Denemeler

Çözüm Süreci
Okunma: 913
Arif Özlü - Mesaj Gönder


Arif Özlü
Türkiye'miz ile ilgili bir kaç sorun var ki hepimizin yaşamına doğrudan etki ediyor.Edirne'den Hakkari'ye Antalya'dan Erzurum'a kadar.Benim için dinlerden daha önemli olan bir sorun var ki şu an bir çözüm süreci içerisinde olan bir sorun.
Sorunun başlangıcına inecek olursak ; Türkiye'nin kurulurken etnik bir köken üzerine kurulmasından ötürü anayasada ''milli şuur'' oluşturmak amaçlı sürekli ''Türk'' ifadesi kullanılmıştır.Tarihi bugüne göre yargılamak doğru olmaz.O zamanın şartlarını ne kadar okusak da onun doğruluğu ya da yanlışlığını şu an kestirmek doğru olmaz.Kürtleri,Ermenileri,Lazları,Çerkezleri ve diğer 20 civarı etnik kökeni yok saymak zorunda kalmıştır bu ülkeyi kuranlar.
Geçmişi değiştirebilme şansımızın olmadığı aşikar.Bugün bize düşecek olan şu an yaşadığımız ''anı'' değiştirebilmektir.Evet ben bir Türk'üm. Ve benim asla bunu seçme şansım olmadı. Bir Kürt olarak Diyarbakır'da , bir Laz olarak Trabzon'da , bir Arap olarak Mardin'de doğabilirdim.Hayatımızda seçme şansımızın olmadığı ama belki de dünya üzerinde en çok değer verilen şeylerden birisi bu.Elimizde olmayan bir şey yüzünden dışlananlar,öldürülenler,katledilenler,aç bırakılanlar,acı çekenlerin olduğu bir dünya var.
Türkiye son yıllarda 30 yıldır kanını emen kimine göre ''kardeş kavga''sının , kimine göre ''terör''ün , kimine göre ise bir hak davası yüzünden ekonomik,sosyal ve kültürel olarak sürekli kendisine zarar vermekte.Ekonomik boyutunu inceleyecek olursak;
-Türkiye'nin batısında hayat gayet güzel.Eğitim,ulaşım ve sağlık konusunda batıya göre daha geride olan bir doğu var.Bir kaç hafta önce çözüm sürecine en çok desteği veren Güneydoğu illerini gezmeye gittim.İnsanlarla gezme,sohbet etme fırsatım oldu.Diyarbakır'da konuştuğum bütün insanların süreci desteklemesi ilginçti.Hepsi aynı şeylerden bahsediyordu aslında.Diyarbakır surlarını gezenler bilir.O kadar güzel bir tarihi eser ki onlar , turistlerin gelip adım adım incelediğine şahit oldum.İnsanlarımız,oradaki kardeşlerimiz kan dursun istiyor.Turist gelsin istiyorlar,büyük iş adamlarının fabrika açmalarını ve yatırım yapıp istihdam sağlamalarını istiyorlar.Suriçi denen yerdeki evlerin tamamı yıkılacakmış ve tamamen turistik bir yer olacakmış.Binlerle ifade edilecek kişilere istihdam sağlanacak.3-4 aydır turist sayısının gittikçe arttığını vurguladılar.Evet ben oralara gitmeden önce çok farklı düşünüyordum.Yani oradakilerin de bizimle eşit şartlarda olmasa da yine de fırsatlara sahip olduğunu ama bunlara rağmen bazı şeyler istediklerini düşünüyordum.Öyle değil.Oradakilerle batı asla eşit şartlarda bir yaşama sahip değil.
-Sosyal boyutunu inceleyecek olursak , artık bu ülkede bir ''Kürt realitesi'' var.Bunu hepimiz biliyoruz.İnkar dönemleri sona erdi.Özellikle akp eline bulaştırsa da bunu bir şekilde halka empoze etti.Evet bir kesim var halen ama o kısım ile uğraşmak,onlara bir şeyler anlatmak duvarla konuşmaktan farksız.
-Kültürel boyutu , eğer ki bu barış süreci devam eder ve iyi bir netice alınırsa , iki taraf da gerekli tavizleri verip ortak noktalarda buluşursa , doğuya yapılan yatırımlarla oradaki insanlarımız daha iyi bir yaşam fırsatına sahip olacak.Vergisini verecek,eğitimini alacak,işinde çalışacak ve çocuklarına güzel bir gelecek sunma şansına sahip olacak.Batı'daki insanların pek bir değişiklik yaşayacağını sanmıyorum hayatlarında.Biz 30 yıldır aynı şeyleri yaşıyoruz Adana'da.Babam 30 yıldır aynı şeyleri yapıyor.Ama bizi birbirimize bağlayacak bir çözüm hepimize daha güzel bir yaşam sunabilir.
Ben bu sebeplerden dolayı çözüm sürecini destekliyorum.Bir ülke içerisinde kardeşçe,eşit haklara sahip,eşit fırsatlara sahip, herkesin ana dil eğitimi alabileceği bir yaşamın mümkün olabileceğini düşünüyorum.O yüzden destekliyorum.Ne akp'yi ne de bdp'yi desteklemiyorum ancak bunu destekliyorum.Arif ÖzlüYorumlar (7)
Arif Özlü 6.07.2013 21:29
Çok teşekkürler..

