Denemeler

Türkiye Bölünüyor 2 : Zincirleme Saçmalık Tamlaması
Okunma: 746
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Türkiye Bölünüyor 2 : Zincirleme Saçmalık Tamlaması


  Eleştiri yazılarına verdiğim uzun aranın ardından bugün yeniden fikirlerimin kağıt ile buluşmasını okuyacaksınız. Yine anlam veremediğim olayları "zincirleme saçmalık tamlaması" şeklinde sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu giriş kısımlarını pek sevmediğimden direk içeriğe giriyorum.

  O kadar çağ arasından en gereksiz insanların bulunduğu jenerasyona denk gelerek doğduğumuz anda şansımızı bir kenara bırakmıştık zaten. Burada kullandığım çoğul hal ise benim gibi düşünen insan topluluğunu temsil etmektedir. En gereksiz insanlar sözünü kullanarak ise ben ve benim gibileri yüceltmedim, kafasının içindeki beyni yok sayarak devam eden değişik insan grubundan bahsediyorum. Birazdan neden böyle söz ettiğimin detaylarına girince söylemek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız. Belki hak vereceksiniz belki de yazdıklarım ayna olacak ve satırlarda kendinizi göreceksiniz.


  Ülke içerisinde öyle bir bölünüyoruz ki mitoz bölünme, mayoz bölünme falan fazlasıyla amatör kalır. Biz bölündükçe çoğalmıyoruz, bölündükçe azalıyoruz. Yaşadığınız toplumdan bir adım geriye çekilin ve ne hale geldiğimizi görün. Ben bir adım geriye çekileyim dedim sonra geriye doğru adım atan ayaklarımı durduramadım. Bak çok ufak bir örnek vereceğim, sakin sakin okumaya devam edin. Fenerbahçe - Galatasaray muhabbeti yüzünden öyle bir bölündük ki aklınız almaz. Yabancı milletlerin takımlarıyla yapılan maçlarda bile kendi ülkemizin takımını desteklemiyoruz. Ne alakası var diye söylenmeyin içten içe çok alakası var. O küçük beyninize hiçbir şey sokamıyorsunuz. Maç esnasında Fenerlilerin anasına avradına küfür edip, maç sonrasında Fenerli arkadaşlarınızla çay içersiniz siz. Böyle karaktersiz, riyakâr ve sefil haldesiniz. Takım fark etmez Fenerbahçe'yi sil istediğin takımı yaz, istersen Kaldırımspor yaz, benim anlatmak istediğim açık. Saçma sapan şeyler yüzünden, saçma sapan insanlar sayesinde saçma sapan durumların içine giriyoruz. Al sana zincirleme saçmalık tamlaması.


  Spor çok küçük ama etkili bir örnek. Domino taşları gibiyiz bize bir kere dokundular şimdi biz kendi kendimizi yıkıyoruz. Bunun en büyük nedeni de düşünmekten yoksun insanlarımız. Ben egomu tatmin etmek için kalemin kağıdın başına geçip milleti eleştirmiyorum güzel kardeşim, istiyorum ki bir şeylerin farkına varın artık. Ot geldiniz ot gitmeyin. Zifiri karanlığa koşuyoruz elinizdeki fenerden medet umuyorsunuz. Hayatınızı makara üstüne kurup "amaan bana dokunamayan yılan bin yaşasın" demeyin. Milenyum Çağı'na geldik hala Yontma Taş Devri kafasında yaşayan insanlarımız var. İşin daha kötüsü bu tipler herhangi bir milli günde sosyal medyada vatan millet sevdalısı çıkıyor. Hayatınızda mizah olmasın demiyorum ben yanlış anlaşılmasın, belki benim hayatımda birçoğunuzun hayatından daha fazla mizah var. Ama benim vicdanım rahat. Evrenin gizemini çözmedim ben veya bilim adamı olup ölümsüzlüğü bulmadım anasını satayım. Sadece gözümüzün önünde kocaman olan gerçekleri gördüm, sizde görün istiyorum. Az önce belki en içten cümlemi kurdum : "Sizde görün artık şunları" Ben bu insanların düzelmeyeceğini ve zihniyetin hiçbir zaman değişmeyeceğini biliyorum da bir umut işte... Başka bir örnekle alt paragraftan devam edelim.


