Denemeler

Kadınlar Ne Kadar Şanslı...
Okunma: 144
Serdar Adem - Mesaj GönderKışın mesela yolda yürüyorsunuz. Lapa lapa kar yağıyor. Yerler cam gibi. Yolunuzun üzerinde bir arkadaşınızın sizi arabasına almasını bekliyorsunuz. Kazmaysanız çok beklersiniz. Hatta otostop yapmak için işaret çaksanız bile kimse durup da sizi bu zor durumdan kurtarmayı düşünmez.
Ama yaz gününde ana caddede yürüyorsunuz diyelim. Gökyüzü pırıl pırıl... Dolmuşlar otobüsler vızır vızır geçmekte. Ortada herhangi bir sıkıntı yok. Yürüyüşe çıkmışsınız sonuçta. Arabalar geçit resmi gibi kornalarına basa basa geçer yanınızdan. Çünkü bayansınız.
Bazen böyle yapanlardan tanıdık bir yüze rastlarsam sorarım neden böyle yaptığını. Allah rızası için der kimi, insanlık öldü mü gardaş der kimi de.
Demek ki erkek olursanız ne kadar zor durumda olursanız olun, kimsenin aklına gelmez Allah rızası. Sanki sizi Allah yaratmamıştır. Yine kimse bunun bir insanlık görevi olduğunu düşünmez. Sanki erkekler insan değil. Evet aslında böyle davranan erkek kaportalı varlıkların insan oldukları kuşkulu. Kendileri de itiraf ediyor zaten…
Alışveriştesiniz, bir ürünü aldınız ama paranız yetmedi. Geri bırakmak isteseniz de satıcı izin vermez. İnsanlık öldü mü hanfendi diye bir de su yüzüne çıkar lavuk. Ama eğer kazmaysanız birkaç kuruş eksik olsa, aynı lavuktan burası hayrat mı gardaş diye bir de azar işitirsiniz.
Müşteriler arasında neden böyle ikilik yaptığını sorarsanız azar bile işitmeniz mümkün. İnsanlık ölmüş mü, darda kalana yardım etmek sevap değil mi nasihatleriyle karnınızı doyurursunuz. Hızır darda kalan bedeninde görünür, insanları denermiş... Yok ya… İyi de Hızır neden hep kadın kılığına girsin deseniz, Allah’ın işine karışma çarpılırsın azarını işitirsiniz. Bedavadan bir de günaha girmiş olursunuz.
Ev sahibi bayan kiracısı kirayı geciktirince beklemeye geçer. Yalandan bir uyarır. Nasıl olsa bunun başka türlü ödeme yolları da vardır. Demokraside çareler tükenir mi? Ama eğer kiracı kazmaysa noterden ihtar gönderir. Çünkü onun ödeme şekli tektir.
Özel ya da devlet dairesinde çalışıyorsunuz. Odasına gidip de şuh bir edayla derdinizi arz ederseniz, müdür eşitlik ve demokratlık havariliğine soyunur. Size en iyi çalışma şartlarını temin etmek için elindeki her imkanı kullanır. Ha biraz daha ileri giderseniz bütün eleştirilere göğüz gererek kendine denk bir pozisyona kavuşturur sizi. Hata yaparsanız sadece tatlı dille uyarır. Bu imkanları esirgediği bir kazma en küçük bir hata yapsa, hemen sarı zarfı uzatır ya da kapıyı gösterir. Sorsanıza odalarından bayan memur eksik olmayan müdürlere neden böyle davrandıklarını… Sonra bana söylersiniz.
Okur yazar kesimi de arazideki kazmalardan farksız değil hani. Bayan ismiyle yazı yazar, siteye seksi bir de resim koyarsanız okumak isteyenler sıraya girer. Ama erkek ismiyle yazmaya kalkarsanız işler hep kesat gider. Sorsan neden böyle yaptığını, yine aynı cevabı alırsın okur yazar geçinen öküzden. Adam ilim irfan aşkıyla yanıyordur da bizim niyetimiz bozuktur. Biz sanki ümmiyiz… Ağzımı bozduracak şimdi. Yaaa aynen öyle işte…
Memlekette neden kimsenin ağzından ahlak ve namus kavramlarını düşürmediği şimdi daha iyi anlaşılıyor değil mi? Düşünene tabi.
Ha bu arada neden kadınların şanslı olduğu da anlaşıldı sanırım.Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6248
2 Firari Fırtına 4312
3 Mustafa Ermişcan 3657
4 Hasan Tabak 3396
5 Nermin Gömleksizoğlu 3082
6 Uğur Kesim 2964
7 Sibel Kaya 2802
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2735
9 Enes Evci 2507
10 E.J.D.E.R *tY 2237

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1033 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com