Denemeler

Bir Gün
Okunma: 1261
aytaç turunç - Mesaj Gönder


   Bugün de güneşin doğuşunu izlemedim. Yıllardır yaptığım gibi yatağımdan gene geç kalktım ve işe doğru yola koyuldum. Bir talih eseri yorucu bir günün sonunda, taksi dolmuşun ön koltuğunda R..... ilçesinden şehre doğru yol alırken, kendi sorunlarımın aşina bataklığından çıkıp güneşin batışına tanık oldum. Tanrım, ne batıştı! Güneş,yolun sol kıyısında akıp giden ve bizi Suriye'den ayıran tel örgülere tezat, herkes için batıyordu. Bizim için, Suriyeliler için, birbirinin kanına susamış iktidarlar için, bu iktidarların gölge oyununda şaşkına dönmüş tüm insanlık için, ağaçlar ve kuşlar için batıyordu. Güneş gün boyu cömertçe üzerimize serdiği ışık tülünü  yavaş yavaş, bir anne şefkatiyle üzerimizden alıyordu.
   
   Böyle bir manzara karşısında kendime şu soruyu sormadan edemedim. Nasıl oluyor da insanlık, adalet, özgürlük ve iyilik yolunda onca çabalamış, kan dökmüşken,  ışığa bu denli kör olabildi?
Güneşin her sabah doğuşu ve batışı öyle adil, öyle özgür ve iyi ki... Her gece üzerimize seriliveren yıldızlardan, ağaçları okşayan rüzgardan, bir kuşun ötüşünden daha adil ve özgür ve iyilik dolu ne olabilir?

   Ne kadın ve erkeğin birbirine duyduğu aşk, ne teknoloji ne de para bize adaleti ve özgürlüğü getirmedi. Sevgi için hep bedel ödemek zorunda kaldık. Teknoloji bize veriği sanal özgürlük karşılığında bizi kendine esir etti. Para yaşama amacımız oldu. Şiddetin, gözyaşının ve adaletsizliğin gölgesinde kurduğumuz metropollerde herşeye rağmen  özgürlük ve adalet tohumlarının boy vereceğine inanıyoruz.
   
   Güneş dağların ardında yavaş yavaş battı. Araba 110 kilometrelik bir hızla yolda kayıp giderken, solumda, bir bulut kümesinin ucunda, inatçı bir kızıllık duruyordu. Az sonra o da yitti. Gökyüzündeki tüm bulutlar grileşti.
aytaç turunçYorumlar (1)
hasan akın
dostum seni tanıyan biri olmasam 'vay be ne yazıymış' derdim.
ama şunu da belirtmem gerekir ki;yazın hayatının çok daha doruklarda olması beni şaşırtmazdı... sana başarılar diliyorum.
ve umarım bu yorumu okuyanlar daha ilerde ne kadar haklı olduğumu göreceklerdir.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6437
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3938
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3090
7 Uğur Kesim 3088
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2655
10 Turgut Çakır 2332

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:449 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com