Denemeler

Mülakat Sınavları ve Umutsuzluk
Okunma: 271
Serdar Adem - Mesaj GönderSeçimlerden hemen sonra mülakat sınavları ile yapılan istisnasız bütün atamalar derhal iptal edilmelidir. Artık Fetret Dönemi sona ermelidir. Bunu herhangi bir kimseye husumetten değil, inandığımızı iddia ettiğimiz inancın gereği olarak yapmak zorundayız. Yine bu uygulamayı vatandaşın devlete olan saygı ve sevgisini tekrar temin ve tesis etmek amacıyla yapmak zorundayız. Bu konuda zafiyet gösterenlerin ne Tanrı katında ne de vatandaş katında elle tutulacak tarafları yok demektir.
Mülakat sınavlarıyla liyakate ve hak hukuka bakmadan yapılan bütün atama ve yerleştirmeler kesinlikle kadro ve makam gaspı olarak değerlendirilmeli ve gereği yapılmalıdır. Gerekli bütün şartlara sahip olduğu halde mülakat sınavları yüzünden hakkının yendiğini sanan ve iddia edenlere yargı kapıları sonuna kadar açılmalıdır.
Mülakat sınavları ile ortaya çıkan hukuksuzluk kadere madik atma, hukuku baypass yapma ve alın teri yankesiciliği olarak değerlendirilmeli ve müruru zamana kalmamak şartıyla son beş yıl içindeki bütün atama ve yerleştirmeler tekrar gözden geçirilmelidir.
Ayrıca üst düzey bürokraside, bakanlıkların merkez teşkilatları ve il düzeyinde tepe yönetimlerde ve bölge müdürlüklerinin yönetim kadrolarında yapılan bütün atamalar tekrar masaya yatırılmalıdır. Ve arpalık olarak gördükleri makamları tapu ve kadastro eden sözde yöneticilerin bulundukları makamda olmalarına yetecek yeterlilikleri var mı araştırılmalıdır.
Bir şekilde gücü eline geçiren mutlu azınlık tarafından Mülakat Sınavları Demoklesin Kılıcı gibi vatandaşın üzerinde sallanmaktadır. Mülakat sınavlarında karşımıza çıkan bu yanlış uygulama vatandaşın geleceğe dair ümidini yıpratmakla kalmamış, işe yerleşme ve yöneticiliğe yükselmede başarı ve liyakatin önemsizleştirilmesi yüzünden özellikle genç nesilde eğitim ve öğretime karşı bir güvensizlik yaratmıştır. Güç sarhoşluğu içinde ne yaptığını şaşıran mutlu azınlık bunun bir millet için ne büyük bir felaket olduğunu anlayabilse belki yarınlar çok daha parlak olabilirdi ülkemiz ve insanımız açısından.
Kim bilir belki de anlıyorlar ama güç sarhoşluğu yüzünden ve çıkarlarının şehvetli rüzgarına kapıldıklarından sağlıklı düşünemiyorlar. Öyle ya da böyle fark etmez. Memleket bu hataya daha fazla seyirci kalamaz. Yeis insan için en büyük düşmandır. Vatandaş yeis anaforlarında rotasını ve yönünü kaybetmiş durumda. Yine vatandaş geleceğe dair ümidini de kaybetmiş... Bu durum daha fazla katlanılır değildir. Ülkemiz buna layık da değildir. En kısa zamanda ve en seri şekilde bu hatalı gidişe bir dur denmelidir. Denmeyecekse ötenazi hakkı tanınmalıdır vatandaşa. Vergisini verdiği, bedelli değil muvazzaf olarak askerlik görevini yerine getirdiği öz yurdunda vatandaş eğer başarılarının sonucunu alamıyorsa, ona dünyadan ve hayattan çekilme isteği günah sevap paranoyasıyla geri çevrilmemelidir.
Mutlu azınlığın sanal ve göreceli doğruları yüzünden mülakat sınavlarında yapılan hak hukuk ihlalleri günah değil mi? Herkesin kendine göre günah işleme hakkı varsa bilemem. Geçin bu kısa devre mantık açmazlarını, geçin bu ayak oyunlarını. Yemezler. En azından ben yemem. Anlatabiliyor muyum?
Serdar AdemYorumlar (2)
Doğukan Hinis 2.07.2018 03:02
Yüreğinize sağlık , benim şiirimede göz atarsanız sevinirim.. Kaleminiz daim olsun

Serdar Adem 2.07.2018 10:09
Teşekkür ediyorum.
Hak yemeden, soru yürütmeden, mülakat yapmadan güzel günler görmek dileğiyle...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6329
2 Firari Fırtına 4392
3 Mustafa Ermişcan 3776
4 Hasan Tabak 3481
5 Nermin Gömleksizoğlu 3146
6 Uğur Kesim 3016
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2884
8 Sibel Kaya 2863
9 Enes Evci 2573
10 Turgut Çakır 2269

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1672 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com