Denemeler

Bozkurt Türklerin Simgesidir !
Okunma: 1595
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Bozkurt Türklerin Simgesidir !
 

  Ülkemizde siyasetin girmediği yer yoktur. Edirne'den Kars'a en ücra köşeden en kalabalık yere kadar buna rastlarız. Bu ilk bakışta güzel görünen bir şey olsa da politakının en büyük yalan olduğunu bilince bunun bazı zararları ortaya çıkıyor. Mesela yanılgılar olabilir, provakatörlerin önünü açmak olabilir veya kulaktan dolma olmak olabilir. Uzun bir liste çıkabilir. Ve hala en büyük katil de politika olduğu için bu önü alınamaz zararlar doğuruyor. Neyse bugün konumuz bu zararlar değil, sadece bir yanılgı. Günden güne ilerlerken yanlış bilinen şeyler olabiliyor. Bunlar gayet normal şeyler, tabii doğruya kulağın açıksa. Uzatmadan konuya girelim :
 

  Bozkurt, Türklerin en büyük sembolüdür. Öncelikle o bahsettiğim yanılgıyı ortadan kaldıralım ve sonra bozkurtun bazı karakteristik özelliklerine geçelim. Ülkemizde bozkurt işareti yapan, tişörtü giyen veya herhangi bir sözünü geçiren Mhp'li damgası yiyor. Burada Mhp'ye taş atmıyorum zaten siyasi muhabbetleri sevmem sadece yanılgıdan bahsediyorum. Herhangi bir parti de olabilir bu. Ama bilinmesi gereken şey bozkurt öncelikle Türklüğün sembolüdür, olayı hemen siyasete yormayın. Orta Asya'dan beri Türklerin en büyük göstergesi olmuştur bozkurt. Nasıl İspanyollar boğayı, İngilizler aslanı, Ruslar ayıyı... Seçmişler ise biz de bozkurtu seçmişizdir. Şimdi neden böyle bir seçim yaptığımızı açıklayalım ve şu ezberden kurtulalım. Bozkurtlar atasına bağlıdır, liderine sahip çıkar ve ona biat eder. Dünya'da evcilleştirilememiş tek hayvandır ve özgürlüğü elindeki en büyük kozdur. Bunu şöyle daha iyi açıklayabilirim ki, bozkurt hayvanı yakalandığı zaman boynundaki "Öd" denilen keseyi parçalar ve kendini ölüme terk eder. Türklerin en büyük özelliği olan bağımsızlık, özgürlük ; bozkurtlar için de hayati önem taşımaktadır. Aile hayatı olarak bile bize benzer olan bu hayvanlar tek eşliliği seçmişlerdir ve eşi ölmeden başka bir eş aramaz. Ve fazlasıyla kıskançlardır. Hatta ve hatta bizim turan taktiğimiz bozkurtlardan esinlenmedir.  Bozkurt sürüsü sağdan ve soldan giden öncüler, ardından da  ortadan gelen esas kuvvetlerle düşmanına saldırır. Bizim birçok savaşta sancağı havaya kaldırmamızı sağlayan strateji, bu konuda da ortağız. Taşıdığı karakteristik özellikler yüzünden biz kendimize bozkurtu sembol edinmişizdir. Bu özellikleri daha arttırabiliriz ancak anlatmak istediğimi anlatabildim sanırım. Türklerin bozkurtlardan geldiği de destanlar da yazmaktadır. Benzerliklerimiz gerçekten hayranlık uyandırıcı. Okuyunca beğendiğim bir bozkurt hikayesini de sizinle paylaşmak isterim :  
Bir avcı grubu ormanda ilerlerken bozkurt süresi ile karşılaşıyorlar. Bu türe her yerde rastlanmadığı için hemen avlayıp doldurmak istiyorlar. Sürü avcıları fark edince ormana giriyor, hepsi girdikten sonra üç tanesin geri geldiğini görüyor avcılar. Sanki vurulmak istiyormuşcasına beklemeleri avcıları şaşırtıyor ama üç bozkurtu da vuruyorlar. Sürüyü kaçırmak istemeyen avcılar rehberlerin "Ormanın bu bölümü çok sık ve dik yamaçlıdır" uyarısına rağmen, sürünün peşinden ormana giriyor. Avcılardan birini yılan sokmasından dolayı iş yarım kalıyor ve geriye dönüyorlar. Dönüşte üç kurtu almaya geldiklerinde, kitabın yazarı ölene kadar unutamayacağı bir manzarayla karşılaştığını söylüyor. Kurtlardan biri ölmüş, birisi ölmek üzere birisi ise acı çekiyor. Sonuncu kurtsa kaburgasıyla kalça kemiği arasındaki bölgeden yara almış, ayakta durmakta zorluk çekmesine rağmen ölen kurtu yemeye gelen dört karakurta kafa tutuyor. Dört karakurt ise yaralı bozkurt yüzünden ölü Bozkurta yaklaşamıyor. Avcıları gören karakurtlar hemen kaçıyor. Onların uzaklaştığını gören bozkurt, ağır yaralı olan ve acı çeken diğer bozkurtun boğazını ısırıyor ve öldürüyor onu. Sonrada kendi düşüp ölüyor. Ölen ilk bozkurtun da boğazındaki diş izlerini fark edince, daha fazla acı çekmemesi için arkadaşı tarafından öldürüldüğüne kanaat getiriyorlar. Üzerlerine doğrulmuş namludan korkmayan Bozkurtlar ve diğer gördükleri avcıda hayranlık uyandırıyor.
Kurtları doldurmak yerine gömmeyi daha uygun buluyor. Gömme işlemi bittikten sonra yerdeki kanlara dakikalarca bakıyor. Altın kaplama bıçağıyla koluna bir kesik atıyor ve bozkurtların mezarı yanındaki karlara kendi kanıyla tek bir kelime yazıyor :  Sorry... (Üzgünüm)
 Belki yüzde yüz gerçektir belki bir halk efsanesi ama anlatmak istediğini anlattığı için harika bir hikaye olduğunu düşünüyorum. Sonuca geldiğimizde anlatmak istediğimi ayrıntılı bir şekilde anlattım. Kafalardaki  birkaç yanılgıyı düzeltebilmişsem ne mutlu bana amacıma ulaşmış demektir. Her konuda bilinçlenmemiz gereken dönemleri yaşıyoruz. Bozkurt Türklerin efsanevi bir simgesidir ve hep öyle kalacaktır, gerisi gelip geçicidir.Umut KaradaşYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6468
2 Firari Fırtına 4511
3 Mustafa Ermişcan 3982
4 Hasan Tabak 3640
5 Nermin Gömleksizoğlu 3265
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3137
7 Uğur Kesim 3109
8 Sibel Kaya 2977
9 Enes Evci 2677
10 Turgut Çakır 2351

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3098 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com