Denemeler

EMPATİ VE ''KÜRT MESELESİ''
Okunma: 1258
Arif Özlü - Mesaj Gönder


Empati..Kendini karşındakinin yerine koyma..Bir nevi karşındaki anlamaya çalışmak için kendini o gibi hissetmek.. Peki ne kazandırır bize empati ? Farklı bakış açıları sağlar. Olaylara farklı bakış açıları sağlar , olaylara sadece bir görüşle bakmamayı sağlar. 
Bugünkü empati konumuz ''Kürt Meselesi''..Empati kurmaya başlamadan önce lütfen tüm önyargılarımızı kapıda bırakalım , çıkarken geri alırsınız !.
Türkiye Cumhuriyeti kurulurken tek bir millet ismiyle kurulmuştur maalesef , tüm Kürtler de tüm Lazlar da tüm Çerkesler de  Türk sayılarak kurulmuştur.Atatürk'ün hedefi hiçbir ırkı Türkleştirmek değildi elbette , onun kullandığı Türk kavramı Türk ırkını da içeren Anadolu'daki tüm halkları kapsıyordu.Türk Milleti dediği anda Kürtleri de , Türkleri de Lazları da sahipleniyordu.Fakat asıl sorun Atatürk'ten sonraki dönemlerde baş göstermeye başladı.Kürt vatandaşlarımızın bir kısmı Türk sayılmak istenmiyordu , Türkleştirilmek istenmiyordu.İsyanlar başladı , ilk isyan dersim isyanıydı. http://tr.wikipedia.org/wiki/Dersim_%C4%B0syan%C4%B1#cite_note-Nuri_Dersimi-7 buradaki 8 alıntıda yazdığı gibi Dersimlilere özerklik verilecek deniyor ve verilmediği için isyanı başlatıyorlar.13.000 kişi öldürülüyor devlet tarafından ve 12.000 kişi de zorunlu göçe tabi tutturuluyor.Daha sonra Cumhuriyet döneminde onlarce kez isyan çıkıyor ve en son isyan Pkk isyanı olarak tarihteki yerini alıyor.Yaklaşık 30 yıldır devam eden bu son isyan bir türlü bitirilemiyor , sebeplerine şimdilik değinmeyelim. Buraya kadar olan kısım gerçekler sadece. Şimdi empatiye başlıyoruz ve Türk kökenli vatandaşlarımızın bana kızmadan,öfkelenmeden yazıyı okumaya devam etmesini istiyorum.Farz edelim ki , Kürdistan diye bir ülkede yaşıyoruz.Akrabalarımız ve ailelerimiz ''güvenlik'' gerekçesiyle ana vatanlarımızdan başka yerlere göç ediyoruz ve biz Türküz. Göç ettiğimiz yerlerde okullara gidiyoruz ve ilk kez okula gittiğimizde hayatımızda hiç duymadığımız bir dille karşılaşıyoruz.Herkes bizi Türküz diye dışlıyor.Bir şeyleri anlamadıklarında insanlar birbirine ''ne o lan türk müsün yoksa'' diyor.Benim anadilim Türkçeyken , kökenim Türkçeyken insanlar bana zorla Kürtçe öğretiyor ve bana Kürdüm dedirtip bununla gurur duymamı bekliyorlar.Bu arada Türkçe konuşmamı da yasaklamışlar 1989  yılına kadar , Türklerin hakkını savunanlar da askeri mahkemelere gönderilmiş. Türklerin köyü yakılmış ya da yaktırılmış , yakılmasına izin verilmiş.Durum buyken ben Anadilimi konuşamıyorken , anadilimi konuşmam yasaklanmışken , sözler verilmiş ve tutulmamışken , çevremdeki insanlarla Türkçe konuşurken garipseniyorken kim bana birlikten , barıştan , huzurdan söz edebilir ki ? 
 
Çok rahatsız edici oldu değil mi yazı ? İçinizde bir öfke oluştu bana karşı , biliyorum biliyorum. Ben de o yollardan geçtim , ben de olaya sadece Türk ırkından birisi olarak baktığım için çok yanlışlar yaptım.Ben Türkiyeli olarak bakıyorum artık olaylara empati sayesinde.Hem Kürt olarak bakıyorum , hem Türk hem Laz hem de Çerkes ve de diğerleri gibi..Kürtleri anlamak için kendimi onların yerine koydum ve o günden sonra Kürt sorununa bakış açım çok değişti.Atatürkün Şeyh Saitle yaptığı konuşmaları okudum.Atatürk keşke verdiği sözü tutabilip bizleri öksüz bırakmadan önce gerekenleri yapabilseydi..Ömrü yetmedi Atamın..Kürtler kendilerini Türklerin yerine , Türkler Kürtleri kendi yerine koyup  biraz farklı bakmayı denerse gerçekten güzel günler bekliyor olacak Türkiyeyi ! 


