Denemeler

BONCUKLAR
Okunma: 2358
Nursel ALSAN - Mesaj Gönder


Hepimizin evinde bulunan yahut bulunmuş olan cam şeker kırıntıları...Ortasında bir delik. Zincirlerin, ipliklerin, iğnelerin üzerine sırayla dizilip, uslu uslu oturmakta olan renkli çıtlık çekirdekleri. Hemen her yerde bulunan boncuklar; küçük çocukların ''cici''si olarak, hanımlara değişik takılar olarak yada müslümanların eline tesbih olarak hayatımızda yer tutarlar. Boncukların Afyon/Dinar'a bağlı Yıprak Kasabası'nda böyle bir yeri olmakla birlikte; bir batıl inanç ürünü olan nazar boncuğunun insanlara, evlere, arabalara takılması, hatta boğazında boncuğu olmayan kızın fakir görülmesi bu bölgede boncukların önemini bir kat daha arttırır. Onlarla ilk tanışmam ben iki günlükken olmuş. Anneannemin ''Aman nazar değmesin!'' diye küçük bir çatal iğneyle omuzuma tutturduğu nazar boncuğuydu ilk tanıdığım, ilk takım...Erkek kız her bebeğe takarlar nazar boncuğunu. 4-5 yaşlarımda bir tane değil bir iplik dolusu nazar boncuğu ve ortasında da deve boncuğu denilen deniz kabuğu.İyi büyüsün, büyürken hiç nazar değmesin diye takındığım boncuklar. Genç kız olduğumda mavi boncuk: güzel görünmem için. mavi bancuğa sonradan eşlik eden, boğazımı saran bir boncuk daha: Beyaz mercan. Ağırbaşlı olduğumun göstergesi. Evliliğimde hemen hepsi var bunların. Yine sağ omzuma kondurulmuş nazar boncuğu, boynumdaki altınlardan başka bir dizi sol omzumdan sallanarak belimi sağ tarafında son bulan ,karanfil ve onunla karıştırılan mavi boncukla beyaz mercan.Kırmızı mercan bağlılığın simgesi. Karnfil o muheteşem kokusuyla bir çeşit boncuk olmakla beraber saflığın, temizliğin ve doğallığın göstergesidir. Bu dört çeşit boncuğun aynı anda üzerinde bulunmasının bir başka anlamı vardır: ''Ağırbaşlı, temiz namuslu gelinimiz geldiği eve bağlı, eşine bağlıdır. Gelinimize nazar değmesin.''
Yıprak' ta mercanların üçgen şekilli olanlarını evlenenler, pirinç şeklinde olanlarını ise evlenmemiş durumda ki genç kızlar takar.Üçgen mercanlar her ne renk olurlarsa olsunlar toplumun en küçük yapıtaşını içinde barındırırlar.Anne, baba ve çocuk...Birbirine bağlı üçlü... Gelinlerin olmazsa olmazıdır boncuklu oyalar. Başındaki yazmanın çiçeğinin renginde ki boncuklarla bir oya örüp çekerler baş örtülerine, bu da gençliğin bir simgesidir.
Ama kadınlığın simgesi incilerdir. Siyahı çok değerli olur ve çok zor bulunur. Beyaz inci, sadeliği seven her olgun hanımın taktığı bir avuç boncuktur.
Geriden siyah inci gibi duran ama yakından bakıldığında değersiz görünen ama bir o kadar zor bulunan bir boncuk.Dağ lalesi tohumu.Doğru anladınız, bu bir tohum! Türkiye'nin bir çok dağında bulunan, değersiz sanılan, lalesi açtığında rastgelinirse koklanıp başka zaman görülmeyen bir boncuktur lale boncuğu.Güz aylarında dağ lalesinin siyah tohumları toplanır,bir çanak suyun içinde yumuşayıncaya kadar bekletilir. Yumuşama işlemi bazen yirmi gün, bazen ise bir-bir buçuk ay sürer. Yumuşadığında kalınca bir iğneyle ipliğe dizilerek ipliği üzerinde kurumaya bırakılır. Sadece bayanlar için değildir bu, hediyelik tesbihta yapılır isteyene.
Yıprak'ın bir özelliği budur işte. Boncukların anlamını biliyorsan geriden gördüğün kişiyi hiç konuşmadan tanıyabilirsin. Ağırbaşlı mı, sessiz mi, konuşkan mı, arkadaş canlısı mı, evli mi, değil mi ...vs... Hepsi o güzelim taneler sayesinde anlaşılır.Bizden çok onlar konuşur adeta.
Boğazımızı açıkta bırakmayan,sarıp sarmalayan boncuklar; biz büyüdükçe değişir,çoğalır, azalır, gençken renklidir, olgunlaştıkça sadeleşir, yaşlandıkça herbiri sandıklara kaldırılır.
Boğazında ki bir dal boncuk koptuğunda , yere saçılıp dağıldığında, sanki yere düşen her tane içinde kopup düşüyomuş gibi olur ve toplamaya çalışırsın her birini.Çünkü her boncuk tanesinin seninle yaşanmışlıkları vardır, herbiri senin yoldaşın olmuş, sırdaşın olmuştur.Şimdi iki şeyi unutmamak gerekir:
1)İnsanlar sırdaşlarından ayrılmak istemezler.
2)Her Yıpraklının görünmese bile yanında taşıdığı bir boncuk vardır.


Yöremizden bilgilendirme amaçlıdır.okuduğunuz için teşekkürler.:)

Nursel ALSANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6409
2 Firari Fırtına 4464
3 Mustafa Ermişcan 3894
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3068
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3029
8 Sibel Kaya 2927
9 Enes Evci 2635
10 Turgut Çakır 2316

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2701 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com