Çocuk Kitapları

Ayı HOMHOM
Okunma: 844
Manal Manal - Mesaj Gönder


   Bir Varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur zaman içinde yeşil mi yeşil bol meyveli ağaçların, sakin akan ırmakların, cıvıldayan kuşların, arkadaş canlısı hayvanların birlikte yaşadığı Mutluluk Diyarı adında çok huzurlu bir orman varmış.
   Bu ormanın Homhom adında uysal mı uysal ama görüntüsü ile çok korkutucu bir ayısı varmış. Heybetli ayı Homhom evinden çok uzaklarda bulunan beyaz tüylerle kaplı yakın arkadaşı tavşan Yumuşağı ziyarete gitmiş. Bu ziyaret ayı Hohom için çok eğlenceli geçmiş, arkadaşı ile uzun zamandır hayalini kurdukları oyunları, kitap okuma yarışmaları ve çok lezzetli beraber hazırladıkları yemekleri içecekleri içip sonunda arkadaşı tavşan Yumuşağa veda ederek bu dillere destan ormanda kendi evine doğru yürümeye koyuldu. Hava olması gerekenden çok daha sıcaktı, bu havalarda ayı Homhom ırmağa girip serinlermiş. 
   Ayı Homhom yürürken çok terlemiş ve bir elma ağacının gölgesine oturup serinlemeye, dinlenmeye karar vermiş. Ağaç gölgesinde serinlerken uykuya dalmış rüyasında serin ırmaklarda yüzdüğünü bütün arkadaşları ile oyunlar oynadığını görmüş. Uykusunun hafiflediği anda ayı Homhomun kulağına vın vın sesler gelince uyanmış. Etrafına bakınmış karşısına bir anda turuncu renkli bir araba görmüş, araba ayı Homhom üzerine hızla geliyormuş. Arabadan kaçacak yer bulamamış ve gözlerini kapatıp olacaklara katlanmaya karar vermiş. Araba tam ayı Homhoma çarpacakken durmuş. O kadar çok korkmuş ki ayı Homhom korkusundan olduğu yerde bayılmış. 
   Kendisine seslenen araba Vın Vının sesine kulakları kabarmış. 
   …Merhaba arkadaşım iyi misin?
   Kendine zor olsa da gelen ayı Homhom karşısında endişeli bir bakışla kendisine bakan turuncu arabayı görmüş.
   …Evet, iyiyim çok korktum.
   …Kusuruma bakma arkadaşım frenlerimde bir sorun çıktı çok zor durabildim.
   Neyse ki ikimizde de bir sıkıntı yok benim adım ayı Homhom. Ben Vın Vın buralardan geçiyordum ama orman o kadar güzeldi ki dayanamayıp daldım bir yerden sonra frenlerim tutmadı sonunun kötü olmadığına sevindim.
   …Bu hatamın bedelini ödememe sizi evinize bırakmama izin verin hem ormandan çıkmama da yardım etmiş oluşunuz ayı Homhom kardeş.
   …Böyle hatalar olabilir sevgili Araba Vın Vın kardeş. Beni evime bırakabilirsin.
   Birlikte yola koyulmuşlar yol boyunca karşılarına çıkan ağaçları, hayvanları ve diğer orman yaşamını anlatıyormuş ona ayı Homhom. Araba Vın Vın hayatı boyunca Şehir yaşamında yaşadığını binalar ve yollardan başka bir şey olmadığından yakınıyormuş ayı    Homhoma kendisinin de böyle bir ormanda yaşamak istediğini söylemiş. Ayı Homhomun evine vardıklarında akşam karanlığı çoktan çökmüş. 
   …Sevgili Araba Vın Vın hava karardı bence bu akşam burada kalmalısın.
   …Aslında daha fazla yol alamayacak durumdayım iyi bir öneri bu teşekkür ederim. Lakin senin evin çok küçük ben nerede yatacağım?
   …Tam da sana göre bir garajım var bu garaja bayılacaksın.
   Araba Vın Vını garajı gördüğünde kornalar çalmaya başlamış burayı çok beğendiği her halinden belliymiş, gözleri ışık saçıyormuş. Sabaha görüşürüz deyip iyi uykular dileyerek sabah kahvaltısı hazırlayacağını söylemiş Ayı Homhom. Yolcululuk ayı Homhomu o kadar yormuş ki hemen uykuya dalmışım.
   Sabah kalkıp kahvaltı masasını hazırlamaya başlamış. Tahin Pekmez, Bal Tereyağı, Zeytin, Peynir ve diğer her şeyi hazırladım. Yeni edindiği arkadaşı Araba Vın Vını kaldırmaya gitmiş her yere bakmış ama yokmuş. Gitmiş olması Ayı Homhomu çok üzmüş ve evine doğru yürümeye başlamış yaklaştığında Araba Vın Vın çoktan gelip yemek masasına oturmuş bile onu görünce habersiz gitmediği için çok sevinmiş.
   …Kahvaltıda içmek için taze meyve toplamaya gitmiştim Ayı Homhom Kardeş.
   …İyi yapmışsın hemen sıkıp geleyim Araba Vınvın Kardeş. 
   Kahvaltılarını yaptıktan sonra Araba Vın Vın, ayı Homhomu gezdirmek istemiş. Çok hızlı giden Araba Vın Vına yavaşlamasını söylemiş Ayı Homhom ama bu seferde çok yavaşlamış. Hızlı yavaş hızlı yavaş ilerledik ormanın yemyeşil ağaçlarla kaplı yollarını. Sonra gitmek istedikleri yere ulaşmışlar, Araba Vın Vın buraya bayılmış beraberce göle girmiş piknik yapmışlar.
   Araba Vın Vın buradan hiç ayrılmak istememiş ve Ayı Homhoma bende burada yaşamak istiyorum demiş. Ayı Homhom sana garajımı verebilirim hem hep birlikte olur mutlu mutlu yaşarız demiş. Araba Vın Vın bunu duyunca yine başlamasın mı kulakları sağır edercesine biplemeye.
   Bu davranışı Ayı Homhomun tüm orman haklına yayılmış ve orman halkı Araba Vın Vın ile tanışmaya gelmiş onlarda kısa sürede Araba Vın Vının arkadaşı olmuşlar ama en yakın arkadaşlar Ayı Homhom ve Araba Vın Vınmış. Arkadaşlıkları hep böyle mutluluk ile devam etmişti. Manal ManalYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6917
2 Firari Fırtına 4861
3 Eyyup AKMETİN 4731
4 Mustafa Ermişcan 4352
5 Hasan Tabak 4025
6 Nermin Gömleksizoğlu 3624
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3569
8 Uğur Kesim 3392
9 Sibel Kaya 3327
10 Enes Evci 3005

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:713 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com