Hikayeler

Koca Aslan : Gıybetli Çakal ve Tek gözlü Kaplan 1.Bölüm
Okunma: 658
Kiraz Yapım - Mesaj Gönder


YORUMLARINIZI MERAK EDIYORUZ!... 
  
 
1.Bölüm
 
Günlerden sicak bir gündü ormanda yasamlarini sürdüren bütün hayvanlar her zamanki gibi siradan bir gün geciriyorlardi, kimisi yuvasinda huzur icinde kimisi avlanmaya cikmisti. Ormana bir cakal gelmisti bu öyle böyle bir cakal degil, cikarlari icin herseyi yapan en iyi dostlarini  bile satip kendi imparatorlugunu kurmaya kalkan bir cakaldi, bu geldigi ormanin büyüklügünü ganimetini, kolayca yemek bulmayi duyup geldigi bu ormanda imparatorluk kurmak ister ancak bu giybetli cakal icin pekte kolay sayilmayacaktir bu ormanin öyle bir krali vardir ki kimse kolayca bu krali devirmeyi asla basaramazdir, bu giybetli cakal önce orman sakinlerini kendi safina cekmeye calisacaktir önce ormana yerlesmek icin kendine gercek dost degil kendi cikari icin dost edinecektir. Giybetli cakali ormanin girisinde "tek göz" lakapli kaplan karsilar birden bire giybetli cakalin önüne cikar etrafinda agir adimlarla yürür, giybetli cakal korkmus gibi bir ifade uyandirir sifatinda ayaklari titremeye baslar gözlerini mahsumca kaplana diker.
Tek gözlü kaplan, giybetli cakal'a sorar : - Kimsin sen ? sen bu ormandan degilsin nereden geldin buraya ?. Giybetli cakal cevab verir : - Gidecek baska yerim yok, ailem saldiriya ugradi yuvamizi dagittilar ailemi katlettiler ben bir magaraya sigindim benide öldüreceklerdi ama beni bulamadilar bende oradan uzaklastim cok uzaklardan geliyorum kac gündür yollardayim bilmiyorum bu ormani gördüm buraya yerlesmeye karar verdim! diyerek bir yalan uydurur giybetli cakal... 
- Kaplan : Buraya her isteyen kafasina göre yerlesemez buradaki kalabalik gittikce artti ve ben bundan hic hoslanmiyorum hadi bakalim yaylan buradan hadi uzaklas.
Giybetli Cakal : Benim burada kalmama izin verirsen senin icin herseyi yaparim,,,
-Kaplan : Benim icin ne yapabilirsin ki ?, benim icin birsey yapabilirsin oda buradan gitmekle.
Giybetli Cakal : Bu orman cok büyük bir orman, bana ihtiyacin olacaktir sen benim burada kalmama izin verirsen ben senin arkanda olurum.
Cakalin bu söyledigine sinirlenen kaplan cakal'a aniden kükreyerek üzerine yürür.
- Kaplan : Sen kendini ne saniyorsun? ben bugüne kadar arkama kimseyi almadim kimsenin gücüne ihtiyacim yok seni parcalara ayirmadan defol burdan,
Giybetli Cakal : Bu yüzden mi bir gözünü kaybettin, beni yanina alirsan istedigin herseyi yaparim.
Cakalin bu dedigine söyleyecek sözü olmayan kaplan, giybetli cakal'i yanina alip almiyacagi konusunda düsünür ve onu yanina almaya karar verir, "Benimle gel" diyerek giybetli cakal'in ormanda kalmasina izin vererek onu yanina alir.
Bu ikili beraber yürürler giybetli cakal, kaplan'i bi an önce tanimak istemektedir gecmisiyle onu tanimaya calisir hakkinda herseyi bilmek istemektedir, cünki bilirki ormanin tek krali koca aslandir.
Giybetli Cakal :  Gözüne ne oldu senin ?. kavgadami kaybettin ?.
