Denemeler

Şair Nihat İlikçioğlu ile röportaj
Okunma: 1002
Fatih ORTAKÇI - Mesaj Gönder 
 
 
...
Şair Fatih Ortakcı ve Türkiye Şairler Birliği Temsilcisi, Anadolu Edebiyat Derneği Kurucu Başkan ve Temsilcisi Nihat İlikcioğlu ile Röportaj
 
Fatih Ortakcı - Şiir dışında herhangi bir türde eserleriniz var mı ? Ya da bu şekilde başka türlerde eserler vermek ister misiniz ?
 
Nihat İlikcioğlu - Deneme, güncel makale, yöresel şiveyle yazılmış nesir yazmaktayım. Elbette yazmaya devam edeceğim.
 
Fatih Ortakcı - İlk şiirinizi kaç yaşında iken yazdınız , kime yazdınız Sizi yazmaya iten önemli bir etken: "kişi, olay veya fikir" var mı idi.
 
Nihat İlikcioğlu - İlk şiirimi 16 yaşımda yazmaya başladım. Ortaokulda tanıştığım bir kız arkadaşıma yazdım. Ama o şiiri de utandığımdan veremedim. Yazmak için hiçbir fikir yoktu sadece duygularımı ifade edebilmek için şiirler yazardım, onu da kimseler görmesin diye yastıklarımın altında ve bir küçük dolabım vardı defterlerimin ve kitaplarımın arasında saklardım.
 
Fatih Ortakcı - Dünya ve Türkiye genelinde beğendiğiniz şair ve yazarlar kimlerdir ?
 
Nihat İlikcioğlu - Her şair aynı türde şiir yazsaydı sadece bir tek şair olurdu ve onu beğenirdim. Demek ki her şair ayrı yazdığı için şair ayrımcılığı yapmıyorum.
 
Fatih Ortakcı - Yaşadığınız veya gördüğünüz olayların birebir oranla tasvir ettiğiniz bir şiiriniz var mı ?
 
Nihat İlikcioğlu - Ben zaten yaşamın içinden yaşananları yazıyorum.
 
Fatih Ortakcı - Şiirde alışık olduğunuz bir tarz var mı mesela aşık tarzı, serbest ölçüde şiir yada kafiye olmazsa olmaz ... filan gibi . Yada hiç yazmam dediğiniz bir şiir tarzı var mı ?
 
Nihat İlikcioğlu - İlham nasıl gelirse öyle yazıyorum. İlla serbest, hece diye ayrım yapmıyorum, yeter ki şiirde önemli mesajları verebileyim.
 
Fatih Ortakcı - Sizce Türkiye’de şiir denilince neden okunmaz, alınmaz ve hatta kimse tenezzül edip bakmaz bile deniliyor (Buna benzer şeyler söyleniyor)
Sizce bunun sebebi insanların şiiri anlamayışı mı ? Yoksa Türkiye’ de gerçek anlamda bir şairin olmaması mı ?
Nihat İlikcioğlu - Şiir neden okunmaz. Güzel bir soru bunu bir şiirimde dizelere dökmüştüm. Ya kıskançlıktır, ya da şiirden anlamıyorlardır ya da ben yazayım gerisi beni ilgilendirmez diyen bir çok insanımız vardır.
 
Fatih Ortakcı - Bir programda görmüştüm ya avukat ya doktor bir siyaset adamı gençlere şiirle alakalı bir şeyler anlatıyordu "Dünya çapında roman denilince ödülümüz var lakin şiirde hiç mi hiç yok " demişti... Sizce Türkiye’den Nazım Hikmet RAN’ dan sonra yazdığı şiiriyle dünyada tanınacak bir şair çıkabilir mi ? Bazı amatör lakin bu işe gönül vermiş insanların böyle bir imkana erişme şansı var mı ?
 
Nihat İlikcioğlu - Amatör çapta kendi kendine bir şeyler yazanlar elbette şairlik basamağının ilk ş harfi ile merdivenin ilk basamağına çıkmıştır. Fakat bu epey bir zaman alacaktır. Kendisini şair olarak ispat edebilmesi için şiir yolunda kendisini ilerletmesi, aktivitelere katılması gerekiyor. Ki ödül almasa da şiiri sevip şaire ve emeğe saygı duymalıdır. Öyle şiiri yazıp bir kenara atmak olmaz. Şiir yolundaki ehli kişilerle oturup bir cümlenin bile fikir alış verişi yapılmalıdır. Benim gözümde her şair bir Nazım Hikmet Randır, Orhan Veli Kanıktır.
 
