Denemeler

KELİMELER KAVRAMLAR -VELİ-ŞEYH-2
Okunma: 161
MUSTAFA ESER - Mesaj Gönder


   İlk mutasavvıflar, tasavvufi anlamdaki veliyi, Kur'ân'daki iki kullanımdan yola çıkarak, Allah'ı dost edinen ve O'nun tarafından dost edinilerek korunan kişi olarak tanımladılar.
Mutasavvıflara göre veli olabilmenin temel şartı, dinin emir ve yasaklarına kesin biçimde uymaktır. Bunun yanı sıra fazladan ibadet, sürekli zikir, riyazet, mücahede ve murakebe ile nefsi eğitmek, arıtmak gerekir. Bu şartları yerine getiren mutasavvıf,eğer Allah dilerse velilik makamına ulaşır.
   İlk yazımızda belirttiğimiz gibi tasavvuf çok uzun,meşakkatli ve ömür boyu süren bir eğitimdir.Gerek ferdi gerekse kurumsal(Tekke,Dergah) olarak Ehl-i Tasavvufun hepsi hayatlarını Şeriattan asla taviz vermeden yaşayarak geçirmişlerdir.Yine Ehl-i Tasavvufun hepsi şeriatı en güzel şekilde yaşayacak ve müridlerine anlatacak ilme sahiptir.
   Ehli Tasavvufun bahsettiği cehalet bilgisizlik kaynaklı cehalet değildir.(Toplum algımızdaki Yunus Emre kendisini cahil olarak nitelendirse de şiirleri incelendiğinde Medrese mezunu olduğu anlaşılmaktadır.)Ehl-i Sünnet Tasavvufunun zirve isimlerinden
İmam-ı Rabbani(Bu yolun başı cehalettir)buyurmaktadır.Burada kast edilen ilmi olmayan kişilerin mutasavvıf olabilecekleri değil,Tarikat’a intisap eden ilim ehlinin nefis terbiyesi gereği kendilerini cahil görmeleridir.Çünkü ilim insanın nefsini azdırabilir,gurur ve kibire sebep olabilir.Bildikleriyle amel edene bilmedikleri öğretilir hadisi şerifi gereği ehl-i tasavvuf medresede öğrendikleriyle amel eder,nafilelerle Allah-ü Teala’ya yaklaşmaya çalışır.Bu arada nefsini aşağılayarak ve şeyhinin emrine ve terbiye metoduna riayet eder. İnşallah Allah-ü Teala kişiye miradını ihsan eder.Çünkü kimsenin ecri karılıksız kalmaz.
   Şurası bilinmelidir ki;Tasavvuf eğitimi yaşanarak yapılır.Kitabi
bililerle tasavvuf eğitimi olmaz.Nihayetinde (inşallah)elde edilecek ilim ise Kesbi değil Vehbi ilimdir(ilmi Ledünn) Ehl-i Sünnet tasavvufunun zirve isimlerindenr İmam-ı Rabbani’nin Mektubat’ındaki ibarelerle son verelim:Allahü teâlâ kalbinize selâmet versin! Gö¤sünüzü genişletsin! Nefsinizi temizlesin! Cildinizi yumuşatsın! Bunların hepsi, hattâ rûhun, sırrın,hafînin ve ahfânın bütün kemâlâtına kavuşmak, ancak Peygamberlerin en
üstününe uymakla olur “aleyhi ve alâ âlihi minessalevâti efdalühâ ve minetteslîmâti
ekmelühâ”.Öyle ise, Ona uymak için ve Onun dört halîfesine uymak için çok çalışınız."             Velhasılı kelam;Allah-ü Teala’nın ve Rasulüne emirlerine uymayan,tavsiye etmeyen Şeri-atı Muhammediyeye uygun yaşamayan Şeyh bozuntularından uzak durun.MUSTAFA ESERYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6279
2 Firari Fırtına 4343
3 Mustafa Ermişcan 3705
4 Hasan Tabak 3428
5 Nermin Gömleksizoğlu 3104
6 Uğur Kesim 2982
7 Sibel Kaya 2824
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2795
9 Enes Evci 2531
10 E.J.D.E.R *tY 2244

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:141 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com