Denemeler

Kadınıma
Okunma: 4120
Enes Evci - Mesaj Gönder


Bir gün gelirse eğer karşımıza ve senle yüz yüze kalırsak bu laçka dünyada. İnsanlar entelektüel argolarını sürdüre gelsin, kuşlar gökyüzünde hala sarhoş taklidi yapadursun, demir yığınları lastikleri üzerinde asfaltlarda aslan taklidi yapa dursun ve insanoğlu telaşlarına ortak arar olsun ben sadece senin yüzündeki o gülümseme karşısında susup mutlu bir şekilde bakacağım.

 

Kadınıma.

 

Belki titreyecek ellerim bu saçma sapan aşk modifiyeli ulvi sevgi yüzünden. Belki duracağım karşında diyeceğim “bu benim kadın versiyonum”. Belki susayacak dudaklarımız ve isteyecek öpüşerek kalplerimize inmek. Belki şuanda yaptığım gibi devrik cümleler kuracağım anlamı tam anlatmak için. Belki anlam veremeyeceğiz senle ben biz olma yolunda. Belki biz çok fazla sarhoş olacağız bunca yıllık ayık gezmemize inat. Ama şunu biliyor olacağım sen benim sana hep dediğim gibi “kadınım” olacak ve kalacaksın.

 

            Belki şiir yazmayacağım sana böyle şiire benzeyen yazılar dökeceğim zihnine. Belki sen senin hayallerindeki gibi görmeyeceksin beni, daha çirkin bir şey olacağım. Belki senin hayal ettiğim ellerin pürüzlü çıkacak. Belki diyeceğim sana “neden oje ve ruj sürdün ben seni istiyordum boyalarını değil” belki içerliceksin bu laflarıma. Belki buluşma yerinde ben dikilirken uzaktan bakacaksın bana bir on dakika ve gelmeyip gideceksin oradan. Belki ben gecikeceğim bir lüzumsuz dünya şahsı sayesinde. Belki ilk buluşmada sevmeyeceğiz ve hayal ettiğimiz saatler yerini yapay dakikalara bırakıp hemen gideceğiz oradan. Ama biliyor olacağım ki sen benim “kadınımsın” ve ben senin “erkeğinim”.

 

            Belki hayal ettiğimiz gibi sırt sırta vereceğiz senle kumsalın denizinde taş sektirmece oynadıktan sonra. Belki yanımızda bir köpek öldüren şarap olacak “o”nlar gibi bardak almayacağız aynı şişeden iğrenmeden içeceğiz, her seferinde şarap şişesinin ağzındaki senin dudağının tadı şaraptan daha güzel olacak ve o beni sarhoş edecek. Belki sırt sırta vermekten vazgeçip yüzlerimizi bu aşk harbine sokacağız. Her gülümsediğinde benim ruhumu bedenim zor zapt edecek bedenimde kalması için. Ben senin bana trip atmanı isteyeceğim sana söylemeden yükleneceğim kızman için bana. Belki klişelere özlem duyacağız “kızınca çok güzel oluyorsun” diyeceğim. Susacaksın belki “güzelim” diyeceğim kızacaksın “bana güzelim deme” diyeceksin. İnadına diyeceğim. Ama şunu bileceğim hep sen tüm fiiller arasında benim hayatımda yoksun sadece bir şekilde varsın onu da tarif eden tek cümle “kadınım”

 

 

            “Ah be kadın” diyeceğim sana ayrılırken. Sen ağlamayacaksın ama mutluluğunda kursağında kalacak. Tüm gün beni öptüğün gibi yine öpeceksin sanki ilk öpüşün gibi sarılacaksın bana. Sana diyeceğim “zaman azalıyor” tutacaksın kolumdan benim hiç umursamadığımız insanların hiç umursamadığımız gettolarında dans edeceğiz, yağmur yağmıyorsa usulca eğilip kulağına “keşke yağmur yağsa hafiften” diyeceğim. Bilirsin çok severim yağmuru. Üşümeyi de sevmeyiz ısınmayı da bizim havamız ilkbaharda da saklı değil son baharda da. Ama her mevsimde sen benim “kadınım” olacaksın.

 

            Soracağım sana “nasıl giysilerim olmuş mu?” diye. Sen öncesinden istemiştin kot giymemi ve t-shirtümü. “beğenmedim çok kötü olmuş” diyeceksin sonra öpeceksin “şaka şaka” diyeceksin. “Bende senin ayakkabılarını beğenmemiştim zaten” diyeceğim sana, güleceğiz. “seni istiyorum” diyeceğim sana, “zaten seninim” diyeceksin. Belki güzel başlayacak buluşma ama çok kötü bir kavga edeceğiz. Belki ben seni doğayla tanıştıracağım, diyeceğim “bak tüm insanlar yalancı gece hani siyahtı hâlbuki lacivertten bozma bir parlament mavisi” inanacaksın bana. Ekleyeceğim “ben hiç mavi deniz görmedim hep yeşil görüm” diyeceğim “boş ver bunları” diyeceksin. Doğanın dengelerine inat senin “erkeğin” ne olursa olsun tüm şartlarda sana “kadınım” diyecek.

