Denemeler

Niçin Kullanıyoruz?
Okunma: 933
fatmanur zen - Mesaj Gönder


     Yapılan bir araştırmaya göre genel nüfusun % 29 unu oluşturan 13-29 yaş arasındaki gençlerin % 71.4 ünün evinde bilgisayar olduğu ortaya çıkmış. 3 bin gençle yapılan bu araştırmada %8.3 ü sabah tuvalete bile gitmeden internet başına geçtikleri görülüyor. Peki bu gençler ne yapıyor? Yada ne yaptıklarının farkındalar mı ? çok üzücü ki yine yapılan araştırmaya göre %54.7 si sosyal ağlarda vakitlerinin harcıyorlar bu günde 5.5 saat demek. Dünyanın gerisinde kalmamızın bir nedeni de bu olsa gerek. %54.7 lik kısım günde 5.5 saat değil sadece 1 saat kitap okusa dünyanın en çok sosyal ağ kullanan ülkelerinin arasında değil en çok kitap okuma oranına sahip olan ülkelerin arasına girerdik.
    Vakit öldürmek bu olsa gerek. Farkında olmadan saatlerce aynı şey… insana kattığı değer 0. toplumca asosyalleşiyoruz muhabbet edecek bir şeyimiz kalmadı. Tartışacak bir konumuz, anlatacak bir anımız, bir kitap hakkındaki görüşlerimiz, bakış açılarımız… artık düşünceler bile tek tip olacak, hep aynı profilden bakacağız. Bizi düşünmekten alıkoyan tuzaklara düşmüşüz bile haberimiz yok. Türkiye’de, kitap okuyan bir avuç insanı da kaybedecek korkarım…fatmanur zenYorumlar (4)
Arif Özlü 5.11.2012 10:21
Hahaha güzel yorumlarınızı okudum :). Ben biraz farklı bakacağım olaya. Kendi adıma ve tanıdığım arkadaş çevresi adına konuşacağım , evet günde yaklaşık 7 8 bazen 10 saat bilgisayar başında olduğumuz doğru.5.5 saat az bile. Ama bilgisayar başına geçtiğimizde zamanı nasıl geçirdiğimiz de önemli bence. 6 farklı siteden haberleri takip ediyorum her gün ve yaklaşık 2 saatimi alıyor bu. sadece bir iki siteden takip ettiğin zaman haberleri gerçekleri göremeyebiliyorsun.Günde 2 saat de dizi izleme zamanımız vardır bizim , ingilizceyi geliştirmek için . Ve belgesel de izleriz 2 3 saat. Bu süreçte hep bazı siteler açıktır, facebook,twitter gibi. Ve toplandığımızda da gayet güzel sohbetler ediyoruz. Her şey okumak değil bence :). Bir 2.dünya savaşını okuyarak mı daha iyi öğrenirsin , yoksa gerçek videolarını izleyerek mi ? Evet okumak iyidir ,hoştur ama bazı konularda izlemek,okumaktan daha etkilidir. Türkiyedeki gençlerin de bir trend olayına kapıldıklarını ve bir süre sonra bundan sıkıldıklarını düşünüyorum.

İnternet kullanıyoruz ama çoğu insan bilinçli olarak kullanıyor ve internet kullanımı asla ve asla zaman kaybı değildir.

Her şey bir şeyleri açıp kitaptan okumak da ibaret değildir bence.Bazı şeyleri izlemek insanlara daha çok şey katar.

orhan örs 6.11.2012 18:01
Fatmanur, dünyanın gerisinde kalmak diye bir şey yok çünkü kainat "dünya ve senin ülken" diye ayrılmıyor. Hadi diyelim ki doğru bir tabir kullandın. O zaman durum daha da saçma çünkü internet diye bir şey olmadığı zaman da 'dünyanın gerisinde'ydiniz.
Ben sana başka bir şey söyleyeyim Fatmanur, ortada salak yetiştiren bir sistem varsa orada yetişenler kitap okumayı da salakça yapacaklardır. Yani yine sana kalacak olan 'dünyanın gerisi' olacaktır.

Ramazan, Posta gazetesi küçümsenir paşa, küçüktür. Okuru küçücüktür. Beyinleri içi turşu dolu fıçıcıktır. Sen kaçıncı levelsin yiğit, seviye tespitleri yapmaya girişmişsin.

orhan örs 7.11.2012 11:28
"Ayrıca tartışmaacağım seninle,tek yorumuna bile yeterli seviyede olmadığını gördüm tartışmak için." cümlesi sana ait değil mi Ramo?.. O cümleden sonra da uzun uzun tartışmışsın halbüse. Üstelik kurduğun cümle de enkazdan çıkmış gibi duruyor. Enkaz altı bir cümlenin bile arkasında duramazken, klavyenden "seviye" sözcüğünü okumak nasıl komik bilemezsin. Sağlık durumumla ilgili tespitin çok yerinde Ramo. Ama senin de dediğin gibi bir merhemi yok. Oldum olası salaklar alerjik bir etki yapar bende. Kalkıp tüm salaklara da "kendinizi yok edin" demek mümkün değil. Mesela sana desem ki şimdi Ramo 3 saniye içinde kendini yok et. Eder misin, hayır! Mecburen yaşıyorum işte bu alerjiye rağmen.

orhan örs 20.11.2012 11:40
Ramo, ben 10 yaşındaki bir çocuktan farkım olduğunu (hiçbir şey yapamasam bile) kimliğimi göstererek ispatlayabilirim. (Fark farktır di'mi?..) Peki sen bu idio-moron halin karakteristik özelliğin olduğuna dair gerçek ile nasıl baş edeceksin? Ben söylediğimi yukarda yazdığın her sözcüğü delil göstererek beyni nohuttan büyük olan herkese ispatlayabilirim, deneyelim mi?
Şu "yara" konusuna vurgu yapan yorumların hastasıyım valla! Allasen Ramazan bi söyle hele; neymiş yaram?


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6493
2 Firari Fırtına 4530
3 Mustafa Ermişcan 4013
4 Hasan Tabak 3663
5 Nermin Gömleksizoğlu 3286
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3168
7 Uğur Kesim 3125
8 Sibel Kaya 2997
9 Enes Evci 2694
10 Turgut Çakır 2366

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4277 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com