Denemeler

ÖZGÜRCE YAZMAK / ÖYKÜDE ARGO VE KÜFÜR
Okunma: 989
Başarısız YAZAR - Mesaj Gönder


Dünyanın en güzel olayları, trajedileri, komiklikleri, bağışçıları, öfkelileri, kaybedenleri ve belki de aşkları, onlara hiç bir zaman sahip olamayanların elinde güçsüzleşip bir öyküde çoğu zaman pasifize edilmiştir. Bu pasiflikte katkım olmamasına azami özen gösterip yazmamaya çalışıyorum.
 
Bir dönem yedi ay çalıştığım Soma Enez maden ocağında hayatını kaybeden 301 madenciden tanıdığım on yedisinin ve özellikle ilk işe girdiğim zamanlar Furkan'ın kopan bacağını omzuma atıp, lanet asansöre yetiştirmeye çalışırken tökezleyip, baretimin, dolayısıyla ışığımın üstüne uçuşumu. Nasıl bir düşüşse artık, omzumdaki kayıp bacağı beş metre ileride bulmuştu arkadaşlar. Telaşla en az üç kişinin onun sanıp, karanlık yerdeki benim bacağımı çekiştirmelerini örneğin.
 
Kayıp ve doğru bacak bir başka omza atılıp kritik eşik geçildikten ve cehennemden yerüstüne ilk adım atıldıktan hemen sonra '' şansını sikeyim Furkan, dayan oğlum '' diyen Bektaş'ı, en az 50 derecelik yeraltı sıcağı altında birer kilotla çalıştığımız Hikmet’i, yine bir başka desenli kilodunun götünü sıkmasından, karısı Nergiz’i sorumlu tutan Arif’i elbette yazacağım.
 
Kopan bacak dikiş tutar. Bir daha kadın kilotu giymez Arif, Furkan iyileşir ayrıca.
 
Peki ya birbirinden kopan hayatlar… bu yüzden uzayan geceler, çift perde arkasına çekilmeler, orada bir hayalete dönüşmeler, deli dolu bir yaşamın düşlerini kurup pişman olanlar. Ya da buna pişman edilenler?
 
Kaçımızın iç dünyası her geçen gün biraz daha sakinleşmiyor ki öfkeden? Bazılarınızın '' benimde '' dediğini duyar gibiyim. İşte o '' benim de '' denilen sert şeyleri yazıyorum ben. Bu bazen sıkı bir küfür, bir argo, bir tırtılın peygamber devesi tarafından kapılan kuyruk sokumu, bazen de bir bok böceği, ve hatta yuvarladığı bokun gramajı oluyor.
 
İşte bu yüzden bir gün dedim ki kendime. ‘’ Oğlum başarısız! Bir gün ringe çıkacaksan en azından orta yere havlu atacak bir hayat olsun yanında‘’ Zaman geldi öyle de oldu. Rakiplerimle tam ortama düşen. Sanırım başkalarının yerine de çok zaman önce pes ettim ben! Bu yüzden cinsiyetçilikten arındırılmış küfür ve argo, öykülerimin vazgeçilmezi, ana karakteri gibi duruyor.
 Başarısız YAZARYorumlar (6)
Lara . 11.06.2016 19:42
"cinsiyetçilikten arındırılmış küfür ve argo" iyi dedin, ironik yazıcı.

Başarısız YAZAR 12.06.2016 12:26
Bu bir tez konusu bile yapılabilir. Sahi böyle bir araştırma yapıldı mı daha önce? Bilgin var mı bu konuda?

Lara . 12.06.2016 12:49
kendim de dahil hiçbir şey hakkında bilgim yok sayın başarılı.. pardon başarısız yazar. onu bunu bilmem de konu bayağı iyi. peki şu soma kısmında gerçeklik payı var mı?

Başarısız YAZAR 12.06.2016 13:15
Şimdi ben sana omzumda bir bacak, gerçek bir et yığını taşıdım desem, kimse bir daha madenci omzumdan öpmek istemeyeceği gibi, bide üstüne zavallıymışım muamelesi göreceğimi bildiğim için bu soruna cevap vermeyeceğim. Fakat öykü ve roman yazarları mümkün olduğu kadar kendi deneyimlerinden yola çıkmalı bence. :)

Lara . 12.06.2016 13:42
zavallı muamelesi yapmaya yeltenen zavallıdır. üslubunu beğeniyorum. bir yerlerden çalıp çırpmıyorsan (bazıları öyle yapıyor) bir kitabı hak ediyorsun bence.

ki çıkarsan ne olacak.. bu devirde ergen kitabı yazmadığın sürece bir gelir elde edemezsin.

"bir yakışıklı piçin günlüğü" ? ahah. ah insanlar...

Başarısız YAZAR 12.06.2016 14:13
Şimdiki çalıştığım metal fabrikasının çay molasında senin yerine de bir bardak çay içeceğim söz. Demlidir bizim ara molalarımız. Çalmak deyince İskender Pala son çıkardığı kitabında benden bir şeyler yürütmüştü '' yüreğimin dibine kadar yolun var '' şiirimden. Ben çalmam ama etkilenirim belki. Kitap çıkarmayı düşünmüyorum. Çıkarsam bile para kazanmayı istemem bu işte. Para beni bozuyor. Şımarıyorum sonra :) Ama telif ödemekte zorlanan bir yayınevi bulursam o başka. Misal 6:45 gibi.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6944
2 Eyyup AKMETİN 4890
3 Firari Fırtına 4883
4 Mustafa Ermişcan 4373
5 Hasan Tabak 4048
6 Nermin Gömleksizoğlu 3648
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3591
8 Uğur Kesim 3409
9 Sibel Kaya 3349
10 Enes Evci 3025

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:159 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com