Denemeler

Sadece Gerçekler 8 : Akıl Savaşı
Okunma: 1015
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Sadece Gerçekler 8 : Akıl Savaşı


100. Makaleyi yazmadan önce her zaman öncelik verdiğim bir yazı dizisi olan "Sadece Gerçekler" serisinin bir yenisini daha yazmak istedim. Gerçeklerin hiçbir zaman bitmeyeceğini ve dolayısıyla bu serinin de hiçbir zaman sonlanmayacağını hatırlatıp lafı fazla uzatmadan konuya giriyorum.

Sadece Gerçekler İçin...

 Bildiğimiz senaryonun hayata geçtiği şu günlerde olacaklardan endişelenmemek elde değil. Dalından şüphe ettiğin ağacı kesmelisin, kesmelisin ki gün geldiğince o ağaç sana dar ağacı olmasın. Ama biz hiçbir dalı kesemediğimizden kendi topraklarımız bize sürekli dar ağacı olmaktadır. İsterse teknoloji diğer gezegenlere ulaşsın, isterse ordular milyarlarca kişiden oluşsun fark etmez; bir savaşı kazanabilmek için kullanman gereken tek değil ama en önemli şey akıldır. Savaşı akıllılar kazanır, daha az akıllılar kaybeder. Bu işin kötülerle veya iyilerle alakası yok. Cengiz Han kendinden kaç kat daha fazla olan rakibini yendiğinde elinde makineli tüfekler yoktu, sadece daha iyi kullandığı bir aklı vardı. Veya Hitler Sovyetlere saldırmak yerine Avrupa'ya yayılsaydı şu an belki Alman İmparatorluğu adı altında onlarca devlet olacaktı, Naziler dünya arenasında baş gösterecekti. (Hitler olayını daha önce açıklamıştım, bu sadece ufak bir örnek.) Aralarında yüzyıllar olan iki örnek verdim, bunun da anlatmak istediğim şeyin altını kara kalemle çizdiğini düşünüyorum. Duygularımız ne kadar yoğun olsa da aklımızı kullanmalıyız. Kaos hiçbir zaman işimize yaramaz. Bizim milletimizin bana göre en büyük sıkıntısı resmin tamamını görememektedir. Ve gerçekler hiçbir zaman tek bir parçaya sığmamaktadır.

Sadece Gerçekler İçin...

 Genç zihinlerin köreltildiği yerin okul olduğunu bilmenin utancı, sitemi ve hüznü ile karışık duygular içinde bu paragrafa başlıyorum. Okulda öğrenilen herhangi bir bilginin gerçek yaşamda geçerliliğinin olup olmadığı düşünmek bile sistemin ne kadar kötü dizayn edildiğini gösteriyor. Sistemin kasıtlı olarak böyle yapıldığını bilmek ise başın öne eğilip kaşların çatılmasıyla sonlanılan bir beden diliyle sonuçlanmaktadır. Kızgın ama şimdilik elden bir şey gelmeyen... Yanlış olduğundan emin olduğum tarihi bilgileri ezberleyerek sınavdan geçmeye çalışan binlerce çocuk. Bu çocuklar büyüdüğünde ülkesini nasıl düşünsün ? Bilmiyorlar ki buralara nasıl gelinmiş. Yukarıda bahsettiğim akıl savaşının bir kolu da burada karşımıza çıkıyor. Yanlış büyüdüğümüz için doğruyu bulmamız çok zaman alıyor zaten bulunca da genellikle iş işten geçmiş oluyor.

Sadece Gerçekler İçin...

 3.Dünya Savaşının göz kırptığı zamanlarda her şey olasılık üzerinden değerlendirilirken kesin olan tek bir şey vardır. O da 3.Dünya Savaşının "Din Savaşı" olacağıdır. Zaten Albert Pike diye bir arkadaş 3 dünya savaşının senaryolarını da 1800'lü yılların sonlarına doğru yazmıştır. Kendisi bir mason üstadı ve yeni dünya düzeninin fikir babasıdır. Ancak 3.Dünya Savaşı adlı bir yazı yazacağımı önceki yazılarımda söylemiştim, bu söylemimi koruyorum ve Pike hakkındaki açıklamaları burada bırakıyorum. Umarım bu büyük savaş çıkmadan o yazıyı tamamlayıp, yayınlayabilirim. Ne demiştik ? 3. Dünya Savaşı "Din Savaşı" olacak diye. Müslümanlar baş rolde oynayacaklar, ki bunu ortalama akıl sahibi ve dünyanın gidişatını az çok takip eden sıradan bir insan söyleyebilir, Pike falan ihtiyacımız yok. (Şimdilik)  Ancak savaşlarda caydırıcı birçok etkenin bulunması belki birçok kez fitilin ateşlenmesini önlemiştir. Mesela atom bombası ve etkisi yoğun olan diğer bombardıman silahları devletleri her zaman bir adım geriye atmak zorunda bırakmıştır. Çünkü herhangi savaş anında böyle bir saldırıya maruz kalmak sizi yıllarca geriye götürecektir. Tıpkı Japonya'da olduğu gibi... Savaşın ne zaman çıkacağı belli olmaz ancak bizim işimiz olasılık değil gerçeklerle. Ve gerçek olan şu ki o savaştan sonra dünya eskisi gibi olmayacaktır. Basit değil ciddi bir değişim olacaktır. Ve bir taraf diğer bir tarafın boyundurluğu altında yaşayacaktır. Savaşın kazananı olmaz, daha az kaybeden bayrağı elinde tutacaktır.


En büyük silah akıldır. Ateş etmeyi öğren çünkü bu savaş hiç bitmeyecek.Diğer yazılarım için : http://www.ozgurroman.com/profil.aspx?uye=8050Umut KaradaşYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4494
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3095
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:540 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com