Denemeler

parlement gece kuşağı
Okunma: 2389
Enes Evci - Mesaj Gönder


Ben sokakta büyümüş ve sokak kültürünü almış son neslim. Yeni nesile hatta bu yeni nesilden sonra gelecek nesillere acıyorum desem yeridir. Geçenlerde birkaç hatıra düştü aklıma.
*Parlement gece kuşağı bölümü, o dönemler star tv nin amblemi mavi renkteydi.
*show tv de goosebumps adında gothic bir korku dizisi vardı.
*Rıfat Ilgaz eserleri bu kadar laçkalaşmamıştı.
*Pazar günleri zorunlu yıkardı annem beni.
*Hıdırellez o aralar bizim için siyasi ya da ayrımcı konular içermiyordu. Sokakta ateş yakar üstünden atlardık.
*Solo diye bir oyun vardı, bilen bilir. Zekanızı ölçerdi o solo oyunu. Piyonlu bir oyundu.
*Yeni oyun konsolları tetrisin veyahut comadorun verdiği hazzı vermezdi.
*Sporcu kartları vardı, sanırım şimdilerde yeni yeni kendilerini tasoya ve sonra tasodan da başka plastik oyuncaklara devir etti. Ve hatırlıyorum ben sporcu kartlarını kazanmaya “ütme” denirdi. Eğer sporcu kartlarımız ütülürse, kibrit kutularının kağıtlarını keser biriktirirdik.
*Başta Voltran olmak üzere bir çok çizgi filmi saymıyorum bile.
*Tavuklu tombi vardı, leblebi tozu satışları tavan yaptığı zamanlar bizler sokağa üstünde salça olan dilim ekmek ile çıkmayı moda yapmıştık.
*Kot pantolonlarımızın dizlerinde çimen lekeleri vardı, o ara “kirlenmek güzeldir” sloganını biz zaten biliyorduk.
*Ailemizle birlikte otururduk akşamları, herkes kendi odasına gitmezdi. Televizyon tek bir odadaydı ve biz sobalı evde büyümüş çocuklardık.
*Bir plastik Mikasa marka topla (ki genelde bu topa iki kere vurunca yumurta gibi olur) oynanan bir dolu sokak oyunu.
*Bir yazıda okumuştum, diyor ki : “Yüzyıl içindeki en iyi, en kıyak kuşak. Hem eski hem yeni olmak demek. Biraz gözü açık bir 80'li, yüz yıllık nesil kültürünü bir porsiyonda almış demektir.” 80 kuşağı biraz böyle gerçekten.
*Teyp dinlerdik, dinlemek istediğimiz şeyi hemen zönk diye bulamazdık. Eğer benim gibi müzik dinlemek isteyen insanlarsanız bilirsiniz ki, gidip boş kaset alırdık. O hep hazır dururdu teybin 2.kısmında. Televizyonda yada radyoda sevdiğimiz bir şarkı çıkınca hemen recorda basardık. Odaya birisi girince “sus, sus” der onu hemen sustururduk. Hele benim gibi metal soundunu dinlemekteyseniz işiniz zordu çünkü televizyonlar vermezdi ve radyolarda geceden sonra verirdi.
Yılların ardından yitip giden ve özlediğimiz şey retro şeylermiydi yoksa masumluğumuz ve saflığımız mıydı? Herkes özler çocukluğunu gerçi, bu çoğunluk için böyledir. “Hey gidim hey” diyor insan ister istemez. Ne duygusala düştüm be an itibari ile. Aslında çok şeyler yazacaktımda bir an vazgeçtim. Daha da yazıp bulandırmaya gerek yok bu yaşadığım ruh halini, bilirim çünkü daha derinlere inersem çıkamayacağım ve yaşadığım bu günlere daha da buhran dolu bakacağım.
“Bu yazıyı okuyan ve çocukluğunu arayan, yoğunlaştığında bulup o çocuğa gülümseyen her breye hediyem olsun bu satırlar”Enes EvciYorumlar (21)
Sedef Kara 1.07.2010 19:19
Ne güzel hatıralar canlandı kafamda,güzeldi gerçekten,ama birkaç tane var.Buna bile şükür ediyorum.Hele şu parlement sinema kulubü ve teyp hatıraları Ne çok kaydedip dinlerdik,zamanın moda şarkılarını.Benim favorim "Aboneyim abone"Yonca Evcimik Allahım gelde gülme Enes çok teşekkürler...

