Denemeler

Neden ?
Okunma: 700
Mehdi Kaya - Mesaj Gönder


      Neden pembe,gül kurusu gibi kız rengi diye tabir edilen renkler varken , erkek rengi yoktur ? Bana erkek rengi olarak isimlendirebileceğimiz renk veya renkleri söyler misiniz ? Erkek rengi olsun ama. Bir kadın bu renk elbise giydiğinde o  renk erkek rengidir diyebilelim.
 
      Neden insanlar kot pantolonun bir kültür emperyalizmi olduğunu, bu yolla tek tip insan modeli oluşturulmaya çalışıldığını kabul etmez ? Çevrenize bir bakın , 12-50 yaş arasındaki bireylerin üçte biri kot pantolonludur. Size reklamlarda ''farklı olmak'' sloganlarıyla tanıtılan kot pantolonların sizi kimden farklı kıldığını hiç düşündünüz mü ? Sakın,''Öyleyse tişörtler için de aynı durum geçerlidir.'' hatasına düşmeyiniz. Tişörtler çeşit çeşittir. Ancak 'kot' pantolonlar ufak değişiklikler haricinde tek tiptir. Bir kalıptır.
 
      Neden aslında samimi olan bizler, sanal ortam yazışmalarında birden sahteleşiriz ki ? Hiç mi hiç komiğimize gitmeyen bir duruma kahkaha ifadeleri koyar, bizi aslında hiç üzmeyen durumlarda, üzüldüğümüzü zannettirecek ifadeler kullanırız.Buna cevap olarak da ''Karşıdakine ayıp olmasın.'' bahanesini öne süreriz.Sanki sahte davranmamız ayıp değilmiş gibi. Kendi dostlarımıza olan vefasızlığımızı , ''müsait bir zaman bulamıyoruz ki'' gibi beyhude yalanlarla sıvamaya çalışırız. Klavye delikanlısı kesiliriz.Oturduğumuz yerden meydan okuruz dünyaya ; korkaklık da bu ya ... Klavye müslümanı kesiliriz, kalpten değil klavye tuşlarından çıkar o dualar. Bir de amin deriz. 
 
      Neden Ali olmadığımız halde Fatıma bekleriz ? Neden kaçınırız öz eleştiri yapmaktan ? Neden insanları eleştiri yağmuruna tutarken, eleştirilmek ağır gelir bize ? Neden kaçarız aynalardan ? Hayır yani , neden kabul etmeyiz ki yaşlandığımızı ? Geçip giden yıllar insanlara bas bas bağırmıyor mu zaten yaşımızı ; biz kremlerle kırışıklıkları gizlesek bile ?
 
      Neden 6875120 sayısını okumadan geçer insanlar, bur da da olduğu gibi ? Sayılar bu kadar önemsiz midir onun için ? Yoksa üşenmiş midir okumaya ; diğer tüm uzun ve yorucu işlere karşı üşendiği gibi ?
 
      Peki neden Mürekkep Damlası bu kadar soru sorar ? Neden mi ? Düşündürmek için ...
 
                                                             
                                                                                                                (Mehdi Kaya) 


Bazen insanın gerçekten düşünmesi için , bazı ön düşünme egzersizi gerekebilir. Kendisi buna ihtiyaç görmese bile bu böyledir. İlk paragraftaki felsefe sorusunu bu yüzden sordum. Sürç-ü lisan ettiysek affola ...
Mehdi KayaYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6360
2 Firari Fırtına 4419
3 Mustafa Ermişcan 3820
4 Hasan Tabak 3527
5 Nermin Gömleksizoğlu 3175
6 Uğur Kesim 3037
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2945
8 Sibel Kaya 2889
9 Enes Evci 2599
10 Turgut Çakır 2288

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1575 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com