Denemeler

Enver Paşa da Yazı Devrimi Yapmış
Okunma: 727
zeynep önel - Mesaj Gönder


  Bundan 87 sene önce Türkiye Arap harflerini geride bırakıp Latin harflerine geçti.Harf devrimi Cumhuriyet ürünü olduğu halde tartışmaları Osmanlı dönemine dayanmaktadır.
  Tanzimat  döneminden itibaren Arap harflerinin Türkçe sesleri karşılamadığı ve yazımı zorlaştırdığı yönünde fikirler yaygınlaşmaya başlamıştı.   
   Bu konuda ilk ciddi çalışma Maarif Nazırı Mehmet Münif Paşa tarafından yapıldı.
Mehmet Münif Paşa bir konferansta bir kelimenin farklı telaffuz   edilebilmesi ve anlamı bilinmeyen kelimelerin okunamaması nedeniyle hareke kullanılmasını ve harflerin ayrı yazılmasını teklif etti.
    Yıllar sonra Halit Ziya,Tevfik Nevzat,Mahmut Esat bey İzmir'de çıkardıkları bir gazetede Arap harflerini tadilatlara girişmiş fakat bu girişim Maarif Vekilliğinden gelen emirle son buldu.
    Meşrutiyet dönemi geldiğinde ise  artık Osmanlı  Aydınları ikiye ayrılmıştı.Birinci grup Arap harflerini ıslah ederek kullanmak,İkinci grup ise Latin harflerine geçilmesini istiyordu.
     İkinci fikrin siyasete yansıması Meclis-i Mebusan'a Islah-ı Huruf tasarısı oldu.Bu tasarıda ''Arap  harflerinde birçok şekil ezberlemek mecburiyetinde olunuşunu'' gerekçe  göstererek Latin harflerinin kullanımını teklif etti.   
   İlk resmim girişim ise 1909 yılında  ise 'imla komisyonu''nun kurulmasıydı. 
1910 yılından itibaren ''maarifin terakkisi  ve halkın cehaletten kurtulması'' meselesinde kendince çözüm arayanlardan birisi olan Enver Paşa,harfleri birleşik yazmak yerine Latin harfleri gibi ayrı yazmaya dayalı bir yazı sistemine dayanan yazı sistemi oluşturdu. 
   Enver Paşa Harbiye Nazırı olduğunda bu yazı orduda kullanıldı.Ancak 1.Dünya savaşında işleri yavaşlattığı için eski yazıya dönüldü.zeynep önelYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6489
2 Firari Fırtına 4528
3 Mustafa Ermişcan 4009
4 Hasan Tabak 3659
5 Nermin Gömleksizoğlu 3282
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3165
7 Uğur Kesim 3123
8 Sibel Kaya 2994
9 Enes Evci 2692
10 Turgut Çakır 2363

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3019 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com