Fatih Ortakcı - Okur kitleniz genelde ne yönde? Bu kitlenin arasında gençler mi, kadınlar mı yoksa erkekler mi daha ilgili idi size ?
 
Nihat İlikcioğlu - Okur kitlesini bulmak çok zor. Ben 7’den 77’sine hitap edecek şiirler yazmaktayım.
Ama şu da bir gerçek erkek şairleri bayan okuyucular, bayan şairelerin de erkek okuyucu kitlesi vardır.
 
Fatih Ortakcı - Bütün şiirlerinizi ezbere biliyor musunuz ? Ya da bunu gerekli buluyor musunuz ?
 
Nihat İlikcioğlu - Değerli Fatih kardeşim hiçbir şair şiirini ezberleyemez. Çünkü bir çok eserleri vardır. Şiir elbette ezbere bilmek faydalıdır. Yazmış olduğum bir makalemde dile getirmiştim.
ŞAİRLER ŞİİRLERİNİ EZBERLEYEMEZLER Şairler; arkadaş çevresinde, sohbet esnasında, şiir dinletilerinde, herhangi bir toplantılarda, eğlencelerde, televizyonlarda ve radyolarda konuk olarak çağrıldıklarında güçlü şair, hocam, üstadım çok güzel şiirler yazar diyerek tanıtılır ve takdim edilirler.
Programcıların, arkadaşlarının ve dinleyicilerin ısrarı ile şiirlerinden biri okumaları istenir. Şairler hafif bir gülümseme edasıyla bu yaklaşıma sevinmiş görünüp, onur duysa da şu an okuyamam diyerek özür dilerler. Çevresindekiler ısrarcıdır. Şairleri ikna etmeye çalışırlar. Şairler ise bir başka zamana erteler ama büyük bir fırsatı kaçırmış olurlar.
Konuklar haydi haydi tezahüratla şairin şiir okumasından vazgeçmezler. Şairlerden birisi hatır için şiire başlar.
Kader değil ayrılık.
Aşkı bilmeyenlerin.
Sevdalılara yaptığı zulmün adı.
Iımmm ıımmm.
Ağlayanların.
Yaraların en derini.
Iımmm ıımmm.
Duraklar, bir müddet daha duraklar ve.
Sevenin sevene oyunu diyerek bir iki dize okuyup gönüllerini alırlar.
Şairler çok sayıda şiirlerinin olduğunu beyan ederek şiir sohbetini başka konulara yönelerek ortamın değişimini sağlarlar.
‘’ Şairler şiirlerini ezberleyemezler ‘’
 
Fatih Ortakcı - Şiirleriniz de yaşanmışlıktan mı yola çıkarsınız yoksa diğer şiirlerin size verdiği bir ilhamdan mı? Hangisi doğru şairlik örneğidir...
 
Nihat İlikcioğlu - Şairlik duygu işidir. Şairlik örneği olmamalı diye düşünmekteyim.
 
Fatih Ortakcı - Uzun şiirler ile kısa şiirler arasında fark var mıdır ? . Şiirde anlatılmak istenen uzun yazılmış bir şiirde mi yoksa kısa şiir de mi daha açık öne çıkar ?
 
Nihat İlikcioğlu - François Marie Arouet Fransız yazar ve filozof mahlası Voltaire’nin bir sözü vardır. ‘’ Şiirin, düz yazıdan farkı şudur; az kelimeyle çok şey söylemek ‘’ diyerek farkı ortaya çıkarmıştır.
 
Fatih Ortakcı - Şu ana kadar herhangi bir şiir yarışmasına katıldınız mı ? Şiir yarışmalarındaki elemelerin adil olduğunu düşünüyor musunuz.?
 
Nihat İlikcioğlu - Şiir duyurusu aldığım bir çok şiirlere katıldım. İstanbul’da Türkiye Dergisi Bay-Ajans tarafından düzenlenen1994 yılı Şiir Yarışmasında 3.lük, 1995 yılı Başarı Mansiyonu, ve 1996 yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un anısına düzenlenen şiir yarışmasında Mansiyon kazandım. Acaba hak mı ettim, teşvik miydi bilemiyorum. Artık şair oldum galiba ki şiir yarışmalarında JURİ görevlerinde bulunuyorum ve kişiyi değil eserini eleştiriyorum ve adil olmaya özen gösteriyorum.
 
