Denemeler

Bu Söz Atatürk’e Ait Değildir
Okunma: 1266
Ömer Faruk Hüsmüllü - Mesaj Gönder


     Atatürk’e ait olmayan çok sayıda söz bulunduğunu iddia eden kişilerin yazılarını daha önce okumuştum. Bu iddialar doğru ise bunu yapanların amaçlarının ne olabileceğini kendime sormuş, ama tatminkâr bir cevap bulamamıştım.
Benzeri durumla bu sefer ben karşı karşıya kaldım: Atatürk’e ait olmayan bir sözün aylardır internette dolaştığına tanık oldum. Bu sözü paylaşan arkadaşları uyardım ve bazıları uyarımı dikkate aldı. Tabii hiç umursamayanlar da oldu.
Hatta bir tanesi “Kime ait olursa olsun, orası beni ilgilendirmez. Beğendim ve ben bu sözü paylaşırım.” Dedi. Buna rağmen, rastladıkça arkadaşları uyarmaya devam ettim. Çünkü bu yapılanı Atatürk’e bir saygısızlık olarak görüyordum. Ancak bir süre sonra baktım ki, sözü paylaşanların sayısı on binleri aşmış ve benim bunu engellemem imkansızdı.
Neyse… Lafı fazla uzatmadan söze gelelim. Sözün aslı şu: Sorgulamayan insan cahildir; sorgulatmayan ise zalim! İşte bu söze bir Atatürk resmi ile birlikte, başına “Ey Efendiler” ve sonuna da “Mustafa Kemal Atatürk “ ibareleri eklenmiş. Bu son haliyle internette paylaşılıyor.
Başka sözlerin Atatürk’e ait olup olmadığını bilemem ama bu söz kesinlikle Atatürk’e ait değildir. Bundan yüzde yüz eminim. Çünkü söz bana ait ve yıllardır da kullanmaktayım. Kanıtlarım da şöyle: İnternette üyesi olduğum sitelerde ve kurucusu olduğum fikiryolu.net sitesinin başlığının altında bu söz yer almaktadır.
Anlattığım olay, internetteki bilgi kirliliğine dair küçük bir örnek. O nedenle lütfen internette dolaşan bilgileri sorgulamadan paylaşmayalım, başka insanları da yanıltmayalım.
Son söz gene Oruç Baba’dan: “Bilginin ışığı sana kendiliğinden gelmez; sen onu istemeli ve aramalısın.”
**
 Ömer Faruk HüsmüllüÖmer Faruk HüsmüllüYorumlar (3)
gökhan özken 15.07.2012 22:47
bu sözün atatürke aıt olmadıgı konusunda kesınlıkle hem fıkırız onda bır sıkıntı yok neden ona aıt olmadıgı bende kalsın ama senı üzecek su cümleyıde söylemek durumundayım bu söz sanada aıt degıl üzgünüm :(((

Ömer Faruk Hüsmüllü 15.07.2012 23:05
Sayın Gökhan Özkan,
Öncelikle yorumunuza teşekkür ederim.
Ben de çok üzüleceğiniz bir şey söyleyeyim: Maalesef bu söz bana ait.
Benim kanıtlarım var, sizin kanıtlarınız neler?
Başka birisinin sözünü sahiplendiğimi mi söylemek istiyorsunuz? Buna tenezzül etmem.
Saygılarımla...

Ömer Faruk Hüsmüllü 16.07.2012 00:22
Sayın Ramazan Emre Sever,
Değerli yorumunuza teşekkür ederim.
Selam ve saygılarımla...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:925 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com