:2
efe özdemir 14.07.2009 18:53:27
olmuyor,bir türlü olmuyor.öyküye başlıyorum.mekan,kişi,zaman herşey şahane.olaylar gelişiyor.ama bir yerde tıkanıyor.bütüm öykü denemelerimde böyle oluyor.uygun bir son bulamıyor ya da bir sonraki sahneyi canlandıramıyorum.ne yapabilirim?

İletileri:98
A'Gül ... 14.07.2009 20:42:49

Çok düşünme Efe arkadaşım,çok düşününce çıkmıyor.Serbest bırak kendini,bırak kişiler senin hikayeni bozup istediği yere gitsinler.Ne demek istediğimi anlatamıyorum belki ama böyle...Bazen öykü senin düşündüğünden bambaşka bir yere doğru dönüyor.Varsın dönsün.

İletileri:199
Davut Dlbz 15.07.2009 00:21:54
Efe boşver, biraz zaman geçir. Baktın olmuyor, beğenmesen bile sallama, sadece yerini dolduracak şeyler yaz. Zaten biraz ilerledikten sonra geri dönüp değiştirirsin. Bilmem yöntemim doğru mu?

İletileri:168
Ela ... 16.07.2009 14:06:37
Bende aynı şeyleri söyleyeceğim galiba.. Birkaç gün önce, yeni bir hikaye yazmaya başladım.. Yazdım, yazdım... Bir süre sonra devam edemedim. Hikayemi yırtıp çöpe atmadım.. Çünkü biliyorum ki, birkaç gün ara versem daha güçlü bir şekilde dönüp hikayemi devam ettireceğim ki zaten öyle oldu. Hikayeme tekrar döndüğümde aklıma daha müthiş fikirler geldi, bende onları kağıtlara döktüm.. Arada bir durup dinlenmeni, kafana takmamanı tavsiye ederim...

İletileri:199
Davut Dlbz 16.07.2009 14:14:47
Düne kadar 11 günlük bir tatil vermiştim mesela, bunu düşün:)

İletileri:110
hüzün kovan 16.07.2009 14:18:31
Sevgili efe, yaklaşık 1 ay önce yeni bir romana başladım, konusu bir şizofrenin gözünden hayata bakmak ile ilgili. Şu an 30. sayfaya ulaştım 1 ay gibi kısa bir sürede. Bunu da nasıl başardığımı sorarsan hergün kitapla yada konuyla alakası olmayan gün içerisinde yaşadığım olaylar, aldığım haberler okuduğum yazılarda gözüme çarpan cümleleri kelimeleri kimi zaman küçük kağıtlara, bilgisayarıma, telefonuma kaydederek, hiç hayal edemeyeceğim olayları kurgulamaya başladım. 1 haftadır da elime kalem alıp bu konu ile ilgili tek kelime bile yazmıyorum. biliyorum ki bu şekilde kalmayacak, bir gün beni etkileyecek küçük bir cümle ile karşılaşacağım ve yazmaya devam edeceğim. Mutlaka birşeyler yazmalıyım diyerek bir şeyler karalamayı düşünme, Roman, öykü, hikaye yazmak kolay değil sabır gerektiren bir yazı türüdür.

İletileri:57
Nesrin Göçtürk Kaya 16.07.2009 15:51:29

Önce konuyu belirliyip konuyla ilgili yaşanacak olayların araştırmasını yaparak temeli oluşturuyorum. Konuya uyarlanacak en fazla üç ana karakter ve birkaç tane yan karakter çizip özelliklerini oluşturuyorum. Ana karakterlerin beklentilerini-hedeflerini- çizip, kişiliklerini oturtuyorum ve karşılaştığında ona engel olacak-güçlük çıkartacak-sorun yaratacak yan karakterlerin de kişiliklerini belirliyerek omurgayı hazırlıyorum. 

Bundan sonrası öykü ve/veya romanın inşaa edilme süreci. Bunun içinse -arkadaşların da belirttiği gibi- yazma işini zamana yayıyorum. Nerede ne zaman konuyla ilgili bir sözcük duysam ya da konuyla ilgili bir olayla karşılaşsam ve ya konu hakkında aklıma bir cümle gelse hemen notlar alıyor, beş-altı cümlelik paragraflar hazırlıyorum. Bu paragrafları numaralandırıyorum.

Elimde gittikçe çoğalan paragraf ve cümlelerden oluşan notlar birikiyor. Zaman zaman -hikayenin bütünlüğüne uyum sağlayacak şekilde-aldığım notlarımı kurgulayarak omurganın içini dolduruyorum. 

