Denemeler

Annenin Kabirden Oğluna Mektubu
Okunma: 4405
Ümit Zafer Bağcı - Mesaj Gönder


Yavrum...
Dünyada bıraktığım tek varlığım...
Bu sana ilk ve son mektubum. Günahlarım sevaplarımdan fazla olduğu için sadece bir hak verildi bana.
 
Bu kabir çok sıkıyor canımı; hareket edemiyorum. Yılanlar ve böcekler bırakmıyor peşimi. Cuma günü biraz rahatlıyorum ama durumum çok kötü oğul. Son bir hak, yalnzca son bir hak istedim. Hiç günah işlemeyeceğim dedim ama malesef insan bir kere dünyada yaşama hakkı bulabiliyormuş.
 
Dünyada yaşadıklarım şimdi birer birer geliyor gözlerimin önüne. Orada zaman kavramı olduğu için uzun süre yaşadığımızı sanıyoruz ama saniyeler içinde tükeniyormuş ömrümüz.  Oğul, unutma ki bir yerde zaman varsa demek ki orada bir son da  vardır. Çünkü zaman elbet bir gün dolar.
 
Oğlum neden bana Fatiha okumuyorsun? Yanımda yatan kişi kabrinin dünya genişliğinde olduğunu söyleyip, rahat yaşarken ben bu daracık kabirde sıkışıyorum.. Bunun sebebini sorduğumda ben dünyadayken çocuklarıma dua okuma alışkanlığı kazandırmıştım, şimdi benim için de okuyorlar dedi. Ben şeytana uydum sen ne olur öğren de genişlet şu kabrimi oğul. Dünyada Allah çok merhametlidir derler ya oğul. İnan ki Allah dünyadakilerin bildiğinden daha çok merhamet sahibidir ama Allah kul hakkını bağışlamıyor oğul. Dünyada farkında olmadan çok kişinin hakkını yemişim, şimdi paslı bir zincirle dolaşıyorum burada. Oğul, dünya malında asla gözün olmasın. Yastığımın altına sakladığım altınları döksen şimdi kabrime ne fayda eder ki?  Bir mazlumu sevindirsen inan ki bir çuval altından daha çok şey kazanırsın. O altın dünyanın sana oynadığı küçük bir oyun.
 
Oğlum eğer ki aklını nefsinden üstün tutarsan hem dünyanı hem de ahiretini kurtarırsın. İçki içmek vücuda zarar verir ya, aklını kullanıp vücudunu korumak için içki içmezsen hem dünyadfa daha sağlıklı yaşarsın hem de haramdan uzaklaşırsın.
 
Oğlum şimdi sana söyleyeceklerimi yapmazsan halin benimkinden farklı olmaz. Ne olur üç günlük dünyada zaman kaybetme. Günde beş vakit namazını kıl.  Allah'la kul en çok secde de yakınlaşırlar. Beş vakit namaz yarım saat sürmüyor ki, oysa sana 24 saatlik bir nimet verilmiş. Bu nimeti verene neden yarım saati fazla görüyorsun. 
 
Oğul, nefsin en büyük kaynağı aşırı yemektir. Bol bol oruç tutup nefsinle mücadele et. Unutma ki nefis düşmanların en büyüğüdür. Yoksullar uğruna paranı harcamaktan çekinme. O para sadece dünyaya aittir. Ama yoksula harcadıkların kat kat ahirette sana geri dönecektir. Bu söylediklerimi yarın olunca sakın unutma oğul. Üç gün sonra benim gibi olursan anlarsın ama bu çok geç olur. 
 
Sana anlatacak daha çok şeyim vardı ama benim zamanım doluyor.  Sakın unutma bu dünya işin reklam kısmı. Reklama aldanma ki paranı boş yere harcamayasın. Ahireti kazananlar, dünyada skıntı çekenlerdir. Allah'a emanet ol oğul...Ümit Zafer BağcıYorumlar (6)
ada doğan 12.06.2012 13:04
Eline sağlık kardeşim güzel olmuş. Okurken bir an ürktüm gerçekten. Aslında birazcık ileriye bakabilsek hiçbir sorun kalmayacak.

Sibel Kaya 12.06.2012 19:59
Ümit, maalesef çoğumuz ancak bu dünyaya gözlerimizi kapayınca anlayacağız, doğruyu yanlışı... Ama sen henüz göçüp gitmeden bu dünyanın yalan olduğunu, gerçekte önemli olanın ne olup olmadığını fazlasıyla idrak etmiş insanlardansın. Sadece öbür dünyada değil bu dünyada da mutlu olacağına eminim. Çünkü doğruyu yanlışı net bir şekilde ayırabilecek kadar pırıl pırıl bir zihnin ve ruhun var. Bu nedenle de büyük bir ihtimalle için huzur dolu... Seni yetiştiren insanları gönülden tebrik ediyorum :))

E.J.D.E.R *tY 13.06.2012 06:00
güzel yazmışsın zaten senin gibi gerçek duygularını aktarabilen duygusal insanlar lazım bize helal olsun adamsın

Ümit Zafer Bağcı 13.06.2012 11:58
Ada kardeşim, Sibel ablam ve ejderim benim yorumlarınıza layık olmasamda teşekkür ederim...

E.J.D.E.R *tY 13.06.2012 12:06
ümit dürüst güvenilir kendi halinde yazını yazan bi kardeşimizsin taktir ediyorum seni azminden dolayı "milletin karısına kızına sakmıyorsun, siyaset ortamı yaratmıyorsun ,terbiyeni bozmuyorsun , kumar & içki gibi kötü alkışkanlıklarında yok " sadece duygularını , içtenlikle ifade ediyorsun bazıları onuda yapamıyor ben düşünüyorum onlar beyinin olduğu bölümde ne taşıyor acaba

Ümit Zafer Bağcı 13.06.2012 16:00
Peygamberimiz bir hadisinde : Öyle bir gün gelecek ki imanı muhafaza etmek elinde bir köz tutmak kadar zor olacak diyor. İşte geldi o zaman. Gerçekten de imanı muhafaza etmek çok ama çok zor. Ben de bu zorluklarla mücadele edip, peygamberimizin ümmetine layık, Allah'ın rızasına layık bir kul olmaya çalışıyorm...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6360
2 Firari Fırtına 4419
3 Mustafa Ermişcan 3821
4 Hasan Tabak 3528
5 Nermin Gömleksizoğlu 3175
6 Uğur Kesim 3037
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2945
8 Sibel Kaya 2889
9 Enes Evci 2599
10 Turgut Çakır 2288

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2842 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com