Halen '' Ne mutlu Türk'üm Diyene '' diyorum . Ve bunu artık daha gururlu söylüyorum. Çünkü oradaki Türk kavramının gerçekten sadece Türk ırkına ait olmadığını biliyorum ya da böyle olduğunu düşünmek istiyorum. Tüm Türkiyedeki halkları düşünerek ''Türk'üm'' diyorum . Tüm Türkiye coğrafyasını kast ederek söylüyorum ben bunu .. 
Arif ÖzlüYorumlar (19)
Arif Özlü 8.11.2012 18:54
Arkadaşlar yorum yaparken biraz daha ılımlı davranırsak çok daha güzel olur.Eğer internet ortamında bile bunları güzel ve saygı unsurları içerisinde tartışamayacaksak zaten her şey için çok geçtir.Eklemek istediğiniz ya da yanlış gördüğünüz şeyleri söyleyin , kaynak gösterebildiklerimi göstereceğim , gösteremediklerimi de tartışırız. Teşekkürler şimdiden.

Tyler Durden Z 8.11.2012 21:25
Bence abartmışsın tabi ki haksızlıklar olmuştur fakat pkk kalleşlerini isyan diye nitelendirmen yanlış varsayalım ki haklılar haklarını molotofla ve bebek öldürerek aramaları doğru mu katliamlardan bahsetmişsin hepsi için kanıt göstermen gerekir kuru yazı değil

Arif Özlü 8.11.2012 21:52
Kardeşim terörizm de bir isyan değil midir ? Burada pkk'yi desteklediğime dair bir cümle göremedim ben.Sadece Kürt halkını anlamaya çalıştım biraz. Şu önyargılarınızı bir yıkın be kardeşim.Kürtleri anlamaya çalışıyorum ama sen bana gelmiş pkknın yaptıklarından bahsediyorsun.Pkk Türklere de Kürtlere de zarar veren bir örgüt.
''Katliam'' kelimesi yazının neresinde geçiyor ? Katliam,kin,nefret zaten Türkiye bu kavramlar yüzünden bu halde değil mi ? Ben birazcık ılımlı düşündürmek istedim sizleri , neden öyle bir kelimeyi kullanayım ?
Son olarak yazıda hiçbir abartı yoktur.Bunları biliyor olman gerekiyor.1989 yılına kadar Türkiyede Kürtçe konuşmak yasaktı. En basitinden bunu bilmen gerekiyor.
Eleştirebilmek güzeldir ama eleştirmek kötüdür.Eleştirebilmek için de fikir lazımdır, fikir için de bilgi.

Tyler Durden Z 8.11.2012 22:04
13.000 kişi öldürülüyor devlet tarafından ve 12.000 kişi de zorunlu göçe tabi tutturuluyor. bu ne bu devlet tarafından katliam yapıldı demektir.Benim yazımda sen pkklısın diye birşey demedim bunu nerden çıkardın yapılan katliamlardan sonra pkk isyanı çıktı yazmışsın resmen haklı gösteriyorsun ben haklı yoönleri yok demedim ki.bu ılımlı düşünmek değil emperyalist düşüncelere çanak tutmak olabilir anca.Yorumu biraz dikkatli oku da sonra yok bilgidir yok fikirdir ergen felsefeni yaparsın

Arif Özlü 8.11.2012 22:12
Tamam terör deriz abi sıkıntı yok.Aynı kefeye koymadım.Çok farklılar.Yazımda onu tam anlatamadım sanırım.Kürtler ve pkk çok farklı kefedeler abicim.Benim burada bahsettiğim Kürtlerin ezildiği ve haklarının gerçekten yendiği dönemler olduğu ve bunu fırsat bilen bir örgütün olduğu.Bu örgüte fırsat vermememiz için de Türkiyedeki tüm halkları kucaklayabilmeliyiz.Hepsini anlayabilmeliyiz diye düşünüyorum.Pkk , eli kanlı bir terör örgütüdür.Bunu Türkiyede yaşayan birisi olarak söylüyorum.Abicim ayrıca daha önceki yazılarımdan bilirsin benim görüşümü az çok.Edirneden Ardahana Hakkariden Aydına kadar bu toprakları çok severim ve bu topraklar üzerinde yaşayan herşeyden gurur duyarım.

Arif Özlü 8.11.2012 22:13
Abiciğim ben de sadece o bazı haklara vurgu yapmak için yazdım.Kötü bir amacım olsa gerçekten çok daha prokove şeyler yazılabilinirdi buraya.Kürtlerin de bazı hakları artık alması gerektiğini düşünüyorum.