Böylece, hikayenin akıcılığı sağlanarak başlangıç- gelişme ve sonuç, sorunsuz ve hatasız oluşuyor.

Bana göre; Hikaye ve romanı düzyazı ya da deneme yazar gibi klavyenin başında yazmaya kalkışmak bir yerlerde tıkanmak-hayal gücünün silikleşmesi ve bıkkınlığı da beraberinde getirir. 
Kısa notları,kurguları ve ilintili cümleleri küçük notlar halinde tutup sonra işleyerek deftere aktarmak, böylece tabandan-tavana tüm öyküyü tamamlamak gerekir. Daha sonra,  ham öykü yada romanı word sayfasına taşımalı ve baştan okuyarak hataları belirlemeli. -Edit etmeli-

Sevgili Efe... İlk romanımı tam beş yılda tamamladığımı söylersem belki kendinizi daha iyi hissedersiniz. İkinci öykü kitabıma da bir buçuk yılımı verdim. Şimdi omurgasını hazırladığım üçüncü romanım sanırım ancak iki yıl sonra tamamlanacak ve basıma hazır hale gelecek.

Bende önceleri sizin gibi "yapamayacağım galiba" endişesi duyuyordum ama kendimce bir teknik geliştirdikten sonra yazılarımda sonuca sabırla ve keyif alarak ulaşıyorum. Dilerim yazdıklarım size faydalı olur. Azimle devam edin bence...Sevgi ve saygılar...

İletileri:31
Büşra Korkmaz 28.09.2009 16:50:51
Senin yaşadıklarını geçmişte bende yaşadım efe özdemir, o yüzden seni anlıyorum. Arkadaşların yazmış olduğu gibi, roman yazmak gerçekten hiç kolay değil.
 Belki bu yazdığın konuylada ilgili olabilir. Belki gerçekten istediğin, çok seveceğin bir konu değildir yazmaya çalıştığın. Ya da öyledir, istediğin, tam istediğin gibi ibr konudur ama; bir roman için uygun, güzel, ilgi çekici bir konu değildir.
 Bu sadece bir tahimn, kendi çapımda yardımcı olmaya çalıştım. Kendimden yola çıkaracak. Çünkü geçmişte bende senin yaşadığın şeyleri yaşadım dedim ya; o zamanlar benim yazmaya çalıştığım romanlarımın konusu bana göre harikaydı, ama şimdi o yılları düşününce kendime diyorum ki, ne kadar sönükmüşüm, ne kadar yaratıcı değilmişim, ne kadar tecrübesizmişim, falan filan...
  Bu tecrübeszilkten de olabilir, bir yazarlık kursuna gitmeni, öneririm, yazarlık kursuna gitmeyi kendimde düşünüyorum ayrıca, bence yazar olmak isteyen herkes yazarlık kursuna gitmeli, çünkü bu gerçekten kolay bir iş değil!
  Hımm, şimdi çok iyi, başarılı olduğumu snmayın lütfen, yine aynıyım, sadece eskisine göre daha deneyimliyim o kadar.
   Kafamda romanım için kahramanlar, bir kaç olay, alternatif konular var, faakt henüz kurgu yok, kurguyu parçalar oluştacak, umarım... 

İletileri:97
...O HASTA ...SiEMPRE... 28.09.2009 16:57:27

Bir yazarlik kursuna gitmeni,öneririm...:))))

Tabi o olmayi istedigin yazarlar hala yasiyorsa...Zorlamayla kabiliyet olsaydi...Herkes yazar olurdu...:)))

İletileri:31
Büşra Korkmaz 28.09.2009 18:15:55
Kabiliyetle ilgisi yok, yazarlıkla ilgili şeyleri öğrenmek için...
Ben süperim diye kendimi kandıramam, öğrenmeye ihtiyacım var... Bu zorlama kabiliyet değil bir işle ilgili bir şeyler öğrenme isteği...
 O olmayı istediğim yazarlara gelice :)) evet onların çoğu yaşamıyor artık ama gerçek yazarlık onlar gibi olmak değil midir?

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6359
2 Firari Fırtına 4418
3 Mustafa Ermişcan 3818
4 Hasan Tabak 3527
5 Nermin Gömleksizoğlu 3173
6 Uğur Kesim 3036
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2941
8 Sibel Kaya 2887
9 Enes Evci 2598
10 Turgut Çakır 2288

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:535 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com