Fatih Ortakcı - Nihat hocam bazen öyle şiirler yazılır ki sen şiiri bir başkasına okuttuğunda ayıplanacak
dereceye gelirsin , sebebi de yok efendim şiirde Allah kelimesini küçük harfle yazmışsın nasıl adamsın sen , yok efendim bu şiirde niye hiç nokta yok, virgül yok ... vb gibi basit şeylere dikkat eder misiniz normalde yani hiç nokta ve ya virgül olmadan yazdığınız bir şiiriniz var mı ?
 
Nihat İlikcioğlu - Fatih kardeşim, Türkçemizde imla kuralları vardır ve elbette bu kurallara uyarak yazmalıyız. Bilmiyorsak da ehli kişilerden yardım almalıyız. Şiiri okurken bile imla kurallarına göre okunmalıdır. İmla kuralları basit şeyler değildir. Bazı şairlerimize imla kurallarına dikkat ediniz diye uyarılarda bulunurum.
 
Fatih Ortakcı - Okuduğum bazı şiirleriniz de " Şehrime bombalar yağıyor " , "genelev" ... anlatımı kısa tutarak hemen esas vurgulanmak istenen yere gitmişsiniz , genel şiir algınız ve gerçek hayattaki yaşantınız bu yönde midir : Hiç uzatmadan direk konuya girmek gibi.
 
Nihat İlikcioğlu - Bir şeyden etkilenmişsem o etkilendiğim olay ve kişi için yazarak şiiri güncel hale getiririm.
 
Fatih Ortakcı - Şiirde gerçekçilik mi ? İdeal dünyamı yoksa, hüzün mü ?
 
Nihat İlikcioğlu - Şiir çoğu zaman gerçeklilik olmakla beraber hayali de yazılır. İdeal dünya değil de istenen bir hayat tarzı şiire yansır. Yaşamın içinden yaşananları yazmayı çok seviyorum ve bu da şiiri bu sayede daha çok kişiye hitap edebiliyorsunuz.
 
Fatih Ortakcı - Toplumumuzda şair olmanın getirdiği bir sorumluluk var mıdır ?
 
Nihat İlikcioğlu - Sadece şairler değil yazarların da sorumluluğu vardır. Öz diline sahip çıkmaları gerekir. Dil, din, ırk ayrımı yapmadan örnek bir şair ve yazar kimliği ile yazmalıdır...
 
                                                     Fatih Ortakçı
 
 


Değerli Nihat hocama burdan teşekkürlerimi sunuyorum... Umarım beğenirsiniz ...
Fatih ORTAKÇIYorumlar (13)
Ümit Zafer Bağcı 17.4.2013 22:15
Güzel bir röportaj olmuş. Nihat İlikcioğlu değerli bir şairimizdir. Kendisiyle merhabam vardır. Kutlarım...

Ümit Zafer Bağcı 17.4.2013 22:33
Nihat İlikcioğlu - İlk şiirimi 16 yaşımda yazmaya başladım. Ortaokulda tanıştığım bir kız arkadaşıma yazdım. Ama o şiiri de utandığımdan veremedim. Yazmak için hiçbir fikir yoktu sadece duygularımı ifade edebilmek için şiirler yazardım, onu da kimseler görmesin diye yastıklarımın altında ve bir küçük dolabım vardı defterlerimin ve kitaplarımın arasında saklardım.

:)) sÜPERDİ yaa duygulandım :)

sonradan gurme 18.4.2013 10:28
"Şair" sıfatını sana kendin değil, halk vermeli... Bu, bu kadar kolay hak edilemez. Çünkü önce yazdıklarının "şiir" olması gerekir.

Ümit Zafer Bağcı 18.4.2013 15:10
sonradan gurme, eğer "üstad" kelimesini kast ettiysen evet bence de bu sıfatı sana okuyucuların veya diğer şairler vermelidir. Hiçbir şair kalkıp da ben üstadım diyememz. Ama şiir yazan herkes amatörde olsa bence bir şairdir. Çevrenizdeki insanlar senden şair mi olur, şu yazdıklarına bak diyebilir ama sen yazamıyor olsanda duygularını dizelerinde buluşturmaya çalıştığın için sen bir şairsindir. Tabi bu konununda yoruma açık olduğunu düşünüyorum, bunlar benim görüşüm...

sonradan gurme 18.4.2013 15:15
Benim yorumum ilk cümle içindi...

Ümit Zafer Bağcı 18.4.2013 15:19
Şair Fatih Ortakcı...

