Çocuk Kitapları

MISTIK
Okunma: 1667
Aylin Hergül - Mesaj Gönder


                                                             MISTIK
Kalın gözlükleri vardı siyah çerçeveli. Biraz topluca bir kızdı. Biz ona Mıstık derdik; çünkü o asla yaşıtları gibi fıstık olamadı. Tek arkadaşı vardı, o da tavşanıydı. Tavşan dediysem öyle minicik, ufak tefek bir şey değil; azman bir şeydi.

Çok içine kapanık bir insandı Mıstık. Bütün gün minicik masasında oturur, birşeyler yazar dururdu. Ne yazdığını hep merak ederdik. Birçok kez bakmaya, okumaya çalıştım fakat asla okutmazdı yazdıklarını. Sürekli kilitli bir kutuda tutardı o kara defterini. Mıstık'ı tanıyanlardan bazıları onun akıl hastası olduğunu ileri sürerdi. Onlara göre kesinlikle bir doktora görünmeliymiş... Neredeyse anne ve babasını da inandıracaklardı buna. Ama ben onun hasta olduğuna asla inanmadım. Hatta bence bir çoğumuzdan daha bile zekiydi. Kendine bir dünya kurmuştu gözlüklerinin arkasında ve sürekli o dünyayı yazardı. Fakat asla bu dünyanın içine giremedim, belki yazdıklarını bana okutsaydı...

Ancak o zaman da dünyasına yabancılar girecekti. Bütün gizemi yok olacaktı dünyasının. Buna izin veremezdim.

Bazı günler kendinden emin, gururlu ve marur bir ifadeyle dolaşır dururdu. Böyle zamanlarda sanki dünyayı fethetmiş gibi olurdu. O zaman anlardım ki dünyasında bir zafer daha kazanmış! Daha sonra birkaç gün gözlüklerini küçük masasının üzerine koyar, kendince bir tür tatile çıkardı. Bu pek uzun sürmezdi. Birkaç gün sonra tekrar gözlüklerini takar, kendi dünyasında kaybolur giderdi.

Bazı günler evlerinin balkonuna çıkar, altına bir sandalye çeker, bacaklarını uzatır, tavşanını kucağına alır, gözünü bir noktaya bağlar ve öylece donup kalırdı. Donuk vücudunun içinde birşeyler karıncalar gibi çalışırdı, bilirdim. Birşeyler düşünürdü; hem de çok önemli olan birşeyler. Bu sırada tavşanını sever, onun beyaz tüyleriyle oynardı. Ara sıra yanlışlıkla parmağını tavşanın gözüne soktuğunda tavşan, sahibine asla ses çıkarmaz kıpırdamazdı. Gözünü kırpıştırarak acısını dindirmeye çalışırdı. Böyle zamanlarda o tavşanı yerinden kıpırdatamazdınız çünkü sahibiylen bütünleşmiş olurdu. Sahibinin ne kadar uzak yerlerde olduğunu bilir; onu rahatsız etmezdi. Acaba canı sıkılıyor muydu? Yoksa bundan zevk mi alıyordu bunu asla anlayamamıştım. Bazen nadiren de olsa tavşan uyurdu; tavşan bundan büyük bir utanç duyardı çünkü bunu bir saygısızlık olarak nitelendirirdi. Acaba bütün bu olanlardan sahibinin haberi var mıydı? Bence vardı!

Birkaç ay sonra oradan taşındık ve bir daha Mıstık'ı görmedim.

Aradan yıllar geçtikten sonra birgün kitapçıları dolaşırken tozlu rafların birinde bir kitap dikkatimi çekti. Adı, "Dünyama Pencere".

Satıcıya sordum, kitap hakkında hiçbir fikri yok. Yazarın adı, Mıstık. Sadece Mıstıktı. 
O an anladım ki herşey bitmişti. Kitabı okumak için elimi uzattım, sonra durdum. Çünkü bu onun dünyasıydı. Eğer ben girersem yıkılabilirdi. O dünyasında tavşanıyla mutluydu. Bana ihtiyacı yoktu. Şimdi kendi dünyasına yelken açan bir gemide tavşanıylandı.Aylin Hergül- yaş 13.
Aylin HergülYorumlar (6)
Lale Gümüşkaya
Aylincim çok hoş bir hikaye eline yüreğine sağlık...

Mihrisah Azakli
Aylincim ne kadar güzel bir hikaye.çok duygulandirdi beni.Digerlerini de okumak isterdim,çünkü masal benim dünyamda en bas kösede.O kocaman cesur yüregine ve ellerine saglik birtanem.Tüm sevgilerim sana:)

Aylin Hergül
Çok Teşekkür ederim, hikayemi beğenmenize çok sevindim gerçekten. yenilerini yazmaya çalışacağım söz veriyorum :)

cagri unal
MISTIIK ii cok kendimden buldum ve cok guzel bi anlatimdi cok tesekur ederim sana boylesine guzel bi masal okudugum icin

rock_end _rock
güzel olmuş

Alara Soylu
çok güzel olmuş


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6408
2 Firari Fırtına 4463
3 Mustafa Ermişcan 3893
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3068
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3028
8 Sibel Kaya 2927
9 Enes Evci 2635
10 Turgut Çakır 2316

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:587 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com