Denemeler

Cengiz Han Türk Müdür ?
Okunma: 1259
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Cengiz Han Türk Müdür ?


  Doğduğunda kim derdi ki ölümünden yüzyıllar sonra bile hala o tartışılacak, kim derdi ki dünyanın gördüğü en büyük komutan olacak, kim derdi ki yılların intikamını o alacak ve tozu dumana katacak... Tahmin ettiğiniz üzere Cengiz Han'dan(Temuçin) bahsediyorum. Tarih sahnesinin en çok konuşulan isimlerinden birisi oldu, konuşulmayı hak etti. Bugün ise en az kendisi kadar konuşulan ırkı hakkında bilgi verip, konu hakkındaki kendi yorumumu yapmak için kalemi elime alıyorum.

  Öncelikle tarihe merak salmış kişiler içerisinde kabul görmüş bir araştırma çeşidi vardır. Araştırdığınız şeyin zamanına gitmek. Bu öneriyi dikkate alınca kendimizi Çin kaynakları arasında buluyoruz, çünkü dönem hakkında en çok bilgi sahibi olan ve yazılı eser bulunduran ülke Çin'dir. Çin kaynakları arasında ise Cengiz Han Türk olarak yer almıştır. Onlara göre Cengiz'in soyu "Şa-To" adı verilen Türklere dayanır, ki bu Türkler Göktürklerin devamıdır. Çinliler, Cengiz Han'ın Göktürk soyundan geldiğini iddia etmektedirler. Onları destekleyen başka bir durum var ki o da Cengiz Han'ın fiziksel özellikleridir. Kendisi kumral, açık tenli, uzun boylu ve renkli gözlü olarak tasvir edilmiştir, yani tıpkı eski Göktürk kağanları gibi. Dahasında ise bu iddiaları destekleyen birçok bilgi bulunmaktadır. Bunlardan biri de Cengiz Han'ın Moğolca ile birlikte Türkçeyi de ana dili gibi kullandığı gerçeğidir. Diğer ülkelerle yazışmalarında Türkçeyi kullanmıştır. Ayrıca konuşmalarında da kendisini sürekli Türk olarak tanımlamıştır. Soy olarak Türklere bağlı olmasa bile (ki bence soy olarak da Türk) Türklüğü hissetmiştir ve kendini öyle görmüştür. Devam edelim, efsanelere göre Cengiz Han'ın soyu Bozkurtlara bağlıdır(tıpkı bizde olduğu gibi) ancak diğer Moğollar soylarını bir köpeğe bağlamışlardır. Onların geleneklerinde Cengiz Han'dan önce kurdun bir önemi bulunmamaktadır. Bu da manidar bir bilgidir. "Moğolların Gizli Tarihi" adlı kitapta Cengiz Han'ın soyu hakkında şu bilgiler bulunmaktadır : Cengiz Han'ın kökeni yücelerdeki göğün takdiri ile doğmuş '' Börteçine (Bozkurt) idi.''

 Cengiz Han bir gün Afganistan'da iken kadı Vahdettin isimli bir Arap onu ziyaret eder. Ve ona Hz.Muhammed’in "Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız"  sözü hakkında düşüncelerini sorar. Cengiz Han ise " Evet, bize bulaşmaya gelmez" cevabını verir. Ayrıca Oğuzhan Öcal'a göre Cengiz Han Avrupa'yı işgal ettiğinde Kıpçaklar için "Türk Milletim" diye söz etmiştir. Buradan da anladığımız üzere kendisi tamamen Türk olarak görmektedir. Zaten Moğol ve Türk ırkları arasında da yoğun bir akrabalık ilişkisi vardır. Dil olarak birbirine çok yakın olmaları ve gelenek bakımından benzer olmaları Tarihçileri onların yakın akraba olduğu gerçeğinde birleştirmiştir. Ayrıca soylarının da Turanidlere dayandığı düşünülmektedir. İki kültürün yakın olduğunu belirttikten sonra bir hikaye daha anlatarak devam edelim.

  Bir Arap Cengiz Han'ın oğlu olan Öğeday Kağan'a babasını rüyasında gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini ilettiğinde Öğeday Kağan ona "Babam bunu hangi dil ile anlattı ?" sorusunu yöneltmiştir. O da Arapça anlattı deyince, Öğeday Kağan babasının Moğolca ve Türkçeden başka bir dil bilmediğini söylemiştir.

  Cengiz Han büyük fetih girişimlerine başladığında ordusunun çok büyük bir bölümü Türklerden oluşuyordu. Türklerin bağımsızlık düşkünü olduğunu ve tarihte hiçbir zaman başka bir topluluğun boyundurluğu altına girmediğini, girmek istemediğini düşününce mantık yürüterek Cengiz Han hakkında bazı bilgiler elde edebiliyoruz. Binlerce Türk'ün Cengiz Han ile birlikte savaşması onu kendilerine yakın bulduğunun bir göstergesi olmakla beraber, Cengiz Han'ın kendisini Türk olarak tanımlamasının da bir sonucudur. Cengiz Han'ın oğullarının(oğullarının isimleri Türkçe kökenlidir)Türk devletleri kurması ve torunlarının Türk olması yine bizi sonuca götürebilecek bilgiler arasındadır. Cengiz Han'ın babasının soyunun da  Oğuz Han'a dayandığı Cengizname adlı destansı eserde yer almaktadır.