 

            Sen dersin hep “beni unutacaksın bir zaman” diye. Yine diyeceksin. Ben de diyeceğim sana : “sana nelerden bahsedeyim? İlerde seni bekleyen bensiz çok güzel bir ev ve aileden mi? O çok güzel çocuklarından mı? O güzel gelecekten mi?” üzüleceğiz. İstemiyor olacağım senin geleceğinin sana gelmesinden ama söyleyemeyeceğim sana içimde kalacak. Belki ağlayacağız. Beklide ört pas edeceğiz konuyu akıllarımızdan bertaraf edeceğiz hemen. “gel sana dondurma ısmarlayayım” diyeceğim. Sevineceksin. “ah be kadın” diyeceğim “ah be adam” diyeceksin bana.

 

            Gece gelecek kapımıza zile basacak beraber açacağız kapıyı ona. Yıldızları görmemiz gerekecek. Sokulacaksın yanıma ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ afişindeki gibi olacağız belki. Belki ben saracağım seni. Sol kulağın kalbimi dinliyor olacak. “Ne ki bu yaşadığımız?” diyeceğim “daha öncekiler neyse buda odur herhalde” diyeceksin. Belki ilk kez güneşin doğmasını istemeyeceğiz. Ya da orda beraber ölmek isteyeceğiz hatta öleceğiz de belki. “Tuba” diyeceğim sana “neden bu isim daha önce böyle güzel değildi” diyeceğim. “ah be adam” diyeceksin susmayacağım gülerek “ah be kadın” diyeceğim.

           

 

 

Belki tüm bunlar olmayacak ama sen benim hep kadınım olacaksın.

Enes EvciYorumlar (4)
Mihrisah Azakli
büyülenmisçesine okudum...
kim olmak istemez böyle bir "kadin"...
ama ön açiklama biraz beni sasirtti...ve sarsti...!
olmasi olmamasindan /ZARARLI/iliskiler...?
bir açiklama rica edebilir miyim?
neden öyle bir baslik attiniz ?
ancak sonrasinda bir yorumum gelecek...
cevabinizi bekliyor olacagim
saygilarimla

Mihrisah Azakli
"bir yalan hatirladim,geçmisten"belki o sebepten bu kadar dokundu bana.
bazen zamanlar geçer,hiç araliksiz ve geçit vermeden.birden bir seyleri animsatir,hep yasamayi istediginiz ama asla yasayamadiginiz,hep beklediginiz ama hiç gelmeyen birini!
öyle, olmadik bir anda çikagelir, sonra?içiniz cizzz eder.ama beyhude
ne kadar oyalamaya çalissaniz da gelen kalmaz,kalamaz.
onun gitmesi gereken bir yol vardir. o kadar ayri o kadar farkli bir yoldur!
size o yolda hiç bir geçit verilmez,kalakalirsiniz bir basina çaresiz.
vakit o vakit degildir,zamansa o zaman degil!
kirilip dökülüp kendi içinizde sakli kalmak zorundasinizdir.
aglarsiniz içinize içinize ama gözyaslarinizi görecek kimse olmaz,çünkü o kimse hiç yoktur!
yarattiginiz dünya kadar sahtedir!
ve zaten siz de hiç olmamissinizdir.
duvarlar tek tek yikilir!hepsi üzerinize bir baska beden olarak yapisir kalir.
kaç kisilik yasar insan bir bilen var mi?
kaç kisiyiz aslinda?kimiz neyiz?nerden geldik?
ariyorum ben ama ben'i bulmam artik imkansiz.çoktan gitti o bir yol ayriminda kaybettim ben'i.
ne "o" kadi var artik ne de "o"adam zeten hiç olmamislardi...
HOSCAKAL...

&&&&&&& ... 23.06.2010 21:34
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız ..........nazım demiş işte niye mi bu şiir....en kırılmazları olanın da ufalmış camları olanın da bir kadını var ve kadını anlatışı var çok....sıradan anlatmak yada derin anlatmak değil asıl olan işte o duyguyu yaşamak...asıl olan ...anlattığın duyguya kapılıp .....kadınını aramak................saygılar

&&&&&&& ... 23.06.2010 21:50
ENES; üstüne alan garibanlarda mı var???enes işte buna da bıçak çekiyorum:)anladınmı şimdii:)heyyyy bu kıyafetmi arkadaş ya bana yakışır diye giyilir mi? onu giyecek ya da giymiş olan kadının ölçüsü alınmış belli....karışmayın terziye...karışmayın giysiye...abes durur sonra....saygılarrrrrrrrrrr


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:955 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com