Denemeler

Hey,sen! Gerçekten güvende misin ? #paris
Okunma: 549
Arif Özlü - Mesaj Gönder


Zamanınızı ayırıp okursanız bir şeyler kazanacağınızdan eminim.
1-) IŞİD Dünya üzerinde gelmiş gelmiş en büyük terör örgütüdür. 80.000 militanı ve Türkiye'nin yarısı kadar da toprağa sahipler. Suriye'deki enerji kaynaklarının yüzde 80-90'ı, Irak'taki kaynakların %30-40'ı ellerinde. Maddi olarak hiçbir sorunu olmayan ve devletleşmeyi amaçlayan bir örgütten bahsediyoruz.
2-) IŞİD kendisine saldıran ülkelere karşı mesaj yollama konusunda en hızlı reklekslere sahip örgüt. Kobani kurtarıldı, Suruç oldu. Hol,Şengal kurtarıldı Paris oldu. IŞİD'in en büyük ve en korkutucu propagandası "Beni Suriye ve Irak'ta vurursan seni kendi evinde,ülkende vururum" dur. Ve son zamanlarda çok sık kullandıkları bir cümle "Rakka ve Musul savunması, Rakka ve Musulden önce başlar."
3-) Fransa koalisyona ve PKK/PYD/YPG güçlerine en büyük desteği veren ülkelerden birisi. Ve Esad'ın kesin olarak gitmesini savunuyorlar. Yani Suriye'ye müdahale kesin olarak yapılmalı diyorlar. Bunu diyen birkaç ülke var. Türkiye,Fransa,ABD başı çekiyor. IŞİD bu ülkelerde eylemlerine başladı.
4-) İşin ilginç yanı son derece profesyonel hareket ediyorlar. Önce bir eylem,aradan biraz zaman geçiyor sonra bir diğeri. Art arda eylem yapmıyorlar.
5-) Fransa'daki eylemi doğru okumak lazım. En büyük mesajlardan birisi ülkemize yani Türkiye'ye veriliyor. Eğer olur da güvenli bölge için girmeye kalkarsan, bu yaşattıklarımızın kat kat fazlasını yaşayacaksın diyorlar. Türkiye'deki IŞİD hücrelerinin sayısı binlerle ifade ediliyor. Türkiye eğer yarın savaşa girmeye kalkarsa, o savaş sadece Suriye sınırında olmayacak diyorlar bu eylemle. Savaşı deplesmana taşırız diyorlar.
6-) Paris'te son zamanlarda iki büyük terör saldırısı daha gerçekleşmişti. Ve bu saldırılardan sonra güvenlik en üst seviyedeydi. Düşünün şehirde bir milli maç var ve başbakanda onu izlemeye geliyor. Olağanüstü güvenlik önlemi var. Ama 8 kişi üzerlerinde intihar yelekleri ile 160 kişiyi katlediyor. Ve en son mermileri bitince kendilerini patlatıyorlar. Acaba mermileri bitmemiş olsa bu sayı ne olurdu? Paris ve Avrupa'daki güvenlik tedbirleri yeniden gözden geçirilmeli.
7-) Suriye'deki savaş sürdükçe ve de IŞİD toprak kaybettikçe, bu toprakları kaybetmesine sebep olan bütün ülkelere saldıracaklar. İncirlik üssünü açarak buna en başta sebep olan Türkiye, en çok darbeyi ilerleyen zamanlarda alacaktır.Bunların direk örgütün söylemleri.
8-) Bu patlamayı herhangi bir emperyalist ülkeyle bağdaştırmak bence düşülen en büyük yanlış,zira IŞİD emperyalizmin başını çeken bütün ülkeler tarafından bombalanıyor. IŞİD'in verdiği mesaj aslında çok açık, siz bizi Suriye ve Irak'ta vurarak bitiremezsiniz. Canınız yanar.
9-) Bu gözü dönmüş katilleri nasıl bitirebilirler hiçbir fikrim yok. Daha doğrusu Dünya üzerinde buna çözüm bulabilen yok. Çünkü sıkıştıkça daha çok saldırıyorlar, sıkıştırmayınca da üzerine geliyorlar. Sürekli olarak militan geliyor örgüte. Ve gelen herkesi önce evlendirip,sonra ev verip savaşa yolluyorlar. Maddi durum çok iyi olduğu için insanları çekebiliyorlar. Bitmesi için bunun yok olması lazım. Ama petrol kuyularını patlatmak tabii ki ABD'nin işine gelmiyor.
10-) Bugünden sonra Türkiye'nin Suriye'ye herhangi bir müdahelesi mümkün gözükmüyor, aynı şekilde Musul ve Rakka'nın özgürleştirilmesi operasyonlarının ertelenmesini bekliyorum. IŞİD'i çabuk bitirmeye çalışırsan, çok kayıp verirsin.
11-) Bu örgüt elbet bir gün tarihin kara sayfalarında kendine yer bulacak. Yok olacaklar. Ama mesele başka bir örgüte evrilmesinin önüne nasıl geçilebilineceği. Arif ÖzlüYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6382
2 Firari Fırtına 4437
3 Mustafa Ermişcan 3845
4 Hasan Tabak 3551
5 Nermin Gömleksizoğlu 3191
6 Uğur Kesim 3049
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2984
8 Sibel Kaya 2904
9 Enes Evci 2614
10 Turgut Çakır 2300

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1877 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com