Arif Özlü 8.11.2012 22:15
Devletler başkaldıran her şeyi yok etmeye çalışır.Türkiye Cumhuriyeti devleti Dersimde o kadar insanı öldürmemeliydi , üzüldüğüm nokta insanların ölmesi. Bir insanın eceli dışında ölmesine üzülüyorum.
Ergen felsefesi :) güldürdün beni genç çocuk ! Hadi başka yerlerde oyna . Yorumlaşmamak üzere ! Ben adama her şeyden önce saygı diyorum , ergen felsefesi diyor :). Hadi ötede oyna.

Arif Özlü 8.11.2012 22:20
Her terör eylemi bir isyandır ama her isyan terör sayılmaz bence.

Arif Özlü 8.11.2012 22:26
Tabi ki . Örgütlü ve silahsız bir şekildeki isyan terör değildir mesela. 29 ekimdeki yürüyüşler (benim de katıldığım ) bir isyandır.Engellenmek istendiği için isyan niteliği kazanmıştır ama engellenmemiş olsa kutlama ve anma olacaktı . Ama silahlı ve ''masum'' insanların canına kast eden her isyan terördür.

Tyler Durden Z 8.11.2012 23:58
sen üzülmeye devam et ramiz dayının yeğeni :)yorumuna yine kat felsefe de feyizlenelim

Arif Özlü 9.11.2012 00:13
Tamam kalabalık yapma , kuru kalabalık sevmem .

Tyler Durden Z 9.11.2012 00:27
tamam dayı :)

özlem öztürk 9.11.2012 15:28
Bence sadece kürt olduğu için, terör örgütleriyle aynı kefeye konulan masum insanları baz alarak yazılmış bir yazı. Çok cesaret isteyen ve çok az insanın dile getireceği bir yazı yazdığın için seni takdir ediyorum. Burada dağdaki it sürüsü ile kürt halkının arasındaki ince çizgiyi fark etmek gerek. Bunu ayırt edemiyorsak pire için yorgan yakıyoruz demektir.

Arif Özlü 9.11.2012 17:43
Teşekkür ediyorum güzel yorumun ve düşüncelerin için ..
Kesinlikle ben de aynı şeyi demeye çalıştım biraz yanlış anlaşılsam da düzelttim orayı.

Türkiye'nin artık bu sorundan kurtulması gerekiyor , bunu çok rahat aşabilecek bir toplum Türk halkı ama birazcık istemek lazım.. Ben de kendimce bir şeyler yazdım belki kızanlar olmuştur , zaten kızanlar olmasa tepki gösterenler olmasa doğru yolda olduğumu anlamazdım :).

Arif Özlü 9.11.2012 20:15
Sorun imralideki kişi muhatap alınarak çözülemez bunun bilincindeyim.Görüşmelerle çözüleceğini , silahla çözülmeyeceğini düşünüyorum.Ama burada muhatap imrali olmamalı.

Tabi ki de sayın üstad siz nasıl derseniz öyle yaparım.

Ali Gertrude 9.11.2012 23:01
Yazı da sapma var. Eksiklik var.(Her yazı da olabileceği gibi) Fakat eksik. Şaftı kaymış sanki. Sadece fikir tutarsızlığı değil bahsettiğim.
Bu değil. Bu hiç değil. Beni anlamıyorsunuz.
Bu siteye ne oldu harbiden.
Eline Sağlık

Arif Özlü 9.11.2012 23:41
Teşekkürler.

Toplumsal Şizofreni 15.12.2012 19:31
Arif kardeşim,

Öncelikle cesurca yazdığın yazı için tebrik ederim. Ben bir siyaset bilimci olmadığım için yazdığın metni derinlemesine analiz edemiyorum. Fakat vermek istediğin mesajı anladım. "Empati" ve "hoşgörü yada sağduyu" 'nun güzel ülkemizin en çok ihtiyacı olan şeyler olduğuna iyi parmak basmışsın. "Terör" ve "İsyan" kelimeleri yakın anlamlı olduğu için, birbirlerinin yerine kullandığını düşünüyorum. Burası yanlış olmakla birlikte bu yanlışlık, vermek istediğin mesajın içinde, gözardı edilebilir.

Arif Özlü 15.12.2012 19:48
Zaten vermek istediğim mesaj sadece oydu.Başka hiç bir mesaj , hiç bir düşünce aşılamak istemedim ya da düşündürmek istemedim başka hiç bir kavramı. Her terör bir isyandır , ama her isyan bir terör değildir.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3250
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1442 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com