Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksÖzgür Roman Hakkında > Okunma Sayıları

Forumda Ara:

Bu başlık altında 18 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:110
hüzün kovan 21.12.2009 17:58:05
Yaralı Kalbim
Okunma: 261
gizem gizem - Mesaj Gönder
Yazım Tarihi : 13/12/2009
-------------------------------------

Bütün yazarların büyük çoğunluğu 1 ila 30 lar arasında okunma oranına ulaşabilirken, bu yazının bu süre içerisinde bu okunma sayısına nasıl ulaştığını birileri bana açıklayabilir mi? Hakikaten 200 kişi sayfaya girip sadece bu yazarın yazılarını okuyup terk mi ediyor sayfayı???

Bu ileti Mehmet Baran AY tarafından 21.12.2009 18:15:53 tarihinde değiştirilmiştir.

İletileri:98
A'Gül ... 22.12.2009 08:59:32

Herhangi bir üyeyi kasdetmeden yazıyorum,haberiniz olsun. Bir varsayımda bulunayım:
 Yazına......tıklarsın,tıklarsın,tıklarsın,tık.............

Her çok okunan iyi olsaydı, dünyada aymazlık-ya da insanları kötü etkileyen kötü herhangi bir şeyler- ortadan kalkardı mutlaka.Her çok satan kitap iyi mi? Cevap veriyorum:Değil! Hatta kimi tanınmış yazarlar ,zamanla otomatiğe bağlayıp-yeni bir deyim- insanları etkileyecek en basit,en kolay akla gelen, hatta -pardon ama- en ucuz numaralarla kitap kotarıyorlar.

Bir şeyin hası olabilmek;o konunun ya da işin derinine inebilmek,onunla hemhal olmak,onunla pişmek,kavrulmak,donmak........ile mümkün.Yazarken acı çekilir.Bir meselen vardır yazarken.

Ama herkes böyle olmak zorunda değildir.İstese de olamaz ki.
Oluyormuş gibi yapıyorsa da birileri, böyle hissederseniz reklamını yapmayın,dile getirmeyin.Söner gider.
 Siz doğrusunu yapın.Biz doğrusunu yapalım daha doğrusu.
Yine müdire Hanımlığım tuttu.
 Baştan savmacılık öylesine bıktırdı ki beni,tutamadım kendimi.

İletileri:65
Nermin Gömleksizoğlu 22.12.2009 15:45:30

Ayşegül hanım her zamanki gibi çok yerinde sözler yazmışsınız, bunun üstüne bir şey söylenemez sanırım...Mehmet bey sizede katılıyorum..

Burda kim kimi kandırmya çalışıyor yada ne amaç güdülüyor onuda  anlamış değilim doğrusu..

İletileri:4
berna narın 22.12.2009 21:32:50
Ya ınanamıyorum bu kadar sacma yorum yapanlara, sırf bır kısının yada bır kac kısının okunma sayısı yuksek dıye nasıl polemık yaratıp olayı yokusa surebiliryorsunuz. Ayrıca emınımkı bu yazdıklarınızı  okuyup ve onun yazılarını okuyan  ve cok sınırlenen cok okur vardır. Aynı benım gıbı kusura bakmayın ama bu kadar sacmalıklara dayanamadım cunku ben bu sıteye ılk gırdıgımde ılk ısım  favorım oldugu bır kac kısının yazılarına gırıyorum  gızem gızem de bunlardan bırı.

Evet dusunulecegi gibi ben  kımsenın avukatı degılım ama  bu kadarına kısılıgım geregı sessız kalamadım bu sozlerım Nermın, Aysegul hanım ve bu olayı baslatan Mehmet Bey'e ozellıkle bu arkadasımızı acımasızsa elestırılenlere 

Tabı bu yazımdan dolayı emınım benı  ya onun tanıdıgı yada baska  br sey zannedersınız cunku bazılarınızın  hayal gucu sonsuz ben bıle okurken agzım acık kalıyor  ama bu olaylara tamemen kaıtsız kalamamamdan ve yazılanların ınanın canımı cok sıkmasından kaynaklanıyor  bunda da bısey aramayın rıca ederım

Arkadaslar bır seyden emın olmadan lutfen ılerı gerı konusmayan zaten emınım kı  bahsedıldıgı gıbı yazarın sureklı gırmesınden kaynaklanıyor olsaydı bu emınım anlasılırdı

umarım hıckımseyı kırmadan derdımı anlatabılmısımdır
Bu ileti berna narın tarafından 22.12.2009 21:43:00 tarihinde değiştirilmiştir.