Enes Evci 1.07.2010 23:13
Aaa hayret ben bu denemeyi dün yolladım bu gün yayınlanmıi daha öncesine 2-3 tane daha yazı yollamıştım onlar hala beklemede demekki. Sağol Sedef yorumun için

Arzu . 1.07.2010 23:23
Ben çocukken kasetlerle oynardım. Ondan ona çekerdim falan.. Bir de soloyu oynadım birkaç kez o kadar.. O günlerde yaşamış olmak isterdim..

Sedef Kara 1.07.2010 23:58
Emin ol Arzu senden sonra ki kuşaklarda senin zamanını yaşamış olmayı dileyecek,ama şuda gerçek ki Enes'in de yazısın da geçtiği gibi"yüzyıl içindeki en iyi,en kıyak kuşak.Hem eski hem yeni olmak demek."

Arzu . 2.07.2010 00:09

ikiters1duz . 2.07.2010 14:22
*Çok güzel olmuş.
*Bazen bu tür şeyleri bana ablam da anlatıyor.Bizim çocukluğumuzda şöyleydi böyleydi diye.Hepsi bana masal gibi geliyordu o anlatırken. Keşke bir 10-15 sene evvel doğsaymışım diyor insan.Ve buda bana şimdi o duyguyu yaşattı.Şimdi keşke diyorum yine,keşke ablamın çocukluğunun bir gününü bende yaşayabilsem.Kıskandım Valla o çağın çocuklarını.

Nymphe ehp 2.07.2010 16:04
Vallaha ne diyeyim?Yazılanları okudukça ağzım giderek açılmaya devam ediyordu.Bazıları bana gerçekten çok garip geldi desem yeridir.Sümeyra ablaya katılıyorum.Keşke bende sizin çocukluğunuzdaki zamanda bir gün geçirebilsem.Ama bir nebzede olsun geçirebildim de.Sadece bir gün!Denemeyi okumam yetti.

Enes Evci 4.07.2010 16:02
Şimdi doğru diyorsun aslında, mikasanın bez olanları iyiydi. Ama biz o toplara sadece uzaktan bakardık, sıcakta beklemekten yamulmuş plastik yumurta şeklinde mikasalar vardı:D ben onlardan bahsettim. Ama doğru diyorsun mikasanın dikişli olan topları süperdi. Tüm yorumlar için teşekkürler.

&&&&&&& ... 4.07.2010 22:20
Bunca bekçili, silahlı evler yok oldu gitti de benimki niçin duruyor? Anlaşılan, diyorum, o evler bekçili, silahlı oldukları için yok olup gittiler.işte benim ruhum bu anlamda ogünlerden izler taşıyor,o günlerden yüzlerce hatıralar var elimde.şimdi ban bir hediye de senin yazın oldu....duygunla mücadele edip kazanan kalemin yaşasın eness...saygılar.....

Selim XOX 5.07.2010 14:23
Ben 93 lüyüm ama yine de bu yazılanların bir kısmını yaşadım.Özellikle şu solo oyununu, gerizekalı çıkmamak için hile yapardım.çocuk aklı işte.Bi de şu kasete ses kaydetme çok hoştu.Kendi sesimi kaydederdim, tekrar tekrar dinlerdim,babama götürüp kağıda isim yazdırır kasedin üstüne yapıştırırdım(kaset çıkarıyordum aklımca).Çok güzeldi o günler.Hatırlattığın için sağol her ne kadar hepsini yaşamadımsa da şimdi yaşadım bir kısmını da.

