Romanlar

bir askerin günlüğünden
Okunma: 1017
furkan gedik - Mesaj Gönder


Yıl  270.İhtişamlı Yunan Şehir Devletleri yerini yeni başka güçlü devletlere bırakmıştı.Ancak kral eski topraklarını geri almak istiyordu.


 


              Size kısaca kendimden bahsedeyim.Ben Sparta’nın en meşhur askerlerinden olan Sparta Falankslı Birliği’ndenim.Bu birlikler seçkin ve krala yakın kişilerden oluşur.Kralın sarayında ki gelişmelerden ilk olarak biz haberdar oluruz.Kralımız şu aralar ülkenin gidişatını iyi görmüyordu.Bunun için büyük bir toplantı yapacaktı.Bunun için bütün ülke sorumlularını toplaması gerekiyordu.Buradan çıkacak bir karar ülkenin kaderini toptan bir şekilde değiştirecekti.Bu toplantı için ülke büyüklerine ve sorumlularına mektuplar yazıldı ve dağıtılmaya başlandı.İşte o mektuplarda yazanlar:


 


            ‘’Sayın ülke büyüklerim. Ben bir karar aldım. Bu ülkemizin kaderini değiştirecek bir karar. Bu kararı sizinde onaylamanız ve sizlerinde görüşlerini almak için Başkent Sparta’da yapılacak toplantıya hepinizi bekliyorum. Saygılarımla.’’ Kralın düşüncesi bu şekildeydi. Ancak kralın kafası her zamankinden daha çok karışıktı. Artık eski ataları gibi güçlü değildi. Onların emanetine ihanet etmiş gibi hissediyordu kendisini. Kendini onlardan geriye kalan kıymetli hazinesi olan cesaretle avutuyordu. Yunanistan çöküş dönemine girmiş bulunuyordu.Ancak yapılacak ve alınacak önemli kararlarla bu çöküş altın bir döneme çıkabilirdi.Her şey Tanrı’nın elindedir bunu hiçbir zaman unutmamalıydık


 


             Toplantı yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir süre içerisinde olacaktı.Bu toplantı ülkenin kaderini değiştireceği için bütün askeri,siyasi ve ekonomik bilgiler kraliyet sarayında toplanılmaya başlanmıştı.Bu toplantıya çok önem veriyordu.Daha doğrusu kendisini buna mecbur hissediyordu.Kralın yapacağı en büyük işlerden birisi de Sparta Efor Sistemi’ni kaldırmak vardı.Bunu yapacaktı lakin biraz daha zamana ihtiyacı vardı.Bana kalırsa onun yaptığı en öneli icraat Yunan Şehir Devletlerini tek bir bayrak altında toplayıp onları birbirlerine kenetlemesiydi.Fırsat buldukça küçüklüğünde ders aldığı hocaları ile konuşuyordu.


 


              Sizlere kendimden bahsediyordum. Devam edeyim.Bizler kralın korumaları olduğumuz gibi ben ayrıcalıklı olarak onun en güvendiği dostuydum.Daha önce hiç savaş yüzü görmemiştim.Ancak çok tecrübeliydim.Bir gün kral savaş hocasıyla görüşüyordu ve yanında ben de vardım.Savaş hocasının ismi Leonidas’tı ve çok iyimser birisi idi.Bana:


 


   _’’Lütfen oturunuz.’’ Dedi. Tabi ki bu teklifi geri çeviremezdim.Bir anda içimi bir sıcaklık kapladı ve bacaklarım titriyordu.Mızrağımı ve kalkanımı bir kenara bıraktım.Kalkanımın üzerinde Yunanistan işareti vardı.Bunu fark eden savaş hocası Leonidas:


 


   _’’Lütfen oturunuz.’’ Dedi. Tabi ki bu teklifi geri çeviremezdim.Bir anda içimi bir sıcaklık kapladı ve bacaklarım titriyordu.Mızrağımı ve kalkanımı bir kenara bıraktım.Kalkanımın üzerinde Yunanistan işareti vardı.Bunu fark eden savaş hocası Leonidas:


 


   _’’Galiba Sparta Falanks Birliği’ndensiniz.’’Bende karşılık olarak:


   _’’Evet bu birliktenim.Eğitimi çok zor ancak tamamlanınca askerlik mesleğini insana sevidiriyor.’’


   _’’Evet öyledir.Söylediğiniz gibi eğitimi çok zordur o tür bir eğitimden bende geçmiştim.Eğitimi Thermon’da almış olmalısın.’’ Karşılık olarak


   _’’Evet.’’ Cevabını vererek geçiştirdim. Kral söze girmeye başlamıştı.Galiba bir gün sonraki toplantı hakkında konuşacaklardı.

furkan gedikYorumlar (3)
Enes Evci 31.01.2010 02:14
aklıma 1-2 soru takıldı şimdi bunu 300 spartalından mı esinlendin? bir diğer mevzu devamını yazacakmısın? yazdıysan neden koymadın. Sakın diğerleri gibi "okuyucuyu meraklandırmak için" deme. Haftalık dergimi burası derim:D birde son olarak girişte "size kendimden bahsetmek isterim" diye giriyor ama kendinden bahsetmek yerine sparta krallığından bahsediyor. Orda bir hata olmuş gibime geldi. ama sonuç olarak böyle şeylere ihtiyacımız var bunun osmanlı versiyonunuda yaz. Ülkemizde pek fazla böyle şeyler veya FRP tarzında şeyler yazılmıyor. Eline sağlık.

furkan gedik 31.01.2010 13:23
Bununu 300 Spartalı'dan esinlenerek yazmadım.Sadece bir oyun vardı Rome:Total War adından oradan başladım ve daha sonrasında yazdığım kadarı ile fantastik bir romana dönüştü.Girişteki hata yüzündende çok özür dilerim.Merak etme devamı gelecek.

Enes Evci 1.02.2010 19:50
Yok özür dilemene gerek yok :) Böyle şeyleri merakla bekleyen birisiyim. Bir arkadaşda uzay ile ilgili yazıyor. O dediğin oyunu biliyorum güzeldir. Ama şimdi bu tarz yazılarda oyunlar değilde kendini "frp romanlar" okuyarak geliştirebilirsin diye düşünüyorum. Ejderha mızrağı serisi mesela - Tokien'ın bir sürü kitabı. Bu tarz mesela. Devamını bekliyorum.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6358
2 Firari Fırtına 4418
3 Mustafa Ermişcan 3817
4 Hasan Tabak 3526
5 Nermin Gömleksizoğlu 3173
6 Uğur Kesim 3035
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2940
8 Sibel Kaya 2886
9 Enes Evci 2597
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1598 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com