Denemeler

Aleviler iyi mi kötü mü
Okunma: 1065
kemal kaya - Mesaj Gönder


Evet,,İlk önce alevilik nedir bu soruya cevap verelim.Alevi Hz ali (r.a) ye bağlı ona mensup anlamına gelir.Alevilik ayrıca bir i'tikadi mezheptir.Türkiye de sünnilik ten sonra en çok taraftara sahiptir.Aynı zamanda alevilere kızılbaş da denir.
Şimdi kızılbaşı tanımlayalım;Kızılbaş kelimesi kızıl başlık takan anlamına gelir. Tarihi Uhut savaşına kadar uzanır. Uhut savaşında Hz. Ali kendisini Hz. Peygambere siper ettiği sırada başından yaralanır. Bu savaştan sonra Hz. Ali' ye kızılbaş denmiştir. Yine Sıffın savaşında Hz. Ali' nin taraftarları başlarına kırmızı başlık takmışlardır. Alevi devleti olan Safevi ordusunun askerleri de başlarına kızıl başlık takarlardı.Yani kökeni epey eskidir..
Şimdi yavaş yavaş konunun içine girelim.Aleviler hep mazlum,katledilmiş insanlar olarak görülür.Aleviler osmanlı zamanında pek sakin bir hayat yaşamamakla birlikte düşük seviyelerede inmiştir.Sultan Veli Bayezıd ve Yavuz Sultan Selim gibi padişahlar alevilerce kınanmış ve onlara karşı kötü duygular beslenmiştir.
Daha önceki senelerde yeni köprüye Yavuz Sultan Selim HAN'ın adı verileceği duyulunca aleviler kızmış ve koyulmamasını istediklerini bizzat ben duydum.Peki Yavuz Sultan Selim bu denli zalim bir padişahmıydı, tabikide değil.Yavuz Sultan Selim gayet dinine bağlı adaletli vasıflar gösteren en parlak padişahlardan biriydi.Yavuz Sultan Selim Trabzona sancakbeyi olarak atandıktan sonra düzeni sağlamak için şiileri öldürdüğü gerçektir.Ama bunu zevk için yapmamış düzeni sağlamak amacıyla yapmıştır, bu aşikardır.Çünkü o zamanlarda alevi,bektaşi,şii gibi insanların isyanları sonucunda düzen bozulmaya yüz tutmuştu.Bunu gören Yavuz ise bizzat bu duruma son vermiş,ülkeyi apaçık bir çöküntüden kurtarmıştır.
Yani aleviler ne kadar Yavuz'a,Bayezıd'a hatta Osmanlı ya kin duysada bir yönde haksız çıkarlar.
Osmanlı da yavuz,fatih,kanuni zamanında Safevi devleti kışkırtmalar yaparak bi yandan Osmanlıyı yok etmeye çalışmıştır.
Gelelim Safevilere.Safeviler türk bir devlettir.Alevidir.Bu nedenle alevi,bektaşi,gibi toplululuklar Osmanlı da isyan etmiştir.
Ancak şu yöndende ele aldığımız zaman yeniçerileri canladıran alevilik,bektaşiliktir.
Yani aleviler osmanlıda ezik bir sınıf olarak görülemez, bu düşünce yanlıştır.Yavuz Sultan Selim'in tahta çıkmasında yeniçerilerin desteği büyüktür.
Yani aleviler küçük diye bir düşünce hatalıdır.Gelelim Aleviler'in imanına,hangi ibadetleri yaptığına nasıl bir hayat sürdüğüne.Hepimiz deriz ki aleviler namaz kılmaz,aslında bu bir yönden yanlıştır.Kimi alevi namazını tam kılarken kimi eksik veya hiç kılmaz.Yani tamamını kapsayan düşünceler ortaya atmak yanlıştır.Ama benim gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla alevilerin çoğu namaz kılmaz.Bu ise çok eskiye dayanan bir olaydır.
Hz Ali(r.a) namaz kıldığı sırada şehit edilmiştir.
Alevilerde bir çeşit tepki olarak namaz kılmamaya başlamıştır.Aslında bu bana göre yanlış bir durumdur.Çünkü Hz Ali efendimiz (r.a) bizzat namazını tam kılardı.Alevilerinde
Hz Ali efendimizi örnek aldığına göre namazlarını kılması gerektiği üzerinde yoğunlaşırım.
Elbete ki dinde zorlama yoktur,
Alevileride namaz kılmıyo diye kafir ilan etmek, sapık ilan etmek hiç de doğru değildir.Alevilerde müslümandır ve sünnilerle aynı dine mensuptur.
Aleviler in çoğunluğu aynı zamanda ramazan orucunu tutmazlar.Bu durumu araştırmama rağmen kesin bir yargıya varamadım.Ancak hepsi tutmaz diye bir düşünce yanlış olur.
Yine kendi tespitimce Alevilerin kuran-ı pek okumadığının farkına vardım.Hepsi için değil tabiki de geneli için bu yargı.
Aleviler Cem ibadetine büyük önem vermişlerdir.Aslında bu güzel bir şeydir.
Cem ibadeti kimseler tarafından kötülenmemelidir.Çünkü bu ibadette Allah için yapılır.
Şimdi gelelim Alevilerin yanlışlıklarına (kendi tespitlerimce değerlendirdim yanlışım olursa affola)
1)Namaz kılmamaları (Bu çok gördüğüm olaylar arasındaydı ama hepsi için diyemem)
2)Ramazan orucunu tutmamak(Yine bu da çok gördüğüm bir olaydı, herkes için diyemem)
3)Osmanlıya duydukları kötü duygular
4)Atatürke aşırı düşkünlükleri
5)Kuran-ı az okumaları (herkes için diyemem)
6)Sünnilere karşı duyulan kötü duygular
7)Sünnileri kapalı veya yabancı olarak nitemeleri (herkes için değil) 
 
Sevgili kardeşlerim ben burda alevileri veya başkalarını kötülemeye çalışmadım.Kendi araştırmalarım neticesinde yargılarımı belirtmek istedim.
Ne olursa olsun sünnisi,alevisi,kürdü,çerkezi hepimiz elhamdülillah müslümanız,
Allah bizi doğrudan, güzellikten ayırmasın.Tekrar dediğim gibi yukarıdaki yazımda yanlışlıklar olabilir bunlar sadece bir tespit.
Yanlışlarımı veya sizin kendi düşüncelerinizi belirtebilirsiniz. 
 
HEPİMİZ KARDEŞİZ,HEPİMİZ BİRİZ!!
SAĞLICAKLA... 
 kemal kayaYorumlar (3)
kemal kaya 25.06.2014 18:21
Sağol düşünceni paylaştığın için dediğin çok doğru ne olursa olsun birbirimize düşmanca davranmamalıyız.Şiiler hakkında söylediğin tanım da doğrudur.

ibrahim yıldız 26.06.2014 00:21
Bu farklılığı zenginliğimiz olarak düşünmemiz lazım

kemal kaya 26.06.2014 08:55
Çok haklısın.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3954
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2661
10 Turgut Çakır 2337

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3214 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com