Denemeler

Kofti Atatürkçüler
Okunma: 933
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Kofti Atatürkçüler ve Amerika Bayraklı Tişört Giyengiller
 

  Hayat ve geçmiş üstüne yazılar yazdıktan sonra bugün yavaş yavaş asıl konulara döneceğim. Eleştiriyle karışık kendi fikirlerimi sunup, bazı şeyler anlatmaya çalışacağım. Başlayalım o zaman.
 
 "Popüler Kültür" zırvası altında son zamanlarda Türkiye üzerinde konuşlanmış bir gruptan söz edeceğim. "Amerika bayraklı tişört giyengiller" Çok lazımlarmış gibi yeni bir oluşum içine girdiler, bende isimlerini böyle koydum. Nereden çıktılar, nasıl çıktılar konusuna hiç girmeyeceğim, popüler kültür kavramı zaten bunu açıklıyor. Merak edenlerde google'a popüler kültür yazarak, türedikleri yerleri anlayabilirler. Oldum olası bu insanları anlayamamışımdır ve hala gördükçe beynimin küfür mekanizmasını harekete geçirmektedirler. Türk bayrağını çizemeyen adamlar gidip Amerika bayraklı aksesuarlar kullanıyorlar. Ulan kaçıncı makalemde kaçıncı kez söylüyorum bunu bilmiyorum ama tekrar söyleyeceğim. Kültürünüze sahip çıkın ! Çünkü biraz daha böyle devam ederseniz sahip çıkacağımız bir kültürümüz kalmayacak. Yüzlerce şehit verdik umurunuzda olmadı, (örnek veriyorum) Amy Winehouse öldü ağıtlar yaktınız. Ben ona üzülmeyin demiyorum insan insandır, ölüm acıdır ancak değerlerinizin farkına varın. Kendi kalbini söktükten sonra başkasının kalbini tutarak yaşayamazsın. YAŞAYAMAZSIN. Ana konumuza geri dönelim. Her geçen gün daha fazla artıyor bu giyengiller, onların her geçen gün artması, bizim her geçen gün geriye gitmemize neden oluyor. İddia ediyorum çıksak şimdi çarşıya Amerika bayraklı tişörtleri ve Türk bayraklı(Atatürk vs...) tişörtleri giyenleri saysak, bu özenti tipler daha fazladır. Belki şimdi bana söyleniyorsun, ne alakası var abartma diyorsun. Bak bir örnek vereceğim : Sokaklar yetişmekte olan nesil dolu, bu ne demek yani neyin ne olduğunu yeni yeni öğrenen nesil veya basit tabiriyle çocuklar. Bu çocukların gözüne sürekli bu tişörtleri sokarsanız ; milli kültür denilen bir şey kalmaz. Ve  şuan böyle oluyor. Tahmin etmediğiniz kadar takip ediyorum bu konuyu, yeni nesil batı özentisi olarak yetişiyor. (Bunların birçoğu Atatürkçü, daha sonra geleceğim bu konuya) Yeni neslin bu tişörtlere merak salması tesadüf değil. Hiçbir şey tesadüf değil. Tesadüf diye bir şey yok sadece göremeyen(görmek istemeyen) insanlar var. Bu tişörtlerin bir proje olduğuna ve özellikle son dönemlerde Türkiye'de ortaya çıkmış olmasının planlanmış bir şey olduğuna yüzde yüz eminim. Bu adamlar o kadar ince düşünüyorlar ki anlam vermekte zorlanırsınız. Deli değiller bu adamlar fazla zekiler, senden benden zekiler yani. Senin sabah ne yiyeceğine, öğlen ne giyeceğine, akşam ne yapacağına bu adamlar karar veriyor. Bu paragrafın sonuna geliyorum yavaştan ve diyorum ki giymeyin şu tişörtleri. Bu yazıyı benden küçükler okuyorsa bu benden size bir ağabey nasihatı olsun, eğer benden büyükler okuyorsa size de bir kardeş tavsiyesi olsun. "Kültürün, geleceğin, manevi değerlerin kısacası bizi ayakta tutan şeylerin hepsine bıçak saplıyorsunuz, yapmayın. Ciddiye alın bazı şeyleri artık geç kalmadan alın. "Bir tişört sonumuz olmaz; ama o tişörtün etkisiyle yetişmiş bir nesil kesinlikle sonumuz olur !"
 


  Yukarıdaki sorunu da içine dahil eden ama daha genele yayılmış bir paragraf olacak bu. Bir de Atatürk ana temalı olacak. Bazı kofti Atatürkçüler'den bahsedeceğim. Haftanın yedi günü hap atan, gece discolarda kız/erkek peşinde koşan, kendine ve dünyaya gram hayrı dokunmayan acınası tipler... İşte bunların arasında Atatürkçüyüm diyenler de var. Bunlar kendine Atatürkçü diyen ama ülke umurunda olmayan ironik tipler. Yılda birkaç kere meydanda bağırırlar, twitter'da kendini tanıtan kısma "Atatürk" yazarlar, facebook'ta kapak fotoğrafını hayatında hiç duymadığı bir Atatürk sözü yaparlar. Mişyın kompleytıd. Oldu anasını satayım bende öyle diyordum. Bak Atatürk demiş ki :
"Gençler,
Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. "  

Ahlak ? Kültür ? Vatan Sevgisi ? İnsanlık Değeri ? Umarım öbür taraftakiler bu hayatı görmüyordur. Çünkü Ata'nın bu tabloyu kaldırabileceğini sanmıyorum. Yoksa Atatürk'ün benim bilmediğmi bir sözü mü var ? Şunun gibi :
"Gençler,
Uyuşturucu madde almadığınız her gün düşman kapıya dayanacaktır. Ağzınızdaki sigaralarla onları geri püskürteceksiniz. Her gece clublarda "eğlenin", tanımadığınız kişilerle sevişin yoksa ben rahat uyuyamayacağım. Sizlere güveniyorum ! "

Bu çakma Atatürkçüler böyle bir şey mi okudu acaba ? Bu arada böyle bir söz yok ha şu an uydurdum. Ne bileyim belki tereddüte falan düşersiniz aman deyim. Siz Atatürk'ün falan tanımıyorsunuz koftiler, bu ülke hakkında en ufak bir fikriniz yok. Kurtuluş Savaşı'nı dizi zannedersiniz. Bu ülkenin size ihtiyacı da yok. İlk paragrafta bahsettiğim gibi Amerika bayraklı tişört giyip gezerler. Havalı olduğunu düşünen gerizekalı ordusundan başkası değiller. Atatürk "gençler" diye seslenirken sizden bahsetmiyordu haberiniz olsun istedim. Ve son olarak kofti Atatürkçüler siz kesin biliyorsunuzdur ama ben yinede yazıp öyle gideyim.
Mustafa Kemal Paşa der ki :
"Bir millet savaş alanlarında ne kadar zafer elde ederse etsin, o zaferin sürekli sonuçlar vermesi ancak kültür ordusu ile mümkündür.."


Size kötü bir haberim var : Bizim kültür ordumuz silah tutmayı bilmiyor.Umut KaradaşYorumlar (2)
irem akıl 16.11.2014 00:17
Helal olsun abicim.

Umut Karadaş 16.11.2014 22:58
Eyvallah usta, teşekkür ederim :)


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6407
2 Firari Fırtına 4462
3 Mustafa Ermişcan 3890
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3067
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3026
8 Sibel Kaya 2927
9 Enes Evci 2634
10 Turgut Çakır 2315

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1780 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com