Denemeler

Evrenin Gizemine Yönelik Meraklarım
Okunma: 1018
Umut Karadaş - Mesaj Gönder


Evrenin Gizemine Yönelik Meraklarım


  Gizemlerle dolu bir evrende yaşadığımızı ve içinde bulunduğumuz dünyanın bir sürü bilinmezlikler barındırdığını fırsatını buldukça söylüyorum. İlk çağdan bu yana insanlar bir şeye inanma ihtiyacı duymuşlardır bunun nedeni çevrelerinde gelişen olaylara anlam verememenin getirdiği bir sığınma güdüsüdür. Bu şekilde din bir ihtiyaç olarak yeryüzünde belirmiştir. Benimde evren hakkında araştırmalar yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra karşıma din(teoloji ile beraber) çıkmıştır. Çünkü insanoğlu cevabını veremediği soruları daima olağanüstü bir güce yormuştu. Bende bugün cevabını veremediğim bazı soruları dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Bu soruların bazılarının ucu dine, bazılarının fiziğe, bazılarının ise diğer pozitif bilimlere dokunmaktadır.


  Sorulara geçmeden önce işleyiş sisteminden de biraz bahsetmek istiyorum çünkü bu bir makale yazısı gibi değil de söyleşi, konferans havasında olacak. O yüzden fikirlerinizi belirtmeniz hem sonuca ulaşmak adına hem de beyin fırtınasının getireceği pozitif çıkarımlar adına etkili olacaktır. Bu yazıyı bir seri haline getirip, 3'erli şekilde aklıma takılan ve yoluma çıkan soruları sizinle paylaşmayı düşünüyorum. Şimdi daha fazla uzatmadan bu yazının 3 sorusuna geçelim.


  1-) İnsanoğlu yeryüzüne attığı ilk adımdan itibaren üzerine koyarak yoluna devam ediyor. Her geçen yıl daha fazla bir şey öğreniyoruz dolayısıyla kendimizi daha fazla geliştiriyoruz. Aslında benim soracağım soru : "Allah Kuran'ı neden 600'lü yılllarda indirmeye başladı da ondan önceki yıllarda böyle bir girişim de bulunmadı ?" üzerine olacaktı. Ancak kendi araştırmalarım sonucu bunun kısmen mantıklı bir cevabını buldum. Kısaca insanoğlu Kuran'ı anlayabilecek kapasiteye ulaşınca, Kuran insanlara bahşedildi. Yani olay yeniden insanların gelişmesi ve geliştikçe bir şey elde etmesi kuramına geliyor. - Kısmen mantıklı geldi dememin sebebi de milattan önce bizden çok daha gelişmiş uygarlıklar yaşadığına inanmamdır - İnsan bir şeylerin farkına vardıkça hep bir sonraki evreye geçiyor. Ve son evre kıyamet. Şimdi soruya gelelim :

 Sizce insan neyin farkına varınca veya neyi başarınca bu dünyada işi kalmayacak ?

 Bir başka deyişle,

 Evrenin büyük bir gizemi var ve insanoğlu bunu çözünce diğer hayata geçmeye hak  kazanacak(veya cezalandırılacak) Sizce evrenin bu gizemi ne olabilir ?


  2-) Simulasyon teorisi adlı yazımda da bahsettiğim gibi insanoğlu 50-100 yıl sonra yeni bir dünya yaratacak teknolojiye sahip olacak. Bilgisayar üzerinden insanları kontrol edebileceğiz. İleride simule varlıklar dünyada tıpkı bizim gibi gezip dolaşabilecekler. Benim merak ettiğim ise bu dünyanın arka planında ( Agarta teorisi örnek verilebilir veya  milattan önce var olan bizden çok daha gelişmiş insanlar) bu teknolojiye ulaşmış insanlar olabilir. İnsanların yaşadığı iki tane dünya olamaz mı acaba günümüzde ? Belki tüm bu insanlık başka bir insanlığın deneyidir ? Bu bağlamda paralel evren teorisi de işin içine giriyor ve mantıkla örtüşüyor. Şu an belki saçmaladığımı düşünüyorsunuz ama önümüzdeki yıllarda bunları başaracağız bu da bilimsel bir gerçek. Sorum az çok belli oldu ancak yinede adet yerini bulsun diye soruya geliyorum :

 Sizce simule bir dünyada yaşama ihtimalimiz nedir ?

 Başka bir deyişle,

 Evren içinde evren olmadığını hangimiz kesin hükümle reddedebiliriz ?

*Simule bir dünya olması, Allah'ın varlığını inkar ettiğimiz anlamına gelmiyor. Allah'ın yarattığı insanların bir deneyi olması manasına geliyor.


  3-)
 Olağanüstü bir yaratılışı olan insan ve hala tam anlamıyla keşfedilmemiş bir vücudu... Her şeyi geçtim ama en çok merak edilen ve üstünde çalışılan bölümümüz sanırım beynimiz. Bilim adamları insan beynine hayatlarını adıyorlar ve öğrenebildiğimiz tek şey beynimizin çok az bir kısmını kullanabildiğimiz ama potansiyelinin çok fazla olduğudur. Gerek filmlerde, gerek kitaplarda, gerek bilimde gerekse fikirsel olarak beynimizin uçsuz bucaksız bir nimet sofrası olduğu her zaman karşımıza çıkmıştır. Henüz çok küçük bir kısmını çözebilmişken üstüne kitaplar yazılan, araştırmalar yapılan ve teoriler üretilen bir beyine sahibiz. Bu noktada ise sorum şu olacak:

 Sizce beynimizin tamamını kullanmayı öğrenebilirsek, dünyanın ve insanlığın yaşantısı ne şekilde değişir ?