  Kendi görüşlerime gelecek olursam ben Cengiz Han'ın Türk olduğuna inanıyorum, binlerce Türk’le birlikte savaşmış bir insan benim için Türk’tür, illa damarlarında kan olması gerekmez. Ki yukarıda da bahsettiğim gibi damarlarında Türk kanı olması da kuvvetli ihtimaldir. Ülkemizde ise Cengiz Han fazla sevilmez. Şimdi ise bunun nedenine gelelim. Cengiz Han fetihlere başladığı sırada Arap milletini kesip doğramıştır. Şu an ki Müslümanlar da Cengiz Han'a bu tavrından dolayı kin tutmuştur. Ancak bilmedikleri veya bilmek istemedikleri bir gerçek vardır. O da Cengiz Han'ın intikam aldığı gerçeğidir. Ve kendisi bunu şu sözlerle açıklamıştır : "Ben tanrının cezasıyım. Eğer bir günah işlememiş olsaydınız, tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı." Çünkü Araplar zamanında Türkleri katliama tabi tutmuştur ve binlerce Türk'ü ağaçlarda sallandırmışlardır. Bu sözde Müslüman kesim ise bu gerçeği görmeden Cengiz Han'a cephe almışlardır. Din, aklın önüne geçerse bunun ismi yobazlıktır. O yüzden Cengiz Han Müslüman Arapları doğramıştır barbardır, canidir sözleri benim lügatımda geçerliliğini tamamen yitirmiş sözlerdir. Cengiz Han'ın tek yaptığı intikam almaktır ve ben bir Türk olarak bundan hiçbir zaman şikayetçi olmadım, hatta gurur duydum. İntikamımızı alan bir yiğit varmış eski zamanlarda... Kusursuz olanın Müslümanlar değil İslam olduğu gerçeğini hala idrak edemeyen Müslümanlar yüzünden yıllardır bu ülke ileriye bir adım atamıyor. Ama ben bunlardan bahsedince benim adım ateist oluyor. İlginç...

  Bir kesim ise Cengiz Han Türklerle savaştı diye onun dehasını görmezden gelmiş, sövmekle yetinmiştir. Yıllar önce öz be öz Türk olan Timur, Osmanlı İmparatorluğunu çöküşün eşiğine getirmiştir. Yavuz Sultan Selim doğuda Türkmenlerle savaşmıştır. Büyük Selçuklu Devlet'i, diğer bir Türk devleti olan Gaznelileri bitirmiştir. Daha örnek verecek olursak tarihte birçok savaş yapılmıştır Türkler arasında, neden sadece Cengiz Han bu kadar tepki çekmiştir ?Ayrıca Cengiz Han Avrupa'ya girdiğinde karşısına Macarlar çıkınca onlar Türk soyundan olduğu için onlara dokunmadan ilerlemiştir. Doğanın kanunu budur güçlü olan güçsüzü yener. Ve yine bir doğa kanunu olan "Yaşamak İçin Öldür" felsefesi o dönemki bozkırların tek şartıdır. Neden tarihimizi şan katacak bir komutan eklemiyoruz da onu dışlıyoruz anlamıyorum. Zaten Türkler olarak hiçbir zaman tarihimize sahip çıkamadık. Bugün araştırmalarım arasında bulduğum şu söz ise her şeyi açıklar cinsten :

"Ecdad tarih yazmış evlat okumaktan aciz"

Bütün bunları anlattıktan sonra Cengiz Han kusursuzdur gibi bir anlam çıkarabilirsiniz; ama kesinlikle öyle bir şeyden söz etmiyorum. Kütüphaneleri yakması ve bazen hırsının önüne geçememesi onu acımasız biri yapmıştır bu bir gerçek. Ancak yanlışı olan tek komutan Cengiz Han değil tabii ki. Ben sadece ona yöneltilen saçma ve desteği olmayan eleştirilere cevap vermek istedim. Türk mü değil mi tartışmasına son noktayı koyacak olursam ise bana göre kendini Türk hissetmesi ve Türklerle omuz omuza savaşması benim için yeterli bir bilgidir. Günümüze dönecek olur isek şahsen kıskandığım bir tablo ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Moğolistan'da Cengiz Han ataları olarak görülüyor ve büyük saygı duyuluyor. Biz ne atamıza saygı duyuyoruz ne geçmişimizi tanıyoruz. Cengiz Han tarihte savaş kaybetmeyen tek komutandır. Ve benimde Geronimo ile birlikte büyük saygı duyduğum ve hayran olduğum bir komutandır. Strateji bilgisi üst düzeydi ve dahi bir insandı. Yazının sonuna gelirken, son noktayı yine çok sevdiğim bir Cengiz Han sözü ile koyuyorum :


"Benim kazanmam yeterli değil! Diğerlerinin hepsi kaybetmelidir."


Diğer yazılarım için : http://www.ozgurroman.com/profil.aspx?uye=8050
Umut KaradaşYorumlar (2)
Burak Şenlikci 9.09.2014 15:40
aynen tarihimize sahip çıkamıyoruz "Ecdad tarih yazmış evlat okumaktan aciz"
dediğin gibi bu söz her şeyi doğruluyor.

Umut Karadaş 9.09.2014 15:52
Kesinlikle, teşekkür ediyorum.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4494
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3095
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:473 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com