Denemeler

Beyaz Kaplumbağa yahut Mutluluk
Okunma: 755
Nursel ALSAN - Mesaj Gönder


     Deniz yoksa, mutluluk; denize değilde göle, göl yoksa,mutluluk; göle değilde bir su birikintisine taş atıp, taşın yaydığı dalgaları izleyebilmektir. Okyanus varsa eğer, mutluluk okyanusa bir çay bardağı su dökebilmektir. Hiç su yoksa yıldızlara taş atabilmektir mutluluk... Mutluluk, taş yoksa onlara dil çıkarabilmek, el sallayabilmektir bazen. Mutluluk bazende yıldızlara bakarak yürürken, önündeki park halindeki arabayı görmeyerek çarpıp sonra da kendi kendine gülerek uzaklaşabilmektir. Eski kartonlarda yatan bir sokak çocuğunun hayali yepyeni sert bir karton kutuda yatabilmektir ya hani, bir yazarın kütüphanede yatmak istedeği gibi, bir çiçekçinin rüyasında kendini çiçek tarlasında gördüğü gibi, bir çocuğun büyümeyi hayal ettiği gibi... Mutluluk, istemek ve hayal etmektir aslında...
     Bir çiftçi var, bir yerlerde... Onun için mutluluk, tarlasında ki buğdayı hasat edip tarladan ayrılırken son kez tarlaya bakabilmek ve tarlaya inip kalkan kuşları gördüğünde çuvalının ağzından bir avuç buğdayı onlara atabilmektir.
     Hani, kimisi der ya 'Altıma bir araba alayım, ölsemde gam yemem.' Çoğunun istediği arabanın camını indirip dirseği dışarıda kalacak şekilde kolunu camın üzerine koyup son sürat dışarıyı izlemektir aslında...
     Bir nine vardır, bir de kızı...Evladının mutlu olmasını ister nine. İstediği kişiyle, istediği yere gitsin ister. Kız yurt dışına gider, nine yalnız kalır. Bir süre alışamaz yalnızlığa. Bir gün bahçesinde yavru bir kaplumbağa bulur. Önce kaplumbağanın fasulyeleri yememesi için kaplumbağayı bahçeden uzaklaştırmak ister. Sonra vazgeçip bahçeyi ufak delikli bir telle ikiye böler. Bu sırada birde kaplumbağa kaybolmasın diye kaplumbağayı beyaza boyar. Ve bir nine, bir beyaz kaplumbağa bahçeli evde mutlu mesut yaşarlar.
     Dünyada ki en büyük sarayın fotoğraflarını bir grup çocuğa gösterirler. Çocuklar hep birlikte önemli bir karar alırlar fotoğraflara bakarak:
O SARAYDA ÇOK GÜZEL SAKLAMBAÇ OYNANIR!
Bir çocuk için mutluluk oyundur aslında.
Adamın biri çocuğu büyüsün ister de 'Hayırlı evlat olsun yeter' der.
     Mesela o adamın iki tane oğlu var. Biri zengin, diğeri küçük... Adam kendi doğum gününde büyük oğlu kendisine araba alsın istemez. Ama küçük oğlunun getirip hediye ettiği bir tekeri kırılmış oyuncak arabayı sevgiyle alır eline.
     Yine mesela, kadının biri kocasına bir konudan dolayı darılır. Kocasından gönlünü alması için ondan tek taş yüzük istemez. Hergün suladığı çiçeği kocasının saksısıyla birlikte kucaklayıp kendisine uzatarak 'İyi ki varsın.' demesini bekler.
     Kimi insanlar vardır işte. Mutluluğu uzakta aramazlar, küçük şeylerle mutlu olbilirler onlar.
Bilirler mutlu olmayı...
     Ve mutluluk yakını görebilmektir aslında...Nursel ALSANYorumlar (2)
orhan örs 19.07.2013 17:45
Oldukça karışık bir yazı.Ancak şöyle bir şey var ki; bir yazı ne kadar karışık olura olsun sonuna gelindiğinde karmaşıklığından kısmen de olsa arınıp hoş bir tat bırakabilir dimağlara. Senin yazının böyle bir etkisi olmadı Nursel.Sanırım aşırı yüzeysel, hatta 'yanlış' değerlendirmelerle dolu olması sebebiyle. Örneğin hiçbir sokak çocuğunun hayali ve mutluluk ölçütü "yepyeni ve sert bir karton kutu" değildir.
Bir de Nursel, Bir anne-kız ilişkisini yazarken neden "nine-kız" diye kullandın. Ortada bir torun vardır belki de yazıda hiç geçmeyen bir torunun yazıyı bu şekilde etkilemesi anlamsız olmuş. Yoksa torun kaplumbağa mı? (yok yav değildir)

Nursel ALSAN 20.07.2013 17:27
Karışık olduğunu sanmıyorum ama özellikle yüzeysel olmasını istedim çünkü bu çok uzun bir metnin kısaltılmış hali.Paragrafların kopukluğuda ondan sanırım. 'Yepyeni ve srt bir karton kutu' yu aslında ben bir mutluluk ölçütü hayal demek istememiştim.Elbette her çocuğun çok hayali vardır yada bütün ümitleri tükenmişse hayattan hayal kurmayı sevmezler. Benim ordaki tabirim yanlış olmuş kusura bakmayın. Nine kız a gelince gerçekten siz uyarınca farkettim. Belki kadının bir de büyük oğlu vardır birde oğlundan torunu olmuş olabilir yani
İlginiz uyarınız için teşekkür ederim


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6410
2 Firari Fırtına 4465
3 Mustafa Ermişcan 3898
4 Hasan Tabak 3583
5 Nermin Gömleksizoğlu 3218
6 Uğur Kesim 3069
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3032
8 Sibel Kaya 2929
9 Enes Evci 2636
10 Turgut Çakır 2317

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:51 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com