 Veya,

 En başta bahsettiğim son evre, beynimizin potansiyellerini sonuna kadar kullanmak olabilir  mi ?


Yazıyı tamamlamadan önce tekrardan yorumların önemini belirtmek isterim, çünkü insanlar konuşa konuşa bir şeylerin farkına varabilecek. Ayrıca akıl akıldan üstündür sözü tam da bu noktada karşımıza çıkan güzel bir atasözümüzdür. Umut KaradaşYorumlar (2)
S Wolfe 9.12.2014 16:23
Öncelikle eline sağlık; başarılı ve merak uyandıran konular üzerine güzel bir yazı olmuş. Eleştirmek haddime değil dilim döndüğünce, mantığım/bilgim yettiğince cevaplandırayım.
Söylediğin üzere insanlar konuşarak ilerler. Tıpkı teknoloji gibi; Steve Jobs dokunmatik ekranı icat etmeseydi veya Tesla ve Edison elektriği bulmasaydı bugünlerde olur muyduk hepsi karmaşık ve içinden çıkalamaz sorular. Bilim ve Felsefe birikimli olarak ilerlerler yani herkes üzerine bir şeyler koyarlar.
Birinci soruna gelince yaradan(Allah) bütün bu evreni bir düzen ve plann doğrultusunda var etmiştir ki var ol demesiyle olan bu dünyanın yok ol demesiyle yok olacak kadar aciz olması da acizliğin bir kanıtıdır. Kur'anın 600'lü yıllarda indirilmesine cevabı zaten kendin vermişsin. Allah her topluluğa bir peygamber göndermiştir yol gösterici olsun diye. Tarihi ve coğrafi konum itibariyle en hızlı yayılabilecek ve bütün dünyaya nüfuz edebilecek sonunda hak yolu ve batılı ayırabilecek/gösterebilecek bir peygamber ve kitap gerekliydi. Uygun zaman uygun coğrafya. Allah bunları bilemez mi? Tabi ki bildiği için tarihi ve coğrafyası ona göre seçilmiştir. Necip Fazıl'ın ''Çöle İnen Nur'' kitabında da söylediği gibi, 40 kişilik nur bütün dünyaya yayılmayı bekliyordu. (Abbasiler, Emeviler, Selçuklular, Osmanlılar, Türkiye)
Simule teorine gelince; aslına bakarsa şahsi kanaatim maillerinden tut, telefon görüşmelerine, tuttuğun futbol takımından, akşam yatmadan önce giydiğin pijamaya kadar deşifre olmuş bütün dünya. Sosyal paylaşım siteleri, Elektronik Devlet kavramı, kredi kartları harcamaları, mobese kameraları, okul notların artık bunlara bakılarak bireyler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ama Simule teorisi gerçekleşecek kadar var olacak mı dünya? Bence asıl soru bu olmalı.
Bir diğer soruna gelince aslında başa da belirttiğim gibi bilim ve felsefe birikimle ilerler, ortaçağda insan vücudu hakkında ne kadar bilgiliydi? Bu bilgi birikim nesillerce aktarılarak birikerek ilerledi tıpkı bir kartopu misali ve bu top çok büyü artık önü alınamıyor çok hızlı ilerliyor. İnsanoğlu beynini ne düzeyde kullabilir ne düzeye çıkabilir veya ne kadar kullanıyor bilinmezlikte. Bana göre insan beyni tam fonksiyon olarak kullanılamaz en azından bu yaşamda. (tabi ki bu benim kendi teorim.)
Biraz uzun ve kafa şişirici oldu umarım seni sıkmamışımdır. İyi günler dilerim. Esen Kal. S.Wolfe

Umut Karadaş 9.12.2014 18:57
Öncelikle okuduğun ve fikir belirttiğin için teşekkür ederim. Sonrasında ise giriş kısmındaki söylemlerine katılıyorum ama sorunun yanıtı olduğunu düşünmüyorum.

Simulasyon teorisine gelecek olursak ise benim sorguladığım olay bu teknolojiye ulaşana kadar dünya var olacak mı değil, geçmişte bu teknolojiye ulaşmış olabilir miyiz ? Düşüncesi üzerineydi. O yüzden sanırım bu da cevap olmadı gibi.

Son soruma yaptığın yoruma gelecek olur isem tabii ki fikrine saygım var, belki de dediğin gibi olur hiçbir zaman öğrenemeyiz tam fonksiyonlarımızı. Bu seninde belirttiğin gibi şimdilik bir bilinmezlik.

Ve son olarak yorumunu keyifle okudum tekrar teşekkür ederim. İyi günler, görüşmek üzere.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6407
2 Firari Fırtına 4462
3 Mustafa Ermişcan 3890
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3067
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3026
8 Sibel Kaya 2926
9 Enes Evci 2634
10 Turgut Çakır 2315

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1377 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com