Romanlar

Reddiye.
Okunma: 703
Eren Çevik - Mesaj Gönder


1972 yılında Liseler'de tarih dersinde okutulan bir tarih kitabına Reddiye yazdım

Reddiye yazdığım kitap bu:

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, lise III. Tarih kitabı, Yıl: 1972, sayfa;11

kitaptan aktarım

" İşgal karşısında Osmanlı Hükümeti : Osmanlı Devletinin başında bulunan, kendisini ve tahtını korumaktan başka bir şey düşünmeyen padişah ve etrafındaki devlet adamları, dar görüşleri, akılsızca hatta haince aldıkları tedbirler yüzünden düşmanın haraketlerini kolaylaştırmaktan başka bir şey yapmıyorlardı. "

Bu yazıya el cevap ( benden )

- Sadece kendini düşünen Vahdettin Han, neden kendini korumakla 700 eri, itilaf devletleri İstanbulu işgal ettiğinde, Ayasofya ya girip taşkınlık yapmasınlar ve hilali indirip haç dikmesinler diye Ayasofyayı korumakla görevlendirsin. Bu bilgiyi kuvvetlendirmek için tarihçi yazarın bir eserinden aynen alıyorum “Sultan Vahdettin, 1.Dünya savaşı akabinde İstanbul’un işgalinde, kendi güvenliği amacıyla bırakılmış 700 kişilik orduyu Ayasofya çevresine mevzilendirmiş ve şu emri vermiştir: “Benim hayatımı boş verin, eğer işgalciler İstanbul’un fetih sembolü olan Ayasofya’ya çan takmaya gelirlerse; benden emir beklemeden ateş açın ve son nefesinize kadar Ayasofya Camii için savaşın ( İsmail Çolak-”Son Osmanlı Vahdeddin”-Sayfa 42 )

-Haince tedbirler deniyor : peki soruyorum, M.Kemal’i Samsuna gönderen ve yanına keselerce altın veren, aynı zamanda Milli Mücadeleye silah ve mühimmat olarak gizli destek veren Vahdettin mi hainlik yapmıştır.

-Diğer bir soru: işgalcilerin işini kolaylaştırmış mıdır. ? Yoksa tüm tehlikeleri, üstüne çekerek ve İngilizlere gizli oyun oynayarak , Anadoluya gönderdiği komutanların işini mi kolaylaştırmıştır.
Bu bilgileri madem taraf tuttuğumuzu iddia edenler var. Ol vakt düşmanımız İngiltere’nin devlet arşivlerindeki bir raporu sizlere aktarıyorum.

“ 1921'de İstanbul'da bulunan İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace Rumbold'un kaleme aldığı raporda Padişah Vahdettin'in Millî Mücadele'ye açıkça destek verdiği anlatılıyor. İstanbul'daki nazırlardan birinin bu süreçte Millî Mücadele güçlerine silah ve cephane tedarikinde bulunduğu belirtiliyor. Anadolu'ya asker, savaş malzemesi vs. göndermek için İstanbul'da örgütlerin kurulduğuna da dikkat çekiliyor. Ayrıca resmî tarihi sarsıcı şu tespitlere yer veriliyor: "İstanbul hükümeti, Yunanlılarla mücadelede Ankara'dan yana tavır koymuştur..."
söz konusu raporun kapsamlı ve soğukkanlı analizleri olduğunu , objektif veriler barındırdığını ve döneme ait bilgilerimizi zenginleştirdiğini söylemeliyim.

Bu yazıyı yazmamdaki amaç 1972 yılında tüm liselerde okutulan bir bilgiyi, kim bilir şu an 50 yaşını aşmış ne kadar insanımız inanarak bu bilgileri beynine yazmıştır. Tıpkı çoğu insanımızın bu bilgirle tarih konusunda cahil bırakılması gibi. Amaç gerçek tarihse kaynaklar konuşur. Tarihi tarihçlilere bırakmak elzemdir. Bizim ülkemizde herkes kendi idelojisine göre masalımsı bilgilerle tarih hakkında ahkam kesiyor. Bu yüzden tarihin tozlarını bir türlü temizleyemiyoruz. 
araştırma:ErenÇevik 
 Eren ÇevikYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6491
2 Firari Fırtına 4529
3 Mustafa Ermişcan 4010
4 Hasan Tabak 3660
5 Nermin Gömleksizoğlu 3283
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3165
7 Uğur Kesim 3123
8 Sibel Kaya 2994
9 Enes Evci 2693
10 Turgut Çakır 2363

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:903 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com