A'Gül ... 22.12.2009 21:59:55

Sevgili Berna Narin;
  Gereksiz yere kendinizi sıkıp üzmüşsünüz,e tabii iyi okumamışsınız da ondan.Yazdıklarımı yeniden okuyun.Ben polemik yapmaya zaman ayıracak yaş ve yapıda biri değilim.İleri geri konuşulmuş ta değil.Sizi tanımam,siz beni tanımazsınız. Biz birbirimizi yazdıklarımızdan,verdiğimiz tepkilerden,sarfettiğimiz sözlerden tanırız.Bu anlamda hem yazılanı çok iyi okumak,hem de iyi anlamaya çalışmak bizim-yazan ve okuyan insan olma iddiasındaki bizlerin- sorumluluğudur."Herhangi bir kişiyi kasdetmiyorum" dedim.Neye alındığımız bizim kim olduğumuzu gösterir bazen,aman dikkat edin..Bu yanıtı da aslında yazmazdım,ama genç olduğunuzu tahmin ederek ve gençlere değer veren biri olarak bir kereye mahsus size yanıt verme ihtiyacı duydum.
  Çok okunmak güzeldir,ama herkes buna önem vermeyebilir.Sözgelimi ben "çok okunmak" değil,"iyi okunmak", "yüzeyden geçilmek" değil "derinine algılanmak" isteyen insanlar grubuna dahilim.

Yine kendimi anlatamadığımı bana hissettirecek bir yanıt alırsam şimdiden söyleyeyim,tepkim şu olacaktır."Hımmm,peki!"
 Kendimden çok söz ettiğim için biraz rahatsız oldum,çok konuştum sanki,ama burası Özgür Roman'ın forum köşesi,değil mi?
Ayrıca anlat anlat,anlaşılmasın insan yoruluyor.Nereye kadar?

berna narın 22.12.2009 22:22:23

Aysegul hanım,
Ben bu yorumlarınızı bır kisının okunma sayısı yuksek dıye ve okısıye yazılan olumsuz elestıreden hemen sonra yazıldıgı ıcın sızıde yazdıklarımın arasına aldım

sonucta yazınızda kımseyı kastedmıyorum demısınız ama yazıyı yazarken baglantı kurdugunuz

Anlayısınız ıcın tsk ama ben sızın neye onem verdıgınız noktada degılım bırının gereksız yere yazıp uzattıgı  yoruma aynı sekılde baska bır deyısle bu olayı buyutup uzatılmasında rahatsız olmustum Cunku bu sıteye uzun suredır gırıyom ve bu tarz eleştırılerle ılk defa karsılastım belkıde benım okudugum yazrlardan bırı oldugu ıcın dıkatımı cektı.

Neyse bu kadar polemık yeter dıye dusunuyorum nıyetım dıgerlerı gıbı kımseyı kırmak yada ıncıtmek degıl aksıne bunları yapanlara bu konuda uyarmaktı

hüzün kovan 23.12.2009 11:22:18
    Sizlerin aktif olduğu zamanlarda ben yoktum buralar da. Bir çok kişi ile bir çok tartışma arasına girdim bu platformda ve söylediklerimde ya da bulgularımda yanıldığımı sanmıyorum. Bahsi geçen yazının altında yorum yapan insan emin olun bir çoğumuzdan değerli bu site de ve hepimizin hayranlıkla okuyup müptelası olduğu yazarlar bile beğeniyle takip ediyorlar yazıları. Şahsen kendi adıma hiç bir yazının altında olumsuz bir yorumuyla karşılaşmadım sevgili gizem 'in yazısı ortaya çıkana kadar.

