Denemeler

HERKES ŞAİR Mİ ?
Okunma: 760
Mustafa Can Koç - Mesaj Gönder


Bakıyorum da herkes şiir yazıyor.Tabiki de yazmak her insanın hakkı herkes her istediğini yazabilir fakat ŞİİR hariç.Çünkü şiir bir sanattır.Şiir'i herkes yazar ama o duyguyu yansıtamaz.Bakın şiir yazmak yaş gibidir.Siz yazdıkça eserlerinizde büyür ve bir o kadar kalitesi artar.Siz eğer şiir meraklısıysanız ve yazmak istiyorsanız ilk önce şairlerimize bakmanızı tavsiye ederim.Öyle anlamlar katmalısınız ki karşınızdaki okur'a ''işte benden bahsediyor'' dedirtmelisiniz.Şiir de bir ölçü bir nazım vardır.Ama şimdiki şiirlerde hangi birine dikkat ediliyor ki ?Mustafa Can KoçYorumlar (7)
Cihangir Ay 16.02.2014 21:51
Şuan sizin deneme yazmaya calıstıgınız gibi mi mesela:D Bu deneme değil maalesef...Bu sadece öylesine bir mesaj.Belki eleştiri olabilir.Bir kac fikri cümlelerle acınız ki deneme olsun..Demek istediklerinizi kısaca cok güzel anlatmıssınız ama girişi gelişmesi sonucu yok...Evet şiir adına sacmalayanlar yok değil gazetelerden görüyoruz...haklısınız...ama gercekten güzel yazan insanlar var şair olmadıkları halde...hatta şairim diye gecinenlerden bile cok daha iyi amatörler mevcut...Ki şiirde illa ölcü ve nazım olmak zorunda değildir..serbest şiir diye 1 tür vardır..Serbest şiir diye de saçmalamamak kaydıyla..Evet okuyana 1 duygu vermelidir o düsünceniz hoş ve dogru.saygılarımla..

Mustafa Can Koç 16.02.2014 22:03
merhaba cihangir abi,abi diyorum çünkü benden yaşça büyüksünüz haliyle öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.Bana deneme yazarken yaptığım yanlışları söyleminiz benim hatalarımı düzeltmem için çok iyi olucak.Ben yanlış anlaşılmak istemiyorum şiirden anlamayan şiir yazmasın diye kesinlikle bir şey demiyorum.Şiir tabikide yazılmalı ama ilk önce verilmek istenen düşünce verilmeli.İyi akşamlar,kolay gelsin..

Cihangir Ay 17.02.2014 14:19
genç arkadaşım Montaigne oku fransız denemeci...Orda soruların cevaplarını bulabilirsin.Ben makale yazabiliyorum ama deneme hic denemedim.Millet dısarda saçma sapan işlerle ugrasırken sizlerin okumak ve yazmakla ilgilenmeniz bu memleket için gurur kaynagı..

Esila Korada 17.02.2014 17:40
Diyelim ki ben bir şiir yazdım. Karşımdaki benim şiirleimi anlayacak kadar o duyguyu yaşamamışsa? O zaman "işte benden bahsediyor" diyemez. Bu da kötü şiir yazdığım anlamına mı geliyor? Belki çok farklı bir duygu içindeyim? Her neyse ama deneme biraz kısa olmuş. Ve yazılan şiirler hakkında bir görüşümü paylaşayım: bazı şiirler vardır ya kafiyeli ve içinde arapça, farsça kökenli kelimeler falan olur işte o tür şiirlerden nefret ediyorum. Bence güzel şiir deyince akla değişik kelimelerle yazılmış şiirler geliyor. ama basit kelimlerden de çok güzel şiirler çıkabilir. bunu neden söyledim bilmiyorum ama bir dahaki denemenizi okuyacağım acaba kısa mı, giriş gelişme sonuç var mı, bakalım gelişmeler ne olacak...

badem lokum 23.12.2014 18:29
Sevgili Mustafa kardeşimiiiz.. Şiirde her zaman belli bir nazım ve ölçü yoktur aslında sanat tarihine bakacak olursak dünya genelinde çokça akım olduğunu görüyoruz. benim favorim uyaksız yazım şekli. daha çağdaş ve kendime daha yakın buluyorum.kelimelerle oynayabilmek nihayetinde sağlam zeka gerektirir. bence şairler dilin derinliğini kullanabilen çok zeki insanlar. yok yani ben kendime iki şiir yazdım diye şair demiyorum. hani Attila İlhan'ın kemikleri mezarında sızlasın ya da bunu duyan bir çok sanatçımızın kalbine insin istemem tabiki:))

badem lokum 23.12.2014 18:31
sevgili lawliet, sanat sanat için mi insan için mi? :)

Sûnî Teneffüs 26.12.2014 09:59
Dildeki anlam, ses ve ritim öğelerinden yararlanarak bir duygu, düşünce yada olayı, yoğun ve sıra dışı anlatma sanatı olarak tanımlanabilir. İnsanoğlunun en eski ve kendine özgü anlatı türlerinden biri olması nedeniyle, bu güne kadar şiirin pek çok tanımı yapılmış, ama hiç birinin bu kavramı tam olarak açıklayamadığı görülmüştür.

Şiirin ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için yapılması gereken en iyi şey, çeşitli türlerde çok sayıda iyi şiir okuyup bunların üzerinde düşünmektir. Böylelikle şiirin ne olup olmadığı, sözcüklerin nasıl seçildiği, nasıl sıralandığı , teşbih ve istiarelerin nasıl kullanıldığı gibi konularda daha çok bilgi edinilebilir.

Arkadaşa bu konuda katılıyorum. Ağzı olan konuştuğu gibi, kalemi olan yazıyor arkadaş. Tamam özgürlük denen bir şey var da, suyunu da çıkarmayın bu kadar.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3086
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1250 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com