Hikayeler

bir GÜL hikayesi!... (çok güzel bir hikaye)
Okunma: 1271
fyz bcr - Mesaj Gönder


Bismillahirrahmanirrahim!

Elhamdülillahirabbilalemin.

Ne rengi ne kokusu vardı gülün! Hiçbir renge ve kokuya layık değilim ben derdi. Gül had bilmekte,Gül edepteydi.Öyle ya her işin başı edepti. Ne çiçekler, ne renkler, ne kokular vardı da; ne rengi ne kokusu vardı Gül'ün!
Gül rahmetinden ümit kesmeme adına beklemedeydi. Gül edepteydi.

Yıl 571 Rebi-ül evvel 12!

Bir korku ve titreme aldı Gül'ü aniden! Ne bir rüzgar ne de bir el değmişti. Gül ne olduğunu anlamadı; daha önce hiç böyle olmamıştı. Gül, ruhu, dalını yaprağını terkediyormuş gibi çırpındı. Gül'ün ruhu sahibinin gelişiyle, sahibini görmezden evvel çırpınmıştı. Gül: Aman! dedi aman diledi. Aman ebcedde Allah'a denk düşerdi. Gül bilemezdi ama haberiydi bu: Efendisi kendi alemine gelmişti. Alem Efendisiyle şereflenmişti. Gül anlamadı, anlayamazdı da...
Aradan yıllar geçti. Hala ne rengi ne de kokusu vardı gülün ve günlerden bir gün...

Yıl 611!...

Büyük bir sarsıntıyla irkildi Gül. Gül'ü korku ve titreme aldı aniden. Önce şaşırdı! Ne bir rüzgar ne de bir el değmişti. Ne olduğunu yine anlamadı ama tam 40 sene evvel yaşamıştı aynısını. Gül: Aman! dedi aman diledi. Aman ebcedde Allah'a denk düşerdi. Sarsıntının şiddeti gittikçe artıyor, arttıkça Gül'ün korkusu ve titremesi artıyordu.
Gül nasıl anladığını anlamadı ama anlamıştı; birisinin adımlarıydı bu sarsıntının nedeni ama daha önce yanından, yakınından hiç böylesi geçmemişti.
Rabb! Rabb! diye adımlıyordu yolu yaklaşan kişi.
O da ne! Bir koku çalındı Gül'ün ruhuna! Daha önce hiç koklamamıştı böylesini, ne bir çiçekte ne bir beşerde. Adımlar kokuyla birlikte, koku adımların yanında, yöresinde...
Gül bir garip oldu! Gül mest oldu! Adımların sahibi kokuyla birlikte, koku sahibinde... Gül NUR'a boğuldu. Efendisi Gül'le, Efendisi Gül'e bir Elif mesafede... Gül Efendisine bakmakla, bakmamak arasında tereddütte, Gül edepte...
Efendisi Gül'e nazar etti. Gül'e bir haller oldu. Her halle bir renge, her renkte bir hale büründü Gül.
Ya bırakıp giderse diye üzüldü. Gül üzüntüden sarardı, Gül üzüntüden karardı, Gül üzüntüden ağardı... Hamd etti Gül Rabbine: O'nu kendisine gösterdi diye. Gül'ün yüzü güldü sevinçten. Gül memnundu halinden, hallerden. Mutluydu. Sevinçten yeşerdi, mutluluktan gülpembe Gül.
Ve gül Aşık oldu Efendisine! Efendisi Gül'le, Gül Efendisinde.
Ve bir ateş düştü gülün içine! Aşk yanmaktı zaten. Gül! ateş sarısı...
Yandıkça yandı, kendinden geçti Gül. Aşk sarhoş olmaktı zaten. Gül şarap kırmızısı!
Yandıkça yandı, ölmekte olduğunu sandı Gül. Aman! dedi aman diledi. Aman ebcedde Allah' a denk düşerdi.
Kendinden geçti Gül. Ne yaptığını bilemedi. Kendine batırdı dikenini. Gül kendini kanattı, kan ağladı. Aşk kendinden geçmekti zaten. Gül kan kırmızı!
Yetmez mi? dedi Gül. Var mı ötesi? Çekmedi gözlerini Efendisi, nazarını kesmedi. Aradan çok geçmedi. Ya bir, ya da iki Elif.
Gül durdu! Gül'e zaman durdu, dönmedi dünya!
Ve olan oldu!
Tam o esnada, Efendisi Gül'leyken, Gül olabileceği kadar Efendisindeyken, zamandan bir zerreliğine, bir nefeste, bir Elif'liğine, Mavi oldu! Gözden kayboldu GÜL, Gül yok oldu! Ve bir Elif sonra geri geldi Gül. Aman! dedi bu sefer aman dilemedi Aman ebcedde Allah'a denk düşerdi. Neydi yaşadığını bilemedi. Ama geri geldiğinde Mavi'si o bilemediği bilinmeyende kalmıştı. Şöyle bir kendine baktı Gül. Gül kan kırmızı! Gül fena oldu! Gül Aşk oldu!
Ve sonra... Efendisi Gül'le, Gül Efendisinde, Gül edepte. Efendisi gider gibi oldu, Gül ağlamaklı. Keşke yanında kalsaydı. Birden Gül'e eğildi Efendisi. Gül şaşırdı, Gül edepte... Koklamaya kalkmaz beni herhalde, ben bu kokusuz halimle ne kokarım Efendime. Koklamasın Allah’ım! dedi Gül, Gül ağlamaklı... Efendisi eğildikçe eğildi. İlk önce sevdi, okşadı Gül'ü elleriyle, güller açtı gülde. Sonra dudaklarını değdirdi yapraklarına ve o anda bir damla selin, Efendisinin iki kaşının arasından süzülüp üzerine geldiğini gördü Gül.Ve tam yüreğinin ortasına düştü o mest eden katre. Ve Gül o andan sonra Efendisi koktu, koklayabilen her beşere!fyz bcrYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:6551 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com