Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksÖzgür Geyikler... > Romanların diziye/filme çevrilmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Forumda Ara:

Bu başlık altında 11 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:90
ikiters1duz . 2.02.2010 19:56:16
Özellikle bu sıralar romanların çoğu dizi/filme çevriliyor.Bu konu hakkında benim görüşüm
  ben okumayı tercih ederim.

İletileri:223
Enes Evci 2.02.2010 20:04:25
Tabiki okumak. Ben mesela Lord Of The Rings 3lemesini okumamıştım yalan yok. İlk filmini izledim sonra fanı olduk tabi mevzunun. Gittim 3lemesini okudum iyiki okumuşum. Frodo öyle genç bir delüğanlı değil bildiğin bıyıklı göbekli bir hobbitmiş mesela. Aynı mevzu yeni ay içinde geçerli. Ha yaprak dökümünden, aşk-ı memnudan samanyolundan banane türk edebiyatını hiç sevmem.

İletileri:13
irem .. 10.02.2010 18:27:19
'Da Vinci Şifresi' filmine bayılmıştım.Sonra kitabını okudum, özellikle bir kitaba dair bir film varsa okumadan önce izlemek lazım.Sonra da kitabı okumak lazım tabi.Kitabı okudukça film aydınlanıyor sanki, hikaye harika bir netlik kazanıyor, ayrıntılarla bir bütün oluşturuyorsunuz.Bende kesinlikle okumak diyorum.

İletileri:20
elif öztürk 14.02.2010 13:05:58
Önemli olan okumak hem de filmini izlemeden önce okumak.Senaryoda tamamen kitaba bağlı kalınmıyor ki asıl olan kitap bence....

İletileri:110
hüzün kovan 15.02.2010 11:43:13
Enes Evci sadece 3'leme ile kalma, geriye kalan Orta dünya serisini de okumanı tavsiye ederim. ;) Filmi izleyip kitabı okumak nasıl bir zevk verir bilemem, ama L.O.T.R. bambaşka bir dünya barındıyor kitapların içerisinde. Kitabı okuduktan sonra filmleri izledim ve hayal kırıklığı oldu bi yerde benim için. Çünkü Enes'in dediği gibi okurken canlandırdığınız karakterler ile ekran da gördüğünüz karakterler birbirlerine benzemiyor çoğunlukla. Fakat; okuduktan sonra izlerseniz film'i hızlı kurgulayıp diğer insanlardan daha çok bilgi sahibi olduğunuz için daha iyi anlayarak ve zevk alarak izleyebiliyorsunuz. O yüzden size tavsiyem önce okumak, sonra izlemek ;)

Orta Dünya Serisi
--------------------------
Kayıp Öyküler Kitabı - 1
Kayıp Öyküler Kitabı - 2
Silmarillion
Hurin'in Çocukları
Güç yüzüklerine dair
Hobbit
Yüzük Kardeşliği
İki kule
Kralın Dönüşü

İletileri:223
Enes Evci 17.02.2010 19:40:40
Mehmet Ay ben fena bir FRP kültürü olan adamım aramızda kalsın :) O dediğin kitapların üstüne bir sürü frp daha okudum, okumazssam ayıp zaten. Ejderha Mızrağı serisinden tut World Of War Craft a kadar. Arada bazı frp yazılar çok bunalttı sıktı ama yine de okudum. J.Tolkien ın farkı. Hakketten çok güzel yazıyor olması ve bu işin mucidi olması. Betimlemeler tabiki güzel ama şimdi tutupda bir mekanı 110 sayfa betimlemeninde bir manası yok. O yüzden bazı frp kitaplarını sevmedim. Ama Tolkien'ın her kitabı harbi süper böyle bir mevzu söz konusu değil. Silmarillion ilk okuyanlar ve bu mevzuya uzak insanlar için biraz ağır gelebilir ama söyliim.

İletileri:22
hüzün sonbahar 2.03.2010 13:35:28

okuduğum kitabın filmini izlediğim zaman arasında dağlar kadar fark olduğunu görüyorum.

diziler zaten hiç alakasız yerlere gidiyor. onun için kitabını okumayı tercih ederim.

İletileri:2
yazan yasemin 4.03.2010 10:50:02
filmi neysede dizisi sününce aslı harap oluyor.örn:zaten neden bahsettiğimi anlamışsınızdır.

İletileri:90
ikiters1duz . 9.03.2010 19:46:13
evet çok iyi anladım seni, çok haklısın bu konuda, özelikle bi tanesi(neyi kastettiğimi biliyorsunu) kaç yıl oldu 3 mü 4 mü ne kitabını okudum incecik bişey diziye çevirmişler Maşallah 3-4 yıldır bitmek bilmedi...

kumsal ... 11.03.2010 20:35:44
Ben kitabını okumayı tercih ediyorum. Diziler aslını yansıtmadığı gibi reyting topladığı için Mahmutun çorabı gibi uzatılıyor. Fakat aslına tamamen uygun bir film yapılması ne kadar güzel olurdu gerçi olsa da kitaptaki duyguyu tam olarak yansıtmak olanaksız. Kimse yazar kadar güzel betimleyemez bir düşünceyi mimikleriyle.

Juliet Bihter MACCESTON 17.03.2010 19:39:55
Tabiki de her zaman kitap en iyisidir. Önce okuyup sonra izlemesi çok daha güzel oluyor.

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3908
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3450
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2891

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:700 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com