Forum Ana Sayfası >  Skip Navigation LinksEdebiyat > Bir Kız Meselesi: Tomris Uyar

Forumda Ara:

Bu başlık altında 2 adet mesaj bulunmuştur.

İletileri:2
Ömer Faruk Tarakçı 15.6.2016 02:01:28
Tomris Tamer’e aşık Cemal Süreya ve Cemal Süreya’ya aşık Tomris Tamer. İkisi de evli, birbirleri için eşlerinden ayrılırlar “Türk edebiyat tarihinin en verimli aşkı” olarak anılacak bir ilişkiye adım atarlar.. Bu ilişki hem enteresan, hem dillere destan.. Yakınları ikisi de bu dünyadan ayrıldıktan sonra şu hikayeyi anlatırlar: “Her akşam işten çıkıp şıp diye eve damlıyordu Cemal Süreya.. Bir gün Tomris, ‘Biraz gez dolaş, arkadaşlarınla falan buluş’ dedi.. Ertesi gün geç geldi Cemal Süreya, daha ertesi gün de, hep geç geldi.. Bu akşamlardan birinde, örtü silkelemek için pencereyi açan Tomris, apartmanın girişinde oturan Cemal’i gördü ve gerçek ortaya çıktı.. Her akşam iş çıkışı eve geliyor ama aşağıda oturup ‘gecikiyordu’ Cemal Süreya.. Tomris tarafından durumun adı derhal kondu: Şahsiyet Rötarı…” Tomris, Cemal Süreya’nın aşk ve cinsellik dolu şiirlerine konu olur.. 3 yılın sonunda aşkları biter.. Bu dönemde Tomris, eşinden yeni ayrılmış olan Turgut Uyar’la tanışır.. Şiir üzerine başlayan mektupları, aşk mektuplarına dönüşür.. Evlenirler.. Tomris, Tomris Uyar olur.. Turgut Uyar’ın ölümünden sonra,Tomris ilişkileriyle ilgili olarak şunları söyler : “Turgut, beni her an elinden kaçıracakmış gibi gereksiz bir kaygıyla yıpranacak; ben de hiçbir rekabetin söz konusu olmadığı bir alanda, boyuna birinci seçilmekten yorulacaktım..” 3. şairse Tomris’e hep uzaktan, platonik bir aşkla bağlı olan Edip Canseverdir.. Boğaz kenarındaki meyhanelerden birinde başbaşa oturdukları rakı masasında Cansever’in bir peçeteye yazdığı dize ise dilden dile dolaşır: “Tomris rakıyı çok severdi, bense onu…” “Cemal Süreya’ya içki içmesini ben öğrettim.” Edip Cansever “Edip’e şiir yazmayı ben öğrettim.” Cemal Süreya “Bu ikisi bunu tartışırken ben de gittim Tomris’le evlendim.. Turgut Uyar “Sevgililik ya da aşk duygusu zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor.. Bitmeyen tek aşkın gerçek ve lirik bir dostluk olduğunu Edip Cansever öğretti bana.” Tomris Uyar Ee bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

İletileri:2
Bla Bla 19.1.2017 04:38:32
  Tomris öykülerinden ve çevirilerinden gördüğümüz gibi türkçeyi harikulade ve sıradışı bir biçimde kullanan yegane bir insandır. Hem dili ustalıkla kullanan hem de herkesin zevkle okuyup anlayabileceği öyküler çıkarmış tapılası bir kişidir. Gündelik gerçeklere sıkışmış insanların çevrelerini anlamlandırma çabalarını konu edindiği bir çok öyküsü mevcut. Aynı zamanda öykülerinde sürekli yalnızlığını duyurur, kendisi gibi olan insanları arar.

Edip Cansever, Cemal Süreya ve Turgut Uyar'ın hayran olduğu, şiirler yazdığı bir kadın. Dönemindeki çoğu ikinci yeni şairlerlede muhabbetinin var olduğu söylenir. Ilginç olacak ama ne zaman Tomris'i duysam (kendisinden on yaş küçük,yazar olan platonik aşığından) aklımda VII. Cleopatra canlanıyor; Cleopatra bilindiği gibi tarihteki -en zeki ve en güçlü insanlardan- olarak adlandırılan Sezar ve Antonius'u kendisine aşık eden muhteşem bir kadın. Diyeceğim o ki Tomris'in güzellikten çok muhteşem bir zekası ve dili vardı. Bu kadının, edebiyatı yaşamları olarak seçen insanları etkilememesi mümkün değil.

Diyeceksiniz ki "niye bu kadar Tomris Uyar'ı anlattın?" Tomris Uyar'ın bu şekilde pembe dizi karakteri gibi lanse edilmesinden hoşlanmadım. O yazdıklarıyla bir çok kişiye ilham veren özenilesi bir kadın.

Sonda yazdığınız alıntıyı da biraz açmak istedim;
"Bir öykü mü yazdım, hemen Edip'i arardım. Onunla paylaşmak isterdim öykümü. Edip yeni bir şiir mi yazdı; ne güzel: 'öğleüstü pasaj'da kutlamaya ne dersin?' Birbirimizi pohpohlamaya dayalı değildi eleştirilerimiz ama oldukça benzer kanallarda ses aradığımızdan ortaya çıkan yeni yapıtın başarışı müthiş bir mutluluk kaynağı oluyordu. Sevgililik yada aşk duygusu ne yazık ki zamanla yara alabiliyor, örselenebiliyor, bitebiliyor. Bitmeyen tek aşkın gerçek ve lirik bir dostluk olduğu, ikirciksiz, apaçık sevgiyi Edip tattırdı bana. Her doğum günümde tek kopya olarak yazılmış, istersem yayımlayabileceğim izniyle armağan edilmiş şiirleriyle yaşamımda ve yazımda sırdaşım, esin kaynağım oldu. Tek ihaneti ölmesiydi. " nitekim burada da çok anlam vardır. 

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6171
2 Firari Fırtına 4239
3 Mustafa Ermişcan 3440
4 Hasan Tabak 3313
5 Nermin Gömleksizoğlu 3014
6 Uğur Kesim 2913
7 Sibel Kaya 2741
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2469
9 Enes Evci 2440
10 E.J.D.E.R *tY 2218

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar

Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:675 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com