  Ben apolitik bir adamım, apolitik olmaya çalışıyorum, politikayı sevmediğimi kaç makalemde çok kez söyledim. Ama son zamanlarda popüler olan bir muhabbete de değinmezsem eksik hissederim. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni ayıran, ayrıştıran insanlar türemeye başladı, bu yeni stratejimi bilmiyorum ama bizim insanımız ışık hızında buna da atladı. Atatürkçü olanlar Osmanlı'yı yermeye, Osmanlı torunu olduğunu iddia edenler Atatürk'ü eleştirmeye başladı. Sadece 1 saat sosyal medyadaki bazı sitelerde gezdikten sonra bu tarz onlarca insanla karşılaştım. Ya anlamıyorum ben niye ötekileştirme çabası içine giriyoruz. Osmanlı bizim ecdadımız, atamız, dedemiz. Dünyaya hükmetmişler bununla gurur duymak varken neden dışlıyoruz ? Öte taraftan Atatürk gibi bir adam bu ülkenin başına gelmiş en büyük şansken neden onunla övünmek yerine silmeye çalışıyoruz ? Kulaktan dolma bilgiler ile nefes alıp veriyorsunuz ve ne yazık ki türüyorsunuz. Daha önceki bir yazımda da söylediğim gibi bu insanların okudukları son kitap ilkokulda sıranın altında kaldı, düşünmeyi bilmemek ve cehalet bu yüzden. Ben Mete Han'a da hayranım, Kültegin'e de hayranım; Kanuni'ye de, Fatih'e de, Atatürk'e de hayranım. Şu topraklara bir gram faydası dokunmuş herkese minnettarım.


  Biz Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur diyoruz Türkler kendi içerisinde birbirini yiyor. Hiçbir şeyi yobazlık derecesine ulaştırmayın diye her yazımda söylüyorum. Radikallik beynini ele geçirirse, fikirler sizin değil o ideolojinin ürünü olacaktır. Minnet duyun, tapmayın. Dininizi sevin, inanın ama esiri olmayın. Bak mesela az önce din ile ilgili "bazı kesimlere" göre olumsuz bir cümle kurdum. Şimdi onlar bana ateist, kâfir gibi cümleler kullanacak, en azından içlerinden geçirecekler. Nereden biliyorum ? Daha önce yaşadım çünkü. Onların gözünde dine ve o dinin mensuplarına toz kondurulamaz, araştırılamaz, sorgulanamaz. Sadece din değil bak tek taraflı bir adam olarak düşünmeyin beni. Atatürk'te eleştirilebilir. Ben Atatürk'ün mason olup olmadığını araştırırken ona duyduğum minnet bir gram azalmadı, aksine araştırmalarım sonucu arttı. Her şeyi araştırıp, eleştirip, sorgulamaya açık olun. Bir şeyi eşelemek onu kenara attığınız anlamına gelmiyor. Bu ülkede çok popüler olduğu için Din-Atatürk ikilisini örnek verdim. Yoksa söylediklerim her konu için geçerli. Neyse yavaş yavaş sonuca geliyorum gece baya ilerledi. Daha öncede söylediğim gibi karamsar değilim, olanı olduğu gibi yazıyorum. Siyahı görüp, pembeyi anlatmanın kime ne faydası olabilirdi ki ?Umut KaradaşYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6406
2 Firari Fırtına 4461
3 Mustafa Ermişcan 3887
4 Hasan Tabak 3579
5 Nermin Gömleksizoğlu 3214
6 Uğur Kesim 3066
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3023
8 Sibel Kaya 2924
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2543 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com