Denemeler

SEVGİNİN RUHU
Okunma: 388
Kara Visal - Mesaj Gönder


Ruh, insanda var olduğuna inanılan dinsel ve metafiziksel öz, canlılık, enerji kaynağı anlamşarında kullanılagelmiştir. Peki sevgi denen soyut ancak davranışta somut olan kavrama ruhunu nasıl ufleyeceğiz dahası bize neler kazandırabilir? Bence, fikrimce: 1-Öncelikle sevginin sözlük anlmını bilmek ve bizde uyandırdığı hissiyatı tanımlayıp eşleştirme yapmakla başlamalıyız. 2.Duygusal bir bağ kurmakla kalmayıp düşünsel bir temellendirme ile devam edebiliriz. Şöyleki duygu, içten gelen bir geçici yönelme olabilir bunu kalıcı hale getirmek ise düşünsel mantıksal temellendirmelerle mümkün olabilir. Yani bir kimseden hoşlanmak bir duygu onu davranışlarıyla sevmeye ona alışmaya başlamak ise tılsımlı sevgidir. 3.Sevginin var olan büyülü enerjisini keşfe çıkmak. a)Sevileni tanımaya çalışmak, ona yardımcı olmak, onun dilinden onu anlamak b)kendini tanımak ve kendinin farkında olarak iletişim kurmak c)kuvvetli iletişimle birlikte hareket etmek 4.Karşılıklı fedakarlık (fedakarlığın denkşeştirilmesi) 5.Eleştirilere saygı duymak, görüş ve önerilere açık olmak 6.Güven tesis etmek ve hakikatle Güvenmek 7.Sahiplenmek, sadakat göstermek, samimi ve doğal olmak. NETİCE; 1.Güclü sevgi bağı(sözlüğün ıspatı) 2.Neşeli hayat 3.Hayata farklı pencerden bakıp renkli bakışlar yakalamış olmak 4.Kendini görebileceğin bir aynaya sahip olma 5.Mutlu etmenin mutluluğu 6.Daima yenilik 7.İç huzur ve huzur.


Not1:Düşünsel yolculuğum "Yaşam kocu" olarak anılamayacak olsa da ufuk katma, fikir edinme altarnatifi olarak değerlendirileceği inancındayım. Not2:Konu karşı cinsle olan sevgi bağlamında işlenmiştir. Bununla beraber sevginin insani evrensel bir duygu, hissiyat olduğu hepimizce malumdur.
Kara VisalYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6291
2 Firari Fırtına 4355
3 Mustafa Ermişcan 3721
4 Hasan Tabak 3440
5 Nermin Gömleksizoğlu 3114
6 Uğur Kesim 2989
7 Sibel Kaya 2832
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2813
9 Enes Evci 2540
10 Turgut Çakır 2247

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:145 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com