Denemeler

AKP STATLARDA VE ÜNİVERSİTELERDE NEYDEN KORKUYOR ?
Okunma: 893
Arif Özlü - Mesaj Gönder


   Türkiye'deki ''Gezi olayları''ndan sonraki korkuyu siz de hissedebiliyor musunuz ? Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere iktidarın korkusu arttı. Bunu anlamak için pek de fazla bir şeyler düşünmeye,yaşamaya gerek yok , iyi izlesek yetiyor.Değinmek istediğim bir kaç konu var.
   
İlk olarak , Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) özerk bir kurumdur.Fakat son zamanlarda başa gelenlerin hükümete yakınlıklarıyla bu özeklik ''hükümete itaat''e dönüşmüştür.Hükümet statlarda ''e-bilet'' ve ''kamera'' sistemi kurulmalı dedi , yasayı geçirdi , anında sayın Demirören bunu uygulayacaklarını söyledi.Ortada ''yönetmelik'' bile yokken üstelik.Gençlik ve spor bakanımız çıktı maçlar gündüz oynansın , gece alkol alımı oluyor insanlar sapıtıyor dedi.Hemen , iki gün sonrasında , Demirören çıkıp hiçbir kulüp yetkilisiyle konuşmadan , sponsor yetkilileriyle konuşmadan , yayıncı kuruluşlarla konuşmadan ''maçları gündüz oynatmak istiyoruz , bakanımızla aynı fikirdeyim'' açıklamasını yaptı.
 
bkz : http://www.sabah.com.tr/Spor/Futbol/2013/08/01/tff-baskani-demiroren-kuluplere-maclar-icin-cagri-yapti
 
Bunların hepsi korkudan.Gezi olaylarında taraftar gruplarının birleştiğini gören hükümet , TFF'na da hükmetmeye başladı.Korkuyorlar statta tezahürat yapılacak diye.Korkuyorlar siyasi şeyler yaşanacak diye.Elbette o tip olaylar olsun istemem ama bugün bu ülkedeki spor zevkini öldürmeye yönelik hareketlerdir bunlar ve desteklemek mantıksızlık olur.
 
Yazın bir kenara 2013-2014 sezonu Türk Futbol Tarihinin en olaylı sezonu olarak geçecek.Her derbiden önce olaylar çıkacak , taraftar grupları birbirine karşı değil , artık hükümete karşı birleşecek.Çünkü hükümet her yeri kontrol altına almaya çalışıyor.Sokakları,caddeleri,statları,polisleri,askerleri,öğrencileri...Yani kısacası ''sivil'' olan ve kendisine tehdit olarak gördüğü her şeyi kontrol etmeye çalışıyor.Bu ters tepecektir çünkü halk dikta baskıya karşı bir yerden sonra ayaklanacaktır,baş kaldıracaktır. Akp'nin artık bazı konularda biraz geri planda kalması , halkın bu kadar üzerine gitmemesi gerekmektedir bence.
Aksi halde başta statlar olmak üzere her yerde başkaldırı ve olaylar çıkacaktır.
 
Bir başka ironik kısım ise İçişleri bakanımız Muammer Güler'in istihbarat aldık biz açıklamasıdır.Bu olayların çıkacağını görmek için istihbarata gerek yok zaten.Üniversitelerin açılmasıyla beraber ''asıl'' olaylar başlayacaktır.
 
Çünkü ''özerk'' eğitim alanları olan üniversiteler öğrencilerin özgürce eğitimlerini aldıkları ve siyasi ve sosyal gruplara katılarak kendilerini ve düşüncelerini geliştirdikleri alanlardır.Hükümet , bu eğitim yerlerine ''POLİS'' sokmaya çalışmaktadır.Evet bu beni bir üniversite öğrencisi olarak rahatsız edecek çünkü 5 kişinin katilleri beni koruyamaz , korumalarını da istemiyorum. Sokak ortasında kadınları döven (bkz:https://www.facebook.com/photo.php?v=145454272328089&set=vb.144336209106562&type=2&theater) , 12 kişinin gözünü kaybetmesine neden olan , 5 yaşındaki çocuğun kafasına plastik mermiyle ateş eden (bkz:http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/polis-5-yasindaki-cocugu-kafasindan-vurdu-h13220.html) polislerin beni nasıl koruyacağı meçhul.
 
 '' Polis halkı korumuyor , iktidarı koruyor.Ve bu yüzden halkın tepkisini gittikçe daha fazla almaya başladılar. ''
 
 '' Ve akp ''Gençlikten'' korkuyor.Kendisine itaat etmeyen ''tinerci'' gençlikten korkuyor...'
Elbette ki üniversitelerde her gün olaylar çıkacak , sen zorla ''polisini'' sokmaya çalışırsan. Üniversitelerin ve federasyonun özerkliğine de gözünü dikmiş bir hükümet çok büyük hatalar yapıyor.Türkiye'yi tarihinin en olaylı bir eğitim öğretim ve de futbol sezonu bekliyor...Arif ÖzlüYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3954
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2661
10 Turgut Çakır 2337

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3160 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com