Denemeler

Çırak Usta Alakası
Okunma: 693
Ruba Altıparmak - Mesaj Gönder


Yaptığı şey iyi, bu iş yolunda yaptıklarını yabana atmamak, hakkını yememek lazım. Lakin onun, ben bu işe yeterim düşüncesi yaptığı iyi şeyleri sıfırlıyor, hatta eksilere bile indiriyor... Çünkü bir insan, bir işte tek başına ilerleyemez. İlklerde hep başkalarından katar işine, başkalarından bakar. Kopya çekmek, ama daha doğrusu sonucuna bakıp işlemini kendin bulmak gibi. 
 
İnsan hep hatayla başlar. Bir işe özgü yetenekler onda var olsa bile, onun ortaya çıkmasında o işi önceden yapanlara duyduğu hayranlık büyük rol oynar. Ama en öncesinde o işe duyduğu hayranlık vardır. İşine ve idolüne duyduğu hayranlık karışarak, harmanlanarak bu yeteneğin ortaya çıkmasını sağlar. Öncülerimiz, idolümüz dediğimiz kişiler, bizleri yok sayacak olurlarsa, bizler için düşüncelerinde esneklik göstermezlerse, var olan hatalarımız büyüyüp çığ olmaz mı? Yani ustalarımız bu hataların çığ olmasını mı engellemeliler yoksa bizlere bir çığın nasıl yok edileceğini mi göstermeliler? Şahsen bizlere bir çığın nasıl yok edileceğini göstermeleri bizim için onlardan aldığımız en büyük ders olur. Ki ustalar hataları hoş görür, ne kadar büyük ve ne kadar çok olursa olsun, aynı hataya düşmedikçe sonsuz hoş görürler bizi. Çünkü usta çırağına öfke duyarsa işini küçümsemiş olur. Kendi işine saygı duymayan bir ustayı neylesin çırak?
 
Sözün özü ustayım, öncüyüm, ben bu işi bilirim demekle olmaz. Eyvallah işleriniz güzel, örnek alınacak gibi de. Ama ilk hatada usta çırağını o işten men edemez. Etse o iş körelir, yok olur. Bu, ustanın çıraklık zamanlarını unutmasıdır. Ustalar bir işi değerli yapsalar bile, o işi hep diğer çağlara taşıyan, ayakta tutanlar çıraklardır. Çırak olmazsa, usta da olmaz.  Ruba AltıparmakYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6489
2 Firari Fırtına 4528
3 Mustafa Ermişcan 4009
4 Hasan Tabak 3660
5 Nermin Gömleksizoğlu 3283
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3165
7 Uğur Kesim 3123
8 Sibel Kaya 2994
9 Enes Evci 2692
10 Turgut Çakır 2363

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1572 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com