Denemeler

Tarih Değiştirilmiş Olabilir Mi ? 2
Okunma: 854
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Tarih Değiştirilmiş Olabilir Mi ? 2

 
  Bu serinin ilk yazısında tarihin değiştirildiğine kesinlikle inandığımı ve bunun zor olmayacağını söylemiştim. İlk yazıyı kısaca özet geçmek için yine o yazıda geçen bir sözü paylaşmam yeterli olacaktır diye düşünüyorum : "Aslında tarih değiştirilemez çünkü yaşanmış bitmiştir; ancak yanlış öğretilebilir"  İkinci yazıya gelecek olursak ise aynı konu üzerinden mantık yürütmeye devam edeceğiz, belki bir kişinin daha olanlar hakkında düşünmesine yardımcı olacağız, belki de yoğun tartışmaları fitilleyeceğiz ama her ne olursa olsun gerçeklere bir adım daha yaklaşacağız.

 
  Büyük oynayan tüm insanlar iyi veya kötü olarak tarihi kullanmak zorundadırlar çünkü geçmişe bakmadan atacakları adımlarda tökezleyeceklerini bilirler. Zaten toplumumuz o kadar kandırılmaya meyilli bir hale geldi ki, atılan her şeyi havada kapıyoruz. Kendi fikrimiz ve düşüncemizden uzak yaşıyoruz, bir grup ise boyunlarındaki tasma ile hür fikirleri olduğunu iddia ederek yaşıyor. Şahsen ben tarihi değiştirmek(yanlış öğretmek) isteseydim dizayn edeceğim toplum tamamen bu şekilde olurdu. Okuma ve araştırma alışkanlığımızın olmaması da bu konuda ekmeğe yağ sürmektedir. Tekrar tarihe dönecek olursak, örnek vererek devam etmek istiyorum, diyanet işleri Türklerin İslam'a severek girdiğini öne sürmüştür ki, bu da daha önce yazdığım yazılardan anlaşılacağı gibi yanlış bir bilgidir. Türklerin İslamiyete zorbalıkla girdiğini anlattığımda beni ağır şekilde eleştirenler olmuştu ancak bu kesim demek istediğimi hiçbir zaman anlamayan bir kesimdi. Mesela bu olayı  " İslam'ın Gerçek Yüzü " şeklinde yorumlayıp, İslam'ı kötüleyenler de olmuştur. Bu da yanlıştır. Müslümana bakıp İslam'ı eleştirmek daha büyük bir yanlıştır. Şu örnekte de görüldüğü gibi tarihi istediğiniz yere çekebilirsiniz, dolayısıyla birkaç belge ile değiştirmek de zor olmayacaktır, inanın bana. Devam edecek olursak, dini kitapların bile değiştirildiği düşünülürken tarihten herhangi bir olayı değiştirmek zahmet gerektiren bir iş olmayacaktır. İncil'in yeniden yazılıp halka bu şekilde empoze edildiği de bir gerçektir. Gerçekler bir türlü ortaya çıkmaktadır bu sorun değil, asıl sorun senin bunu kabul edip edememendir. Örneklere devam edecek olursak "Adalet, mülkün temelidir" sözü Atatürk'ün değil, Hz. Ömer'in bir sözüdür. Bu da muhtemelen aşırı Atatürkçüler tarafından değiştirilmeye çalışılmış bir olaydır. (Belki de halk arasında değişmiştir net bir bilgim yok) Her şeyin aşırısı zarardır. Sevr'in hiçbir zaman bir antlaşma olmadığı sadece proje aşamasında kaldığı ama her tarih kitabında "Sevr Antlaşması" olarak geçtiği de yine farklı bir gerçektir. Atatürk'te Nutuk adlı eserinde bundan proje olarak bahsetmiştir. Hatta şöyle ki o antlaşmanın imzalanmaması dünyada gelişen kötü olayları ertelemiştir(ne yazık ki engellememiştir) Örnekler asla bitmez, kazıdıkça yenisi çıkar. Eğer şu an bize anlatılan tarih bir dönümlük bir araziyse, arka planda saklanan tarih en az 3 dönümlük bir arazidir ve asıl ganimet orada yatmaktadır.

 
  Bizim hatamız aslında şurada yatmaktadır. Bunu da Birinci Dünya Savaşı'ndan örnek vererek açıklamak istiyorum : Gavrilo Princip isimli Sırp milliyetçisi bir arkadaş, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu veliahtını öldürüyor ve savaş başlıyor. Sonrasında ise bütün ülkeler kıyıdan köşeden bu savaşa girerek dünya savaşı haline getiriyor. Hiç mi kıllanmıyorsunuz bu olayın arka planında bir şey var mıdır diye ? Birileri ortalığa gazı yaymış, sonrasında bu Gavrilo denilen vatandaş fitili ateşlemiş.(Gazı yayanların emriyle fitili ateşlediğini söylemiyorum bile) Biz ise fitili ateşleyeni manşetlere taşımışız, gazı yayanlar umurumuzda bile değil. Sonra bunu tarih diye önümüze koyuyorlar, bizi bundan sınav yapıyorlar, yanlışı olanı bilemediğimiz için geleceğimizden ediyorlar. Adamlar güzel sistem yapmış hakkını veriyorum ama bizde hiçbir şeyden anlamıyoruz be kardeşim, her şeye körü körüne inanıyoruz. Neyse toparlayacak olursak ben bu yazının başlığına soru işareti koydum ama ortada soru falan yok. Tarih apaçık bir şekilde değiştirilmiştir ve yanlış öğretilmektedir. Asıl hazine yer altında ama bizden kimse kazımaya niyetli değil... Bu da üzücü olan başka bir gerçektir.
Umut KaradaşYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3248
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4839 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com