Tyler Durden Z 7.07.2013 17:25
Gerekli tavizler nelerdir ? 1978 de asala örgütünün gücünü yitirmesiyle ortaya çıkan apoculuk ve gelişim süreciyle pkk olan bu terör örgütü emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir.Maddi açıdan destek görmeyen hiçbir kuruluş ayakta kalamaz.murat karayılan sözde barışın olması için 40 bin kişinin katili abdullah öcalanın serbest bırakılmasını istemektedir taviz bu mudur ? o zaman bütün katiller serbest bırakılsın şeytanın hasını bırakacak olursak islamdan haktan hukuktan bahseden akp bunu nasıl açıklayacak ? ya da eyalet sistemi mi ? benim bir tarih öğrencisi olarak söyleyeceklerim bunlardır

Arif Özlü 8.07.2013 01:19
Gerekli tavizler nelerdir sorusu yerine gerekli tavizler nedir sorusunu cevaplamam daha doğru olacak sanırım.Şu an için bir süreç var ve gerekli tavizlerin ne olduğunu hiç birimiz bilemiyoruz.Onlar da bilemiyoruz.Pkk dediğin gibi bir terör örgütü olsa dahi , bu ülkede var olan bir ''Kürt sorunu'' var.''Terör''ü bitirdikten sonra asıl sorunu çözmemiz gerekiyor ki zaten yurtdışına çekilmeler bu yüzden.

Abdullah Öcalan'ın serbest kalmasını ''halkın vicdan''ı istemez.Ona nasıl bir çözüm sunacakları merak konusu ama serbest kalmayacağından eminim.Ayrıca , bütün katiller olmasa da çoğu katil serbest kalıyor zaten bu ülkede.Binlerce faili meçhul , Ethem Sarısülük'ün katili olan polis , tecavüzcü askerler , palalı insanlar.. Bu ülkede her şey yolunda ve sanki sadece burada sorun var..Bırakın Allah aşkına !

Benim de bir tarihsever,vatansever olarak söyleyeceklerim bunlardır.Çözüm sürecini desteklemek bu ülkeyi desteklemektir.Akp ya da Bdp'yi değil. Hiç bir siyasi partiyi desteklemiyorum orası da ayrı.

Yorum için teşekkürler iyi günler..

Tyler Durden Z 8.07.2013 12:23
Yani pkk koşulsuz şartsız geri mi çekildi ? karşılığında bir şey verilmeden bu terör örgütü neden geri çekilsin aptal mı bunlar ne vaad edilmiştir ? murat karayılan sözde barış sürecinin üçüncü adımında abdullah öcalanın serbest bırakılması gerektiğini söylemiştir tıpkı bdp milletvekilleri gibi.Milletvekilleri ajan mı ? ya da murat karayılan ajan mı ?

Tyler Durden Z 9.07.2013 13:37
Türkiye Cumhuriyetinin başbakanı daha önce görüşen şerefsizdir dediği halde görüştüğü için güvenmemek için yeterince sebebimiz var.pkk ile görüşürken tabi ki iki tarafında söylemlerini dikkate alıyoruz pkk liderlerinden biri apo salınmaz ise barış olmaz diyor dikkate almamak aptallık olmaz mıydı ? dediğim gibi şu soruya cevap veremiyorsunuz hala sözde barışın karşılığında ne vaad edilmiştir de pkk terör örgütü geri çekilmiştir? aponun başına saksı mı düştü de geri çekildi sebepsizce ?