Bakın; internet gibi milyarlarca insanın kolayca ulaşabileceği bir ortam da olan sitenin aktif kullanıcıları, karşılaştıkları durumlara göre biraz da olsa mantık sahibiyse bir yazının 1 gün içerisinde en fazla ne kadar okunma oranına ulaşacağını az çok tahmin edebilirler. Eğer 20 adet gönderilmiş yazı 1 ila 30 arasında okunma oranına ulaşıyorsa ki büyük çoğunluğu 30 a bile ulaşamamış, Bu yazının 290 lı okunma oranına ulşaması düşündürür insanı ve ne hikmetse bu yazarın yorumlarına farklı kişilerin yaptığı savunmalar peşpeşe geliyor farklı hesaplardan. Bunlar çelişkidir. Ben site ile ilgili açıklar konusunda biraz despot'um dur. Gördüğüm hatayı dile getiririm. Bu da benim kullandırana ve kullanıcıya verdiğim değeri gösterir. 3-4 gün önce günlük yazdım kısacık 20 sn sürmez okunması henüz 19 kişi okudu 20 bile değil. Neyse lafı fazla uzatmayacağım.

Bu konuyu aslında Yönetim'in görmesi ve de açıkla ilgilenmeleri adına yazmıştım. Umarım ilgilenir ve geçerli bir açıklama yaparlar.

İletileri:2
esat ..... 23.12.2009 16:37:02

Madalyonun öteki yüzüne bakarsak milyarlarca insan bu siteye girip yorum yapıyor yeri geliryor yapılan yorumlara AVUKATLIK da yapılıyor ama bir şaire tutupta hakaret edilmesi benim şiir sevgisi ve şair'e verilen değer anlayışıma ters madem biz bu siteye girip şiir okuyor ve ya şairleri takip ediyorsak yorum yapmasınıda bilmeliyiz her sanat sever bunun bilincindedir bu sadece GİZEM için geçerli deil diğer tüm yazarlar içinde aynıdır, ben başkasının şiirine kalkıpta senin şiirini anca akılsız bir insan yazar dersem o zaman bu sanata ve sanatçıya hakarettir ve haksızlıktır , yazdığı şiire ve ya makaleye saygısızlıktır sonuçta emek verileriek yapılmış birşey siteyi ziyaret eden insanlarda bunun farkındadır zaten.

hüzün kovan 23.12.2009 17:19:18
Bu başlığın içinde bahsettiğiniz hakaret nerede var? yanlış yerdesiniz esat bet bu tartışma yazının altında.

berna narın 23.12.2009 17:58:03

bence tamamen haksizsin ve yanlis yoldasiniz Mehmet bey bencede yonetim gormeli sizin yazilariniz ve bahsettiginiz seyin tamamen sizin urununuz oldugunu ben bile okurken sinir oldum ki yazarin kendisini dusunemiyorum sizin yazinii okuyunca ilk kiskanclik geldi sirf bir yazarin okunma sayisi yuksek diye dunya kadar sorun yaptiniz bu sizi niye bukadar ilgilendirdi bunu inanin basindan beri anlamadim bu tamemen hazimsizlik ve kiskanclik
ayrica bakarsiniz ki ben dun baktim pek cok kisinin okunma sayilarida yuksek onlardada mi hile var nedersiniz

bence bu yazilanlara yapilan haksizligi kiniyorum yoneticilerin bu konuya el atmalarini rica ediyorum

hüzün kovan 23.12.2009 19:56:07
         İşte sizlere köşeye sıkışıp, tepkiye cevap veremeyecek durumda ki bir insanın; sonradan girdiği tartışmanın gereksiz olduğunu düşünmesi sonucu kurtulmak ve yükü üzerinden atmak için, söyleyeceği sözü bittiği zaman son çare gibi görüp KISKANÇSIN sen kelimesinin arkasına saklanma çabasına, güzel bir örnek . (Ne dedim ben :) )

Evet, bu gösterdiğim tepkiyi kıskançlık olarak yorumlayabilirsiniz. Ama bu sizin algılama mesafenize, çember genişliğinize göre vardığınız sonuç, o yüzden telkinden öteye gitmeyecek benim için yorumunuz kusura bakmayın. Belki iyi okuyucusunuz saygı duyarım, takdir ederim, gördüğüm kadarıyla yazma konusunda henüz kendi hünerlerinizi keşfedememişsiniz çünkü herhangi bir yazınızın olmadığını görüyorum ısrarla bakmama rağmen.

