Denemeler

Özel Okul Açmazı
Okunma: 126
Serdar Adem - Mesaj GönderBir grup öğrencinin az bir ücretle devlet desteği alarak Babasının Çiftliği mantığıyla okuyup sipariş ettiği notlarla mezun olması adaletsizlik değil mi? İnsaf edin ya? Bari devlet desteği olmasınlar. Adam hem zengin hem devlete ödetmekte eğitim masrafını. Bu bir nevi kamu hukuku hakkıdır ve helalleşmesi olmaz. Ha şeyinizde mi yani umurunuzda mı onu bilemem.
Biz birçok şeyin tam anlamıyla hakkından gelemediğimiz gibi özel okulların da hakkını verebildiğimiz söylenemez.
Hele sağlık okullarında bu durum kelimenin tam anlamıyla facia boyutuna ulaşmaktadır.
Yetkililer özel eğitim kurumlarının açılışına hangi akla hizmet bu kadar kolay izin verirler ve at oynatmalarına göz yumarlar anlamak mümkün değil. Özel okulların açılışında imzası olanlar vicdanınızın rahat olduğu belli. Peki vicdanınızı rahatlatan şeyi öğrenmemiz mümkün mü?
Memleketin her yerinden aynı serzenişleri duyuyorum. İstiyorum ki yetkililer de duysun. İstiyorum ki memleketimizin selameti adına bu söylentilere kulak kabartsınlar. Birilerine diyet borçları yoksa. Neler mi duyuyorum? Neler duymuyorum ki, hangi birini anlatayım? Ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep yazmaya yetmez biliyor musunuz?
Okul müdürünün bir öğretmeni odasına çağırıp, öğrencinin gözünün önünde notunu yükseltmesini istediği mesela... Böyle bir şey olabilir mi? Para için değil mi kardeşim? Neden olmasın? Para için eğilmeyecek baş, aşınmayacak onur var mı dünyada? Biz bile çocuklarımızı özel okullara öğrensin diye mi beleşe geçsin diye mi veriyoruz?
Onurunu paraya satmak istemeyen öğretmen direnç gösterince ‘Hocam bunlar müşteri. Her birinin aylık getirisini biliyor musun? İki not için kaybedemeyiz.’ diyen bir idarecinin para için yapamayacağı düşüklük olabilir mi?
Ben bu tür insanlıktan nasibini almamış zavallılarla aynı gezegende yaşamak istemiyorum. Ötenaziye razıyım. Böyle adaletsiz bir kaderi kabul etmekte zorlanıyorum.
Bir yıl boyunca okula gelmediği halde karne alanlar olduğu sıkça kulağımıza çalınmakta. Devlet okullarından kırık not aldığı ve kalma ihtimali baş gösterdiği için ayrılıp özel okullara yazılanlar arasında bütün notlarının değiştirilerek bir üst sınıfa geçirilenlerin olduğu da duyabileceğiniz şeylerden. Hatta dahası bu konuda şikayetler olduğu halde düzelmediği de…
Sınıf içi disiplini sağlamak ve devlet okullarının kalitesini artırmak adına biraz serleştiğinde eğitimcinin karşısına dikilen kahraman ve memleketsever yönetici ve denetçiler aynı azim ve gayreti, aynı kudret ve cesareti özel okullar faciasında da göstermenizi vatandaş olarak istiyor ve bekliyoruz. Mümkün mü böyle bir şey?
Özel okul öğrencilerinin bazılarının dört işlemi beceremediğinden, ana dilini kullanamadığından geçtim, hatta KPSS ve LYS sınavlarındaki genel başarısızlığı da görmezden geliyorum. Ama bir serum bağlayamadan, enjeksiyon yapmayı öğrenemeden mezun olan bir sağlıkçının eline sevdiklerinizin düşmesini ister misiniz?
Kim bilir belki bir gün sizin müdahale ettiğiniz kader ayaklarınıza dolanır. Belki bir gün sizin de sevdikleriniz göz yumduğunuz özel sağlık okullarından mezun olanların elinde tedavi olur. Allah’tan ümit kesilmez. Bunu ben de o kadar çok istiyorum ki?
Özel okullar sektörü trilyonluk bir sektör, buna hangi denetmen ya da yöneticinin gücü yetebilir ki? Doğru. Ama şunu unutmayın. Bir zamanlar dershaneler eğitimi baltalamaktaydı. Allah’tan devlet sonunda dershane saltanatına son verdi. Ardından özel okulların çoğunu kapattı. Sevindik tamamı düzene girer diye. Fakat olmadı. Dershaneler etüt merkezi, eğitim danışma merkezi ya da özel ders seansları şeklinde yeniden cephe kurdu ve tekrar teşkilatlandı. Devlet okulları tekrar ikinci plana düştü. Devlet okulları gene öğrencinin gözünde değerini kaybetti. Aklıma geldikçe çıldırıyor ve böyle bir kaderi kabul etmiyorum.
Bu duruma ne zaman engel olacaksınız yetkililer? Bu kötü gidişe ne zaman dur diyeceksiniz etkililer?
Bu arada devlet okullarına da bir eleştiri yönelteyim. Hafta sonu açılan ve sözde kapatılan dershanelerin açığını kapatmak üzere kaim kılınan Takviye Kursları da özellikle büyük şehirlerde olmak üzere bazı okullarda idareye yakın grupların eline düşmüş durumda. Takviye dersler, karaborsa kurslara dönmüş. Bunu da nedense ne çok akıllı geçinen veli ve öğrenci görmekte ne de gasp ettiği koltuğu hakkıyla kadastro ettiği iddiasında bulunan mükemmel insan modeli yönetici görebilmekte…
Ne olacak bu memleketin hali?
Parası olan özel okullarda beleşe geçecek. Olmayan sürünecek. Arkası olan en getirili meslek ve koltukları gasp edecek, olmayansa kıt ücret ve bol sıkıntıyla sürünecek. Bu ancak özü sözüne uymayan kapitalist, ideolojik ve ruhban sınıfların takdiridir. Ve ben böyle bir adaletsizliği kabul edemiyorum.

Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6250
2 Firari Fırtına 4314
3 Mustafa Ermişcan 3658
4 Hasan Tabak 3396
5 Nermin Gömleksizoğlu 3082
6 Uğur Kesim 2964
7 Sibel Kaya 2802
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2737
9 Enes Evci 2507
10 E.J.D.E.R *tY 2237

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:264 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com