Çocuk Kitapları

Ahmet'in Maceraları / Uçurtma
Okunma: 1576
Hamuş Oğuz - Mesaj Gönder


Leyla diye güzeller güzeli bir kız varmış. Leyla Ahmet ile birlikte salıncakta sallanmayı, kaydıraktan kaymayı, en çokta uçurtma uçurmayı çok severmiş. Leyla dışarıda sallanan hafif sararmış yaprakları görmüş ve gördüğü gibi Ahmetler'in evine koşmuş.
-Koş Ahmet  bak dışarıdaki rüzgara uçurtma uçurabiliriz artık! demiş heyecanla. Bütün kuraklık gibi geçen bir yazda rüzgar esmesini beklemişti ama havalar o kadar sıcaktı ki uçurtma uçuramazlardı.
Sonunda sonbahar gelmişti. Ahmet ;
-Aaa gerçekten çok güzel bir gün. Deyip uçurtmasını kaptığı gibi dışarı çıktı. Kafasında pervaneli bir şapka üstünde yeşil bir hırka ve lacivert pantolonu vardı. Dışarı çıktığında o kadar kuvvetli bir rüzgar vardı ki Ahmet'in şapkası uçuverdi pervanesi döndükçe gidiyordu yukarı yukarı. Ahmet çok üzülmüştü ama şapkanın peşinden koşarsa rüzgar kaybolabilirdi. Uçurtmayı uçurmuşlardı Leyla ile çok güzel süzülüyordu mavi poşetten ağaç dallarından yapılma uçurtması. Birden oda ne bir söğüt ağacının en tepesine takıldı. Ahmet kendini genç korkusuz ve cesaretli hissediyordu hemen yavaş yavaş çıktı yere baktığında yer çok yüksekti Leyla bir uğur böceği kadar küçük gözüküyordu sonunda uçurtmaya ulaştı fakat onu dev, kocaman gözlü, büyük bir karga bekliyordu Ahmet görünce çok korktu hayır hayır korkmadı Ahmet korkusuzdu dev karga gözlerini kıstı ve ;
-Sen ne arıyorsun benim yuvamda. dedi.
Ahmet ;
-Karga karga uçurtmam takıldı dalına. dedi.
Karga ;
 -Benim yavrularım burada yaşar nereden bileyim ona zarar vermek için gelmediğini ?
Ahmet ;
Olur mu hiç canım karga, güzel karga tüyleri kara karga bak orada uçurtmam ama ben çıkıp alamam karga. dedi.
Karga ;
Madem iyi niyetlisin bak yuvama yıkılmak üzere ben yumurtalarımın üstünden kalkamıyorum yoksa yavrularım üşür. Sen bana küçük kuru odun parçalarını kırıp getirirsen bende sana tepemdeki uçurtmayı veririm dedi.
Ahmet çaresiz canlı olmayan çürümüş dalları kucağına toplayıp kargaya getirdi karga ağzıyla yuvasını tamir edip "Sen bana yardım ettin bende sana yardım edeceğim" dedi ve kocaman iri gagasıyla yukarısında duran uçurtmanın kuyruğundan çekip daldan kurtardı ve "al ne zaman takılırsa sen bana seslen ben sana yardım ederim" dedi ve yumurtalarını yapraklarla sakladı Ahmet'i ayağına uçurtmanın ipiyle bağlayıp uçurtmayla beraber aşağı indirdi. Leyla ile Ahmet hafifleyen rüzgarda güzel güzel uçurtmalarını uçurdu. Bu masalda burada bitti.

Bişrev (Oğuz Koç) Tüm Hakları Saklıdır.
İzinsiz Paylaşılma ve düzenleme yasal suçtur.
İletişim http://www.facebook.com/oguzelif.koc
Tamamen Kendi Kurgulamamdır. Hamuş OğuzYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3908
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3450
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2891

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:757 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com