Hımmm evet burada biraz abartılı kaçmış doğrusu. Ama insanların kişisel tercihlerine karışamayacağımızı düşünüyorum. Bir kimse kendisini şair olarak görse bile halk onun ne olduğunun farkındadır... Ama şunun arkasındayım şiir yazmak için çabalıyorsa o kişi şairdir ama böyle kendi isminin önüne şairlik sıfatını yakıştırmak cesaret ister doğrusu

sonradan gurme 18.4.2013 15:29
Anlaştığımıza sevindim. ;)

Ümit Zafer Bağcı 18.4.2013 15:32
Bu sitede seninle ilk defa anlaştık :)
Demek ki haklı olduğu zamanlarda insanların yanında olabiliyoruz...

Fatih ORTAKÇI 18.4.2013 22:14
Arkadaşlar öncelikle güzel eleştirileriniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.. Lakin belirtmek istediğim bir şey var oda şu : ben röportajımın sorularını hazırladım ve Nihat hocama sundum oda bana sürekli "şair kardeşim" diye hitap eder en son düzeltme ve eklemeleri kendisi yaptı ve sunduğun bende bir yandan şaşırdım bir yandan sevindim ... Nihat hocamın yazmış olduğu " Şair Fatih Ortakçı" bir başkasından duymuş olduğumu hesap edersek bu kadar değerli olmayabilirdi. şimdi kendisi ile 2. röportaj hazırlığındayız ...

Ümit Zafer gerçekten o ilk başta gösterdiğin örnek varya orası çok beğeni alıyor bende ilk okuduğumda çok duygulanmıştım... bu arada sen bir ara siir seslendirmesi yapıyordun devam ediyor musun ona...

Fatih ORTAKÇI 18.4.2013 22:17
yani biraz önce anlatmak istediğim o Şair Fatih Ortakçı yı ben burda yazmadım zaten röportajın bir parçasıydı...

Ümit Zafer Bağcı 19.4.2013 15:12
Fatih Kardeşim, biz seni yanlış anlamış olabiliriz sen ki gönlündekileri kağıtla buluşturmaya çalışıyorsan şairsindir. Nihat Hocam da sana umut vermek için şair sıfatını kullanmıştır. Ama bir kişinin daha amatörlüğe yeni adım atmışken kendisinden şair olarak bahsetmesi garip kaçıyor ama açıklama yapıp olayın diğer yüzünü söylediğin için biz de şimdi olayın farkına vardık.

Birkaç kere şiir seslendirmsi yaptım ama bu seslendirmeleri nasıl yaptım biliyor musun? Bir elime kendi telefonumu aldım diğer elime de kardeşimin telefonunu. Kardeşimin telefonu ile fon müziği açtım ve kendi telefonuma ses kaydettim. Bu yüzden kayıtların çok kötü olduğu düşüncesindeyim. Zaten okuma biçimimde amatördü. O yüzden şimdilik ara verdim kendimi geliştirene kadar ve ses kayıt programı ile mikrofona sahip olana kadar yapmayacağım :)

Fatih ORTAKÇI 19.4.2013 20:24
"Nihat Hocam da sana umut vermek için şair sıfatını kullanmıştır." Ümit kardeşim aynı dili konuşuyoruz lakin anlaşmakta güçlük çekiyoruz... ben amatör bir şair olabilirim fakat yukarda senin sölediğinden alıntı yaptığım yerdeki şeyi açıklayabilir misin... Yakında 2 kitabım çıkmak üzere kardeşim (Belki bir sene sonra) Hocam bunları biliyor ben özgür roman sitesinde 2-3 yıldır varım buradaki eserlerim daha çok eleştiriye sunduğum cinsten diğerlerini antolojim çıktıktan sonra koyacağım inşallah ...
Nihat hocamla birebir mi konuştun yoksa internette filan mı görüştünüz...

Ümit Zafer Bağcı 19.4.2013 20:34
Tamam şimdi anladım. Siz kendinizi şair olarak belirtmediniz o röportajın bir parçasıydı. İnternet ortamında tanıştık...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6125
2 Firari Fırtına 4193
3 Mustafa Ermişcan 3360
4 Hasan Tabak 3259
5 Nermin Gömleksizoğlu 2974
6 Uğur Kesim 2886
7 Sibel Kaya 2703
8 Enes Evci 2404
9 Ömer Faruk Hüsmüllü 2289
10 E.J.D.E.R *tY 2207

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2041 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com