Denemeler

1.Ahmet ve Sultanahmet cami
Okunma: 759
zeynep önel - Mesaj Gönder


  Sultan 1.Ahmet tam bir Peygamber (sav) aşığıydı...Mesela bir keresinde Topkapı sarayında bulunan Efendimizin (sav)kadem izlerinden birinin kalıbını çıkartmış ve sarığına koydurtmuştur...
   Sultan 1.Ahmet devasa büyüklükte bir cami inşaatına girişmişti.Sultan 1.Ahmet caminin 6 minareli olmasını istiyordu fakat o zamanlarda tek 6 minareli cami Kabe'ydi.Camisinin 6 minareli olması Kabe'yle yarışacakmış gibi düşündü.Bu ince düşüncesinden dolayı Kabe'ye 1 minare daha eklettirip camisini 6 minareli yaptı.
  Sultanahmet cami devasa ve pek gösterişli olmasına rağmen cemaati pek azdı.Çünkü etrafında Ayasofya ve İstanbul'un o gün ayakta kalan en eski Osmanlı camisi Firuz Ağa camisi vardı.1.Ahmet düşünür ve Mısır'daki Kayıtbay'ın mezarındaki Efendimizin mübarek ayak izini camisine getirtir.Kayıtbay ayak izini türbesine konulmasını vasiyet etmişti. 
   Sultanahmet camisine mubarek ayak izi gelince cami dolup taşar.Fakat bu durum uzun sürmez.Çünkü 1.Ahmet bir gece rüyasında Kayıtbay,Efendimz (sav) ve kendisini görür.Kayıtbay 1.Ahmet'i Efendimiz'e dava edip 'Ayak izini aldıktan sonra türbem garip kaldı'demekteydi.Efendimiz ise'Tez türbeye geri götürülmeli'demekteydi.Kan ter içinde uyanan Sultan hemen Aziz Mahmut Hüdai hazretlerine gider ve rüyayı yorumlamasını ister. Aziz Mahmut Hüdai hazretleri ise bu rüyaya yorum gerekmez der.Ve böylece Ayak izi Mısır'a yollanır.Mısır'a yollanmada önece mübarek ayak izinin kalıbını çıkarıp Aziz Hüdai'ye hediye eder.Kalıp 1.Dünya savaşı sırasında Topkapı sarayına verilir.Ve ayak izi hala Mısır'da dır.


  
zeynep önelYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6320
2 Firari Fırtına 4381
3 Mustafa Ermişcan 3759
4 Hasan Tabak 3469
5 Nermin Gömleksizoğlu 3136
6 Uğur Kesim 3009
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2863
8 Sibel Kaya 2854
9 Enes Evci 2563
10 Turgut Çakır 2262

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2849 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com