Denemeler

Mustafa Sıbâİ Üzerinden Oryantalizm'in Alanına Dair Bir Çerçeve
Okunma: 91
Mehmet GERGÜL - Mesaj Gönder


      Oryantalizmin Alanı
 
      Başlangıç itibariyle oryantalizm Arapça ve İslamiyet ekseninde hareket etmekteydi. Arap edebiyatının öğrenilmesi, İslamiyet’in öğrenilmesinde ve buna karşı geliştirilebilecek fikirlerde önemli görevler üstlenebilir. Batı ise bunu rahipler ve misyonerler aracılığıyla çok ciddi anlamda yerine getirmiştir. Hatta bazı rahip ve misyonerler sırf ilim meclisi olduğu için binlerce km öteden Bağdat’a ilim öğrenmeye geldiği aktarılmaktadır. Bu da bize oryantalistik çabanın Hristiyan dünyada ne kadar değer gördüğünü göstermektedir. Bunun neticesinde Avrupa bilim ve sanatta ilerledi ve bir bir İslam memleketlerini sömürgesi altına almaya başladı. Hem bu faaliyetini geliştirebilmek, hem sürdürebilmek hem de İslam kanadından Hristiyanlığa ve Hristiyan toplumlara yönelik gelebilecek herhangi bir saldırıyı önleyebilmek amacıyla Avrupalı müsteşrikler artık sadece Arapçayı ve İslamiyet’i öğrenmekle kalmıyor, aksine Arap toplumunun tabiri caizse iğneden ipliğe her türlü faktörünü öğreniyorlardı. Böylece bir oryantalist, İslam beldesine gittiğinde o bölgenin dilini, dinini, kültürünü demografik yapısını örf adetlerini medeniyetini tüm efradı ile öğreniyordu.
 
      İşte oryantalizm, artık gelmiş olduğu son sınırda bunu sadece Araplarla sınırlamaktan ötesine geçmiştir. Zira bugün İslam sadece Araplardan ibaret olmadığı gibi tek İslam milleti Araplar da değildir. Bundan dolayı bir müsteşrik eğer İslam üzerinde araştırma yapıyorsa uzmanı olduğu bölgenin tüm etkenleriyle araştırıyor ve inceleme yapıyor. Örnek vermek gerekirse İslam'ın Türkiye ekseninde araştırma yapan bir müsteşrik araştırmalarını sadece İslam'ın Türkiye'ye etkilerini değil, Türk toplumunun kültürel yapısından mezhebi yapısına kadar bir çok konuda uzmanlaşmaktadır. Doğal olarak bu durum Avrupa'nın emelleri doğrultusunda oryantalizmi nasıl kullandığını göstermektedir.  
     
      Sonuç olarak oryantalizm alan bakımından bir milletin İslam dini ile olan tüm bağlantılarını kullanıyor öğreniyor ve aktarıyordu. Zira çabalarının ve başarılarının altında yatan mahrem nokta burasıdır.Mehmet GERGÜLYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6236
2 Firari Fırtına 4299
3 Mustafa Ermişcan 3606
4 Hasan Tabak 3381
5 Nermin Gömleksizoğlu 3072
6 Uğur Kesim 2956
7 Sibel Kaya 2794
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2710
9 Enes Evci 2497
10 E.J.D.E.R *tY 2234

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:787 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com