Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksÖzgür Geyikler... > Filmi mi, Kitabı mı daha güzel?

Forumda Ara:

Bu başlık altında 9 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:262
.. .. 22.08.2009 00:00:29
Bu konuyla senaryolaştırılıp filme çekilen kitapları değerlendirmek istedim. İlk örnek benden.

Melekler ve Şeytanlar

Film kitabın bir özeti gibi geldi bana. Hatta özet olmaktan bile uzaktı. Hikaye üzerinde çok fazla makaslamalar ve değişiklikler yapılmış. Filmi kitabın hatırına izleyenlerin çoğunlukta olacağını düşünürsek bu çok büyük bir hata. On puan üzerinden değerlendirecek olursam kitap 7, film 3 bana göre.
Aslında genel olarak kitabı filme tercih ederim, eser hangisi olursa olsun.  Çünkü kitapta yönetmen benim, cast benim, sahne amiri benim, efektleri, hatta karakterlerin dublajıni bile istediğim gibi yaparım. Herşey kafamın içinde. Ama filmde size sunulanla tatmin olmak zorundasınız...

İletileri:11
büşra kafa 22.08.2009 09:59:00
bnce kitabı daha güzl oohhh..okurkn istediğin kurguyu yaratmak süpr bnce;))

İletileri:199
Davut Dlbz 23.08.2009 13:14:31
Ah, ne yazık ki Melekler ve Şeytanlar'ı ne kitap olarak okudum, ne film olarak izledim. Bence filmin mi yoksa kitabın mı daha güzel olduğu bir çok açıdan değierlendirilmeli mutlaka. Çünkü kitap iyi olmasa da kitaptan uyarlanmış bir film şartlar doğrultusunda süper bir film olabilir. Veyahut kitapta süper heyecan varken sinemada hüsran yaşarsınız. Bu birazda önce hangisini yaptığınıza bağlıdır. Ha sonra, kitap yabancıysa, çevirmenin üslubu da çok önemlidir tabiki. Sinemanın çekildiği imkânlar önemlidir(bir Türk filmi ile Hollwood arasında fark olduğunu biliyoruz:) Sonra en önemlilerden biri de kendimizdir. Birine kitap daha hoş gelirken başka birisi filmi diyebilir. Yani bnu tarza da dokunur. eyse, karmakarışık naçizena fikirlerimi sundum.

Birkaç örnek de ben vereyim o zaman;
1- Alacakaranlık (Stephanie Meyer)
Alacakaranlığı ve serisini bitirdim, kitapta hiç tat bulamazken filmini çok sevdim. :)

2-Monte Cristo Kontu(Alexandre Dumas)
Bu kitabı senler önce okudum. Çok uzun zaman önce ama sevmiştim çok. Sonraasında filmi çıktı, filmini de izledim ama filmini de hiç beğenmedim. Ne karekterlerin tipleri, ne huyları vesaire benim kurguma uymamıştı.
Şimdilik bu iki kitap ve film geldi aklıma, yenileri gelirse yazarım. Hatta geldi bak aklıma bir tane daha da o da sonra olsun bari:)

Esen kalın...

İletileri:32
Ezgi Saklayıcı 24.08.2009 17:47:55
Zülfü Livaneli'nin Mutluluk romanı ve bu romandan uyarlanmış sinema filmi ilk aklıma gelen. Zülfü Livaneli'nin o eşsiz anlatımı ile filmi birbiriyle örtüştüremiyorum. Ve filmi beğenmiyorum.
Kitabı her zaman daha çok tercih ederim. Şimdi de Leyla'nın Evi'ne film çekeceklermiş. Umuyorum Mutluluk gibi hayal kırıklığı yaratmaz.

Fakat Fakir Baykurt Yılanların Öcü kitabından aynı isimli filmi için aynı şeyi söyleyemem. Kesinlikle hem okunması hem izlenmesi gereken bir yapıt.

Son olarak aklıma gelen Henri Charriere'ye ait Papilion (Kelebek) romanı. Filmi de kitabı da unutulmaz arasındadır bana göre.

İletileri:68
Blue Angel 24.08.2009 20:02:27
İkisini de seviyorum ama, film daha güzel, görselliği çok severim...

İletileri:291
Sessiz Gemi 25.08.2009 14:22:26
Ben Melekler ve Şeytanlar'ın hem kitabını okudum hem de filmini izledim. Gerçekten de filmin birçok yeri değiştirilmiş. Ama bunu, kısıtlı bir zamana uzun bir senaryoyu sığdırmak zorunda kalan kişilerin çaresizliğine bağlıyorum. Sonuçta kitabı 600 sayfaya yakındı. Hâl böyle olunca da mecburen birçok yer kısaltılmış ya da değiştirilmiş...

İletileri:90
ikiters1duz . 3.02.2010 03:04:45

Alacakaranlığın serisini okudum,filmini de izledim ama kitabın verdiği tadı film vermiyor hiçbirşekilde

İletileri:5
hls.svnç ... 3.02.2010 15:26:33
bence ikiside güzel değil:) o hikayeleri yaşamak en güzeli:)

İletileri:39
merve gülsüm 30.04.2010 14:19:34
Kitap kendin kurguladığın için her zaman güzeldir. Filmlerse kitapların özetleri gibidir. Beklentilerini boşa çıkarabilir film çünkü sen farklı bir kurgu yapmışsındır. Ama önemli olan ikisindende farklı tatları alabilmek bence.

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6328
2 Firari Fırtına 4390
3 Mustafa Ermişcan 3773
4 Hasan Tabak 3480
5 Nermin Gömleksizoğlu 3145
6 Uğur Kesim 3014
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2881
8 Sibel Kaya 2861
9 Enes Evci 2571
10 Turgut Çakır 2268

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2265 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com