Enes Evci 5.07.2010 14:38
Sende saol, bende buradan bu halleri bana hatırlatan Özge ve Aziz ikilisine teşekkür edeyim. Devamlı retrolarımızı güzelleştirdiğimiz için.

By Pencil 5.07.2010 22:48
Eğer sporcu kartların ''ütülürse'' uçan tekme attığın günler de kart yerine kibrit kutusu'nun kağıtlarını biriktireceğini sanmıyorum :D fazla soft bir yazı olmuş bu geçmişe nazaran :D

dilara abacı 6.07.2010 14:58
bende o zamand yaşamak isterdm annanemde çorumda kaldığım b kaç ayı bütün sene hüzünle anardım sokakta koşmanın parkta doyasıya oynamanın keyfi bi başkadır solo oynunu ilk oyandığımda o kadr çok piyon kalmıştıki geri zekali diye dalga geçilmişti benle xD izmirdeyse hafta bir 5 dkka sokakta oynıyabilirdim. keşke bi 10 sene önce doğsaymışım

çiğdem güllü 7.07.2010 23:58
her ne kadar size göre daha genç olsam da o kuşağı ucuna ucuna yakaladım galiba. en azından bazı kısımlarını.leblebi tozunu çok severdim ben, salçalı ekmeği de. şimdi geriye dönüp bakıyorum da ne çok kıymetliymiş onlar benim için. tekrar elde edebilsem keşke. ellerinize sağlık.

Enes Evci 8.07.2010 00:50
Teşekkürler

Enes Evci 9.07.2010 13:36
Teşekkürler D'artagnan ... aslında bir çok mevzu var o günler için anlatılacak. Sanırım anlattığımızdaki hüzün ve acıtasyon güzel oluyor biraz. O günlerde bazı şeyler yeni çıkıyordu. Bazı şeylerde değil herşey yeni çıkıyordu. Ve yeni çıkan bir mevzu sende varsa ister istemez görgüsüzlüğü tadarsın. O günlerin tadı çok ama çok başkaydı arkadaş!

elif öztürk 9.07.2010 16:03
dört duvar arsına sıkışmışken yazınız gerçekten hediye gibi oldu.leblebi tozuyla boğulduğum ve çamurdan bebekler yapmaya çalıştığım günlerin anısıyla gülümsedim.teşekkürler....

Enes Evci 9.07.2010 16:34
Ben teşekkür ederim, 4 duvar arasında bir nebzede olsa kurtulduysanız ne mutlu bana.

umut berker 12.07.2010 00:06
parlement sinema klübünün sunduğu pazar gecesi sineması:)batman i ilk izlediğim yerdi. bu parlement sinema klübünü ise böyle smokinli ve tuvaletli insanların gittiği lüks ışıl ışıl bir yer olarak hayal ederdim hep :) bir de star tv ilk açılacağı sıra reklamları vardı. ilyas salman çıkardı köylü kıyafetiyle "benim neyim eskik ben de stardayım" derdi. ve show tv nin o reklam sesi neydi öyle. dıg-dıgıdıg-dıg-dıgıdıg-dıg :))))

Enes Evci 13.07.2010 01:40
Ooooo o show tv nin reklam jingleı efsaneydi hakketten. DIG DIGI DIG DIG DIGI DIG DIMMMM bak bunu o yılları bilen herkes heceler mesela:D Bilmeyende at koşturması gibi dıgıdık dıgıdık algılar. Ama bizim kulaklarımızda başka vuku bulur bu ses:D Referansı mazidir çünkü

Halit DURUCAN 21.12.2010 13:45
Enes kardeşim, yazınız okurken beni çocukluğuma götürdün. Teşekkür ediyorum.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6435
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3238
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3085
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:182 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com