Kusura bakmayın ama yazdığım yazı isterse kimse tarafından okunmasın hiç önemli değil, ki şu anda benim ve birçok burada bulunan beğendiğim arkadaşlarımın yazılarını 100,000 lerce üyemin bulunduğu bir platformda duyuruyorum ve insanların beğenisine sunuyorum. O yüzden okunmamak gibi bir derdim yok açıkçası hiç bir zaman da olmadı bunu diğer arkadaşlarım bilirler zaten. 

Uzun bir aradan sonra ben burada yazmaya başladıysam bu benim Özgürromana olan minnetimden dolayıdır, çünkü burada başladım insanlarla bazı şeyleri paylaşmaya buda aklınızdan çıkmasın. Küçük bilgisayar oyunları yaparak kendimi üstün gösterdiğimi sanıpta, yazdıklarıma, emeklerime, değerlerime gölge düşüremem. Zira kendim için değerliyim ;)

berna narın 23.12.2009 21:12:06

Mehmet bey sız kendınızı ne zannedıyorsunuz ne demek koseye sıkısmak ya nasıl bır kelımedır ne yukude ne koseye sıkısmaktan bahsedyorsunuz  ayrıca nedemek kelımenın arkasına saklanmak tam tersıne acık acık yazdım hıc bır kelımenın yada bı seyın arkasına saklanmadım yaptıgım tek sey prensıp olarak cok kızdıgım bır konuya yorum yazdım be su olaya bakn gereksız polemıklerle ugrasmaktayım ve ne yazıkkı sızın yazdıklarınıza sessız kalamadım ama bu son; 

Birincisi evet benım yazılarımı bulamazsınınz cunku nekadar ıstesemde butarz bı yetenegım olmadıgı ıcın ve  sıır okumayı sevdıgım ıcın ben sadece bir OKURUM bunada mı ıtıranız var!!!!!! kalkıp hıc usenmeden arastırmısınız pes yanı.....

Ikıncısı gereksız yorumları bastan berı baslatan ve nekadar cok okundu dıye ortalıgı kaldıran bırı kalkıp sımdı de kalkmıs hic kımse benım yazımı okumasın onemlı degıl dıyorsunuz kusara bakmayın ama  bence sız bızım uzerımızden PRIM yapmaya calısıyorsunuz ve bızde ıstemeden sıze prım yaptırdık zıra son parafınızdan zaten kendınızı bellı ettınız...

Ucuncusude sız benı yargılama hakkına sahıp degılsınız kı bunu oncelıkle belırtıyım altına cızerek benım algı mesafemde cemberımde bana gore gayet ıyı bundan emın olabılırsınız ek olarak da artık sızınkısı  hakeret boyunu asıyor ve bu yazıların butun haklarına sahıpım buna emın olun ve yazdıklarınız tartıp dusunun oyle yazın sonra basınız agrımasın....

hüzün kovan 23.12.2009 22:21:43

:))) söz bile gerek yok...

hüzün kovan 23.12.2009 22:24:58
Daha fazla muhattap olmayalım, çok sorunsa yazının sahibinin yazıp çizme yeteneği olduğuna göre kendisini savunma kabliyetide vardır diye düşünüyorum. Sen zevkinin peşine düş bol bol oku, bırak yazma işini kabiliyeti olanlar yapsın, madem beceremiyorsun (yazma konusunda ben keşfedemediğin yeteneğin olarak bahsettim ama sen illa beceriksizim o konuda diyorsan sözüm yok  )