- Kaplan :  Herseye fazla merakli olma, cok soru sorma cok soru sorarsan sende benim gibi gözünü yahut elini kolonu bacagini kaybedersin kendince yasamaya bakacaksin kimseye bulasmiyacaksin kendi yemegini kendin bulacaksin kendi yuvani kendin kuracaksin herkezle dost olmayacaksin, bu orman digerleri gibi siradan bir orman degil, burada aklini bile yitirebilirsin o yüzden aklini korumak zorundasin kendine mukayet olmak zorundasin, önce beni tani benim disimda kimseyle konusma...
Giybetli Cakal : Sen nasil diyorsan öyle olacaktir kaplan.
Kaplan, giybetli cakal ile yuvasina gelir, yuvasinin etrafini ceviren citler vardir heryerde tuzaklar vardir kimse kaplan'in yuvasina kolayca yaklasamaz giremez gözetleyemez.
Giybetli cakal yuvanin arkasin'da bir ses duyar kaplan'a "bu sesler'de neyin nesi diye sorar":
Kaplan ise "Gelde kendin gör!", diyerekten cevab verir. Sese dogru yönelen cakal gördügü manzara karsisin'da saskina döner, yüzlerce kaplan ordusu bir savasci asker gibi yetistirilmektedir.
-  Giybetli Cakal : Bunlarda kim ne yapiyorlar orada ?.
- Kaplan : Bunlar benim gercek savascilarim, bir asker gibi yetistiriliyorlar gercek bir savasci gibi. 
- Giybetli Cakal : Ne icin peki ?.
- Kaplan : Tabiki savasmak icin.
- Giybetli Cakal : Kiminle ?.
- Kaplan : Ögreneceksin cakal, ama evvela sana dediklerimi unutma onlari ögren.
Tek gözlü kaplan, savasci askerlerini etrafina toplar, bugünlük calisma yeter diyerek askerlerini dinlendirir.
Ve sira geldi, bu koca orman'in tek sahibi krali cesurmu cesur aslani koca aslan'a gelir.
Bu koca aslan son günlerde cok mutludur ayni zamanda heyecanli'dir cünki disi'si gebedir, ve bu koca aslan bir erkek aslan cocugu beklemektedir, ve o gün gelip catmistir, koca aslan'in bir erkek oglu koca orman'a gözlerini acar oglunu koklayip ona sarilan koca aslan karisi'nida cok sevmektedir kendisine bir erkek aslan dogurmustur, koca aslan öyle mutludur'ki bütün orman'a aslan dostlari ile haber salarak bir eglence tertib eder bu eglenceye bütün ormandakiler davetlidir, bu haberi tek gözlü kaplan, kaplan dostu'ndan birinden alir.
- Asker Kaplan :  Efendim, size önemli bir haber getirdim,
- Kaplan : Ne haberi ? söyle bakalim.
- Asker Kaplan : Koca aslan, bir eglence düzenliyormus bütün orman sakinleri´ni bu eglenceye davet ediyormus.
- Kaplan : Nereden cikti bu eglence! sebebi ne olaki ?.
- Asker Kaplan : Koca aslan'in bir oglu olmus, oglunun serefine bir eglence düzenliyor.
- Kaplan : Eglence'nin gününü ve saati'ni ögrenin, koca aslan'a hediyemizi verelim.
- Giybetli Cakal : Kim bu koca aslan ?.
- Kaplan : Bu orman'in krali, imparatoru ve benim en büyük düsman'im.
- Giybetli Cakal : Anladigim kadariyla, bu düsmanlik senin tek gözü'nü kaybetmekten ibaret.