Tyler Durden Z 9.07.2013 16:56
"Sen kimsin ki bir Kürtten üstün olacaksın bu ülkede" ben kimseden üstün olduğumu iddia etmedim.Bu ülkede sadece doğu bölgesindeki kardeşlerimize haksızlık yapılmamıştır bunu kullanarak duygu sömürüsü yapmak ve konuyu çarpıtmak istiyorsunuz.Yorum hakkını da siz vermediniz siz alamazsınız herkes kendi düşüncesini ifade etmekte özgürdür size soracak değilim.Türk-Kürt eşitliği vaad edilmiş mış muş müş masalları dinlemeye devam edin tatlı rüyalar.Bu kendi irademle karar verdiğim bu konuda ki bu sayfada son yorumumdur.

Arif Özlü 10.07.2013 00:05
Öncelikle yorumları okuduktan sonra üzüntü duyduğumu belirtmek isterim sizlere.Bir ''tarihçi'' kardeşimizin ''milli menfaatler'' ile ''siyaset''i bu kadar birbirine karıştırmış olması üzdü beni.İleride tarihçi olacak birisi bile bunu diyorsa , biraz durup düşünmemiz gerekiyor sanırım.

Yazıda belirtmiştim,en baştaki yazıda,doğuya gitmeden anlayamıyorsunuz.Gittiniz ya da gitmediniz orasını bilemiyorum ama Tyler Durden bence yanlış düşünüyorsun.Hem de bir tarihçi olarak.

Akp ve pkk ve de bdp yaklaşık 10 yıldır her türlü şeyi denediler.Birisi bağımsızlık,özerklik ve diğer talepleri için (eşitlik,anadilde eğitim vs.) , diğeri ise karşı tarafı yok etmek için yani pkk'yı. Ama olmadı. Bu on yıllık zaman diliminden önceki 20 yıl gibi yine bu toprakların evlatları bu topraklarda can verdi.

Akp'nin ne vaad ettiğini bilmiyorum ama Abdullah Öcalan'ın serbest kalmayacağından eminim.Çünkü,bu toplumsal vicdan denen olguyu rahatsız eder.Bugün Abdullah Öcalanın da Akp'nin de istediği kanın artık durması.İnsanların ölmemesi.Artık bizler şehit haberleriyle uyanmıyoruz.Onlar da dağdaki insan ölümleriyle.Evet belki bazı tavizler verilecektir ama insan ölümünden önemli mi be kardeşim ? Koskoca Türkiye hepimize yeter.Eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yaşayabiliriz.

Bir tarihçi olacaksan eğer en kısa zamanda bir doğuya git , güneydoğuya git orada Akp neden bu kadar destekleniyor bir gör derim..Batıdan konuşmak hakikaten çok kolay..

Mesela en basitinden oyların yüzde 70'inin Akp'ye gittiği Urfa'ya gittim , çok merak ediyordum neden veriyorlar diye..Bir çok kişiyle konuşma fırsatım oldu..Akp'nin şehre kattıklarını görmek beni mutlu etti.Bir Akp'li değilim ama mutlu oldum oradaki yatırımları görünce.Yeni açılmış bir otogar , 400 kadar otobüsüyle yeni oluşturulmuş şehiriçi ulaşım araçları , yepyeni bir devlet hastanesi.. İnsanlar kendilerinin yaşamını kolaylaştıracak şeyler arıyorlar..Bunu neden anlattım..Bugün Diyarbakır'da Şırnak'ta Hakkari'de yeni fabrikalar,hastaneler,otogarlar açılmış olsa insanlarımız hep beraber daha mutlu yaşasak daha güzel olmaz mı ? Evet bu ülkenin batısında da kötü yaşam şartları var.Ama orada ''pkk baskısı'' yok.

Diyeceklerim bunlar Tyler Durden..Bazı Avrupa ülkelerinin nasıl terörü aştıklarını bir incele derim..Ezbere konuşmalarla artık bir yere gelinmiyor..Herkes farkında,bence sen de olmalısın..

Teşekkürler Ramazan hocam güzel cevapların için..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6517
2 Firari Fırtına 4550
3 Mustafa Ermişcan 4034
4 Hasan Tabak 3686
5 Nermin Gömleksizoğlu 3305
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3197
7 Uğur Kesim 3139
8 Sibel Kaya 3016
9 Enes Evci 2712
10 Turgut Çakır 2377

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2108 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com