İletileri:162
Serdar Ekmekci 24.12.2009 13:06:20

Merhabalar; işlerimin yoğunluğundan dolayı birkaç gündür siteye girememiştim. İlginç bir tartışma olmuş. Konuya teknik bir açıklama getirebilirim. Okunma sayıları kaydedilirken bir kişi devamlı girerek veye sayfayı yenileyerek sayıyı arttıramaz. Biz bunun önlemini aldık. Belli bir süre sonra tekrar girerse ancak yükselir. Çünkü bir kişinin yazısı daha sonra tekrar girilip okunmaya değerse okunma sayısının artması lazım.

gizem gizem'in yazısını ayrıca kontrol ettim. ( bilenler için "Google Analytics" ) Gerçekten sayfaya girilmiş ve ortalama süresi de az değil. yani giren hemen çıkmamış.

Bu nasıl olmuş? Bazen Google'da çok aratılan kelimelerle ilgili bir yazı yazarsınız. Sitemizin Google optimizasyonu fena değil. Yani aramalarda ilgili kelime doğru kullanılırsa Özgürroman üstlerde çıkar. Buna örnek olarak Sevgili Enes Evci'nin "İş Başvuru Formu (Enes Evci CV)" adlı günlüğünü gösterebilirim. Google'da "boş iş başvuru formu" çok aratılan bir kelime grubu. Aratırsanız Enes'in yazısını en başta görebilirsiniz. Veya "küresel ısınma ile ilgili deneme" araması da çok yapılıyor. Bu da Ömer Ilgaz'ın "Küresel Isınma" adlı denemesinin okunma sayısının yüksekte olmasını sağlıyor. 
Sözkonusu yazılarda ise kaynak daha çok çok okunanlar sayfası ve kişinin kendi profil sayfası olarak gözükmekte. Burada üyemiz kendini bir şekilde duyurmayı başarmış sonucu çıkmakta.

Genel olarak benim çıkardığım sonuç aslında çok olumlu. Sitede bir şekilde otokontrol olması açısından ve bir yazının istenirse daha çok kişiye ulaşmasının sağlanabileceği açısından olumlu buluyorum.

Bu ileti Serdar Ekmekci tarafından 24.12.2009 13:08:09 tarihinde değiştirilmiştir.

İletileri:2
esat ..... 24.12.2009 15:33:03
Kişinin yazısına şizorftren gibi bir insanın yazabilecegi bir şiir olarak nitelendirilmiş yani  resmen akılsız yerine konmuş ve neden bu kadar çok okunduğu konusunda da hayrette kalmış yorumu yazan siz hakaret olarak algılamaya bilirsiniz ama benim kanaatimde böyledir.

A'Gül ... 24.12.2009 16:41:40
Serdar Bey, verdiğiniz bilgiye teşekkür ederim.Demek ki yanlış bir varsayımda bulunmuşum.:)
  Bilmeden her hangi bir arkadaşı kırdıysam da üzülürüm, çünkü bu kaotik çağda yazmak için girişimde bulunmak bile çok saygıdeğer bir çabadır. Ama her zaman  daha iyi olmak mümkündür, bu konuda birbirimize el uzatmalıyız.Asıl işimiz bu olsun,dileğim budur....
  Sevgiler...

İletileri:1
can ..... 24.12.2009 17:00:08
Herkeze merabalar uzun zamandır siteye girmiyodum. bayaa bi tartışma olmuş sanırsam okudugum ve anladığım kadarıyla gizem bayağı bir gündemde kalmış ama konu açıklığa kavuşmuş. gizeme yapılan yorumlarıda okudum ben bu konuda esat'a katılıyorum şaire nasıl hitap edilecegine gerçekten dikkat edilmelidir diye düşünüyorum
 Herkeze  iyi günler :)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6331
2 Firari Fırtına 4392
3 Mustafa Ermişcan 3777
4 Hasan Tabak 3482
5 Nermin Gömleksizoğlu 3146
6 Uğur Kesim 3016
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2885
8 Sibel Kaya 2863
9 Enes Evci 2573
10 Turgut Çakır 2269

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3349 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com