- Kaplan : O cok güclü bir aslan gercek bir kral, onunla savastigimda bütün dostlarimi tek basina öldürdü sadece ben kalmistim, göz göze geldik yagmur yagiyordu müthis bir firtina vardi, kendimi toparlayip bütün gücümle ona dogru kostum pencelerimi gecirirken o erken davrandi, pencesi ile sol gözüme pence atti o an yere yigildim kendimi kaybetmisim tam bir gün baygin haldeydim uyandigimda sol gözümün görmediginin farkina vardim kendime aynada baktigimda gözümün altinda koca aslan'in pence izi vardi gözüm artik eskisi gibi hic bir zaman görmeyecekti gözümü kaybetmistim ama gücümü kendimi kaybetmedim ve ben o an yemin ettim intikam yemini kisa zamanda kendimi toparladim orman'dan gitmekten vazgectim kalip tekrar savasmaya karar verdim dört bir yandan kaplan dostlarimi topladim onlari yetistirdim ve simdi savasmak icin hem hazir hemde savasa aclar. 
Eglence günü gelip catmistir, tek gözlü kaplan askerlerini etrafina topladi, onlarla konustu.
- Kaplan : Dostlarim bugün iste o gündür, intikam zamani gelmistir kardeslerimizin intikamini alma vakti gelmistir, gücünüzü cesaretinizi toplayin bütün ögrendiklerinizi sahaya sürün, koca aslan'in kurdugu kralligi sizler devireceksiniz bu orman'in gercek sahipleri sizlersiniz gercek kral biziz arkadaslar, hazir olun gidiyoruz.
- Giybetli Cakal : Beni yanina aldin, senin icin herseyi yaparim demistim bende seninle geliyorum savasmaya hazirim.
- Kaplan : Bu sadece bizim kavgamiz, sen beni burada bekle bu isi bizim genimizden baskalari cözmeyecek sadece biz cözecegiz.
- Giybetli Cakal : Bana ihtiyacin olacaktir, izin ver seninle geleyim.
- Kaplan : benimle birlikte kal, sen savasmayacaksin sadece nasil intikam aldigimizi göreceksin.
Giybetli cakal, tek gözlü kaplan ve askerleri yola koyulur, koca aslan'in tertipledigi eglenceye dogru hizli adimlarla giderler. Koca Aslan, tüm dostlarini mutlu gününde ysninda görmekten mutlu olmustur, bir yanda karisi diger yanda yeni dogan koca aslan'in tek veliati ikinci koca aslandir. Eglence tüm hiziyla devam etmekteydi, tek gözlü kaplan ve giybetli cakal ve tek gözlü kaplan'in askerleri eglenceyi tepenin basinda seyretmekteydiler.
Tek gözlü kaplan icindeki intikam atesi ile yanip tutusuyordu, askerlerine emir vererek onlari dört bir yana saldi, koca aslan'in sarayi'nin etrafini cevirmislerdi tek gözlü kaplan'dan saldiri isareti bekliyorlardi, tek gözlü kaplan tepenin basinda koca aslan'i gördü kaybettigi gözü sizlamaya basladi artik saldiriya hazirdi askerlerine isaret verdi, giybetli cakal'a : "Sen burada bizi bekle!" dedi, Ve tepeden asagiya dogru indi hizlica kosmaya basladi ve öyle bir kükrediki koca aslan olmak üzere eglencede bulunanlar tepeye dogru baktilar.
Koca Aslan bu sesin tek gözlü kaplan'a ait oldugunu biliyordu, oglunu karisina emanet edip "buradan uzaklasin!". Ve gözlerini tepeye dogru dikti sertce baka durdu tek gözlü kaplan'i görüyordu, tek gözlü kaplan koca aslan'a dogru kosuyordu.
Koca Aslan pencelerini keskinlestirdi aslan dostlari yaninda saf aldi.
Aslan dost sordu : " kim bu kralim ?.
- Koca Aslan : Öldü sandigim düsman'im...
Ve ilk bölümün sonu, ikinci bölümde görüsmek dilegiyle.
 
HIKAYE :
SONER SONKAN
KAAN BIR 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kiraz YapımYorumlar (1)
uğurlu böcek 5.12.2014 10:47
BEĞENDİM


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1976 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com