Denemeler

Hadi Ey Cemaat-i Müslimin, Namaza..
Okunma: 1020
fyz bcr - Mesaj Gönder


     Bazen, şu fani dünyaya o kadar dalıp gidiyoruz ki..Bazen, o kadar boşa geçiriyoruz ki vakti..Malayaniyat fışkırıyor, saniye saniye ilerleyen zamana rakip. O zamandır ki, yeniden gelmeyecek aynı dakikalar.. Bu ne bonkörlüktür zamandan!. Harcamanın haddi hesabı yok. Hesap olmayınca oluyor ya düzensizlik..
      Namaz, günde beş vakit ve süreleri belli. Düzen katıyor hayatına, boşa yaşamamış oluyorsun. Zamanın bilincinde oluyorsun. Aynı zamanda ferahlık.. Kulluğun bilincine varma. İsterseniz, müslüman olmayan doktorlara sorun. Faydalı hareketleri anlatınca bir yerden hatırlayacaksınız..Söyledikleri hareketlerin bütününü bulacaksınız namazda..  
    Namaz ki, Âdem ( ا د م ) [ aleyhisselam ]' ı yazdırır bize. Ayakta iken bir elif gibi, rukuda ise bir dal.. Secdede bir mim misali.. İşte Adem [ aleyhisselam ] ve işte insan..
     "Sonsuzluk nedir?" diye sorsalar var mı tanımlayabilecek olan? Var mı algılayabilen? Sonsuzluğu tanımlamak bi nebze olabilir belki ama algılayabilenimiz yoktur. Algılayamadığımız bir yaşam bekliyor bizi..Biz ise bu sayılı ömrümüzü oraya tercih mi ediyoruz? Ne haddimize!.. Sonsuz bir yaşam için bu dünyadaki çabadan mı kaçıyoruz?.
     Sorsanız çoğu kişi "Müslümanım.."der. Hatta çok kişinin kimliğinde de dini "İslam" yazar. Ama namaza gelince popülasyon daha da düşer. Eğer dinimiz İslam ise (ki Elhamdülillah), gereğini elimizden geldiğince yapmamız gerekir. "İşim vardı, yetiştiremedim" bir bahane değil dostlar. Namazdan önemli iş mi olur? Namazı işlerimize göre değil, işlerimizi namaza göre ayarlarsak yetişmeme ihtimali ortadan kalkar sanırım. Emek olmadan, yemek olmaz. Hani güzel bir söz vardır;"Cennet ucuz değil, cehennem ise lüzumsuz değil.." Biz zora talibiz. Madem zora talibiz..Hadi Ey Cemaat-i Müslimin, Namaza..fyz bcrYorumlar (2)
Ümit Zafer Bağcı 14.08.2012 23:29
Namaz namaz namaz, bu büyüyü çoğu insan dünyadayken kaçırıyorlar ama, ne yazık ki namazın gerçekten ne olduğunu anladıkları zaman iş işten geçmiş olacak. Önemli olan namaz kılmak değil, namazı hangi amaçla kıldığını bilmektir. Namaz kıldığını sanarak cimlastik yapanların da namaz kılmayanlardan pek farkı yoktur. Yazı güzeldi tebrikler...

fyz bcr 15.08.2012 05:44
Tabiki ameller niyetlere göredir.Müslüman olmayan kişilerin bile, namaz hareketlerini spor olarak hastaya tavsiye etmeleri, namazın hikmetlerini bir kez daha hatırlatıyor.İnşallah hatırlatıcı olmuştur.Teşekkürler..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6886
2 Firari Fırtına 4836
3 Eyyup AKMETİN 4640
4 Mustafa Ermişcan 4331
5 Hasan Tabak 3998
6 Nermin Gömleksizoğlu 3597
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3542
8 Uğur Kesim 3370
9 Sibel Kaya 3297
10 Enes